Mistrovství ČR školních týmů v šachu

Dne 19. 6. skončilo každoroční Mistrovství ČR školních týmů v šachu. Tým žáků z Mensa gymnázia (1. Petr Mach - tercie, 2. Vojtěch Procházka - sekunda, 3. Adam Hruška - tercie, 4. Adam Dedek - prima) byl nasazený jako 13. z 30 nejlepších škol, které postoupily z jednotlivých krajů. Na medaile to letos nevypadalo, ale nakonec se podařil skvělý výsledek a tým skončil na krásném 4. místě. Bronz nám vyfoukl konkurenční pražský tým ze ZŠ u svatého Štěpána. Nejvíc k výkonu družstva přispěli Petr Mach na první šachovnici (7,5 bodu z 9) a Adam Hruška na třetí šachovnici (6 bodů z 9).

Odkaz na detailní výsledky je na chess-results.com
Odkaz na video přenos najdete na youtube.com

 

Májový Dýchánek Talentů

Collum Jakožto vedení školní studentské rady jsme měli během roku na starosti nejeden úkol. Organizace školní "akademie" - Májového Dýchánku Talentů 27. května - ale byla zřejmě tím nejnáročnějším. Od výběru místa přes účinkující, organizaci, dopravu a nejrůznější pomocníky, všechno muselo klapnout. Květnové týdny tak pro nás 3 v podstatě znamenaly neustálou kontrolu, kdo už si jaké vystoupení nacvičil, s kým naopak počítat nemůžeme a jaký problém se v námi vybraném prostoru zase vyskytne. I přes to všechno jsme dokázali sestavit dvouhodinový program, který se skládal z velkých skupinových představení, vtipných scének, hry na hudební nástroje, recitace, zpěvu a mnoha dalšího. Když jsme byli přítomní u posledních zkoušek a nácviku, bylo jasné, že Dýchánek dopadne skvěle. Třídy, skupinky i jednotlivci měli svá vystoupení vážně parádní, což nás nesmírně těšilo. Alespoň nějakého zástupce měla nakonec úplně každá třída, od primy až do septimy, některé z oktavánů jsme potom zahlédli v hledišti. A neměli bychom opomenout fakt, že kromě žáků se nám předvedli i učitelé včetně paní ředitelky - ať už během své scénky či vystoupení hudebního. Dík patří všem, kteří se na celém Dýchánku podíleli, snad se tradice školních akademií obnoví a bude pokračovat i po našem odchodu ze školy.

David Míšek, Káťa Švihelová, Klára Kunertová

 

Bývalá studentka Amálie Hilgertová mistryní Evropy ve vodním slalomu!!!

Blahopřejeme naší absolventce Amálce Hilgertové k obrovskému úspěchu – na ME ve vodním slalomu v Pau (Francie) byla prostě nejlepší!!!!
Více info na idnes.cz

 

Matematická olympiáda - krajské kolo Praha

V kategorie Z9, A, B, C ze dne 22. května 2019 se z naší školy rekrutovalo v krajském kole 7 úspěšných řešitelů – Vojtěch Tvrdík, Benjamin Swart, Viacheslav Nikiforov, Radek Olšák, Martin Dedek, Kryštof Pravda (ve dvou kategoriích).

Moc gratulujeme k úspěchu!!!

 

Matematická olympiáda – ústřední kolo

V ústředním kole MO obsadil student oktávy Radek Olšák dvě úžasné příčky – v kategorii P krásné 5. místo a v kategorii A ještě skvělejší 4. místo!!! Moc gratulujeme k oběma úspěchům!!!

 

Ústřední kolo v soutěži v programování

Do ústředního kola soutěže v programování, které se bude konat na Univerzitě v Hradci Králové ve dnech 21. – 23. 6. 2019, postupují z naší školy tito studenti:

  • v kategorii programování mikrořadičů postupuje:
  • Benjamin Swart (kvarta)

  • v kategorii programování žáci postupuje:
  • Jan Strmiska (tercie)

Gratulujeme a budeme držet palce!!!

 

Pangea

V pátek 17. května 2019 proběhla matematická soutěž Pangea, finálové kolo, jehož se zúčastnilo 9 žáků MG.

  • Umístění:
  • V kategorii 9. ročník získal Vojta Tvrdík z kvarty TŘETÍ místo.

  • Ostatní výsledky:
  • Adam Dedek (prima) – 8. místo
  • Richard Dobíšek (sekunda) – 9. místo
  • Jan Slíva (sekunda) – 10. místo
  • Alzbeta Tichá (sekunda) – 23. místo
  • Viacheslav Nikiforov (tercie) – 5. místo
  • Adam Celecký (tercie) – 6. místo
  • Petr Mach (tercie) – 14. místo
  • Benjamin Swart (kvarta) – 19. místo

Vojtovi a všem ostatním gratulujeme!!!

 

Celostátní kolo Matematického klokana

V celostátním kole matematického klokana se na skvělých příčkách umístili tři z našich studentů – Petr Dedek – 6. místo v kategorii Student, Martin Dedek 4. místo v kategorii Student a Richard Dobíšek 8. místo v kategorii Benjamín. Všem třem borcům gratulujeme k vynikajícímu výsledku!!!

 

Celostátní Školní bowlingová liga

V pondělí 15. dubna 2019 dohrála svá utkání tříčlenná družstva Školní bowlingové ligy v Praze na Zličíně. V posledním hracím dni k překvapení nedošlo a postup do květnových bojů o titul „Mistr Prahy školních týmů“ za rok 2019 si zajistilo družstvo Kvinta (Mensa gymnázium) s celkovým ziskem 76 bodů. GRATULUJEME! Trochu napětí přinesl ale boj o třetí místo. Radost z medailové pozice měl nakonec tým Oktáva (Mensa gymnázium), který získal konečných 57 bodů. I druhému týmu gratulujeme!!!

 

Srdíčkové dny

Jako každý rok, tak i letos se naše škola zapojila do charitativní sbírky s názvem Srdíčkové dny. Našim studentům se letos povedlo vybrat pro děti se závažnými onemocněními, které jsou odkázány na domácí péči rodičů, skvělých 9.230 Kč, které budou použity na kompenzační pomůcky, speciální stravu, zdravotnický materiál, rehabilitační pobyty a další.

 

Nová počítačová učebna

Po zhruba měsíci intenzivní práce – objednávky zařízení a vybavení, demontáž staré učebny a likvidace starého nábytku, montáž nového nábytku, kabeláž, zapojení nových PC a instalace SW atd. – jsme konečně v pondělí 13. 5. mohli zpřístupnit novou počítačovou učebnu, na kterou nám z velké části přispěli naši skvělí rodiče. Celková investice do nové PC učebny činí dosud něco málo přes 300.000 Kč.

Díky novému nábytku a jeho novému uspořádání se do učebny vejde nyní i více počítačů. Také kromě standardního SW (nejnovější Microsoft Officce včetně např. MS Teams) budou moci nyní studenti využívat i další programy, které zatraktivní výuku několika předmětů - Visual Studio, Autodesk AutoCAD, Da Vinci Resolve, Team Viewer, Blender, Gimp, MikTex aj.

Do vybavení PC učebny se bude ještě investovat na podzim, zbývá ještě pořídit nové monitory, grafické tablety a interaktivní tabuli, to chceme získat z druhé vlny tzv. Šablon.

Ještě jednou děkujeme všem dárcům, díky nimž jsme mohli pořídit konečně novou učebnu místo již nevyhovující a zastaralé, a navíc podstatně dříve, než by si škola mohla dovolit pouze z vlastních prostředků.

 

Mensa fórum

Ve dnech 1.-3. dubna se na naší škole opět konala každoroční populární akce Mensa fórum. Organizace se tentokrát ujala trojice Kateřina Švihelová, Matyáš Holub a David Míšek. Během těchto 3 dní k nám na školu přišly téměř tři desítky osobností a odborníků ve svých oblastech a všichni do jednoho se s námi podělili o své poznatky. Každý student si mohl vybrat ze tří simultánně probíhajících přednášek podle oboru a zaměření, které mu je nejbližší.

Škála oborů, z nichž jsme se něco dozvěděli, byla opravdu široká – od kybernetiky a biofyziky přes armádu, cestování, politiku, egyptologii až po lékařství a včelařství. Dorazili k nám i některé vyhlášené osobnosti, za jejichž účast jsme byli obzvláště rádi – například socioložka Jiřina Šiklová, herec a moderátor Aleš Háma, popularizátor vědy a politik Vladimír Kořen či europoslanec Jiří Pospíšil. Největší ohlas zaznamenaly přednášky Martina Kučery o zákulisí a fungování (nejen) pražského letiště a jako obvykle i přednášky medicínské – od kardiologa Michaela Aschermanna a plastického chirurga Jana Měšťáka.

Za organizátory musím říct, že jsme byli nesmírně potěšeni, když se za celé 3 dny neobjevil žádný neřešitelný problém, na každou přednášku jsme získali nejednu pozitivní reakci a hosté i studenti si z akce odnesli pozitivní dojmy.

 

Matematická soutěž Pangea

Základní kolo proběhlo během února. Začátkem dubna Pangea zveřejnila výsledky.
Pangea je matematická soutěž, kde v průběhu 45 minut řeší žáci 15 úloh ze života. Soutěž je určena pro žáky 4. - 9. ročníku (pro nás pouze nižší stupeň). V letošním ročníku se soutěže zúčastnilo v ČR celkem 45 787 žáků. Finálové kolo, které proběhne 17. května, je určené pouze pro 60 nejlepších řešitelů v rámci jednotlivých kategorií.

S radostí můžeme sdělit, ze i v letošním roce bude mít naše škola finálové zastoupení. Do finálového kola postoupili: Adam Dedek (prima), Richard Dobíšek, Alžběta Tichá, Jan Slíva (všichni sekunda) Adam Celecký, Petr Mach, Viacheslav Nikiforov (všichni tercie), Vojtěch Tvrdík a Benjamin Swart (oba kvarta).

Benjamin a Petr dokonce v základním kole neztratili ani bod! Klukům budeme v národním kole držet palce.

 

Vítězství v literární soutěži Rosteme s knihou

Luděk Malý, student septimy, zvítězil ve své kategorii v literární soutěži Rosteme s knihou - Skutečný příběh.

Student sexty Jonatán Chamrád byl ve stejné kategorii téže soutěže na děleném 5.-10. místě. Do soutěže bylo zasláno přes 1000 textů ve 3 kategoriích. Slavnostní předávání proběhlo v pátek 10. 5. 2019 na 25. Mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu v Praze v pavilonu Rosteme s knihou.

Gratulujeme!!! Více informací o události a oceněné texty na rostemesknihou.cz

 

Fokus Václava Moravce - 30. 4. 2019

Collum Collum Několik našich studentů se opět zúčastnilo pořadu Fokus, který uvádí známý moderátor Václav Moravec. Tématem byla tentokrát recyklace světa, zda musíme změnit náš přístup ke světu, zda to vůbec dokážeme, co zmůže jednotlivec, peníze a na druhé straně věda, co Češi dělají pro omezení plastového odpadu. Diskuze s vědci i umělci studentům určitě pomohla odpovědět si na určité otázky a snad je i motivovala ke lepšímu postoji k prostředí. Přesto, že právě zúčastnění studenti mají již dávno velmi rozumný pohled na svět i sebe samé, věříme, že ostatní diváky to jistě motivovalo.

 

Podpořte kampaň na účast debatního týmu na MS

Včera byla zahájena crowdfundingovou kampaň na podporu národního debatního týmu a jeho účasti na letošním mistrovství světa. Vzhledem k tomu, že členem týmu je i student našeho gymnázia Jakub Hampl, prosíme o podporu.

https://facebook.com/debatovani.cz/...

 

Rovný přístup ke vzdělání zabíjí potenciál nadaných dětí, upozorňují odborníci

Nadaným dětem se v Česku nedostává dostatečné podpory, upozorňuje americká nadace v čele s československým emigrantem Martinem Hermanem. Kvůli tomu, že se podle něj v Česku razí rovný přístup ke vzdělávání, bojí se školy nabízet placené kurzy nad rámec výuky. Ministerstvo školství připravilo vyhlášku týkající se dětí se speciálními potřebami, ale na ty nadané v ní nemyslelo.

Více na aktualně.cz

 

Výsledky přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020 po řádných termínech přijímacích zkoušek

 

Výzva k možnosti nahlédnout do spisu v rámci přijímacího řízení na naši školu před vydáním rozhodnutí

Mensa gymnázium, o.p.s. jako příslušný správní orgán

vyzývá ve smyslu ust. par. 36 odst. 3

zák. č. 500 /2004 Sb., správní řád ve znění pozdějších předpisů

účastníky řízení – zákonné zástupce žáků/žákyň, kteří podali přihlášku ke studiu na naše gymnázium, aby se dne 29. 4. 2019 v době od 9 do 13 hodin vyjádřili k podkladům před vydáním rozhodnutí ve věci vyhovění/nevyhovění žádosti o přijetí ke vzdělávání žáka na Mensa gymnázium, o.p.s.

Zákonní zástupci žáků jako účastníci řízení obdrželi tuto výzvu i e-mailem.

Za Mensa gymnázium, o.p.s.
Mgr. Magda Kindlová, ředitelka školy, v.r.

 

Noc s Andersenem

Collum Collum V noci z pátku 29.3. na sobotu 30.3. proběhla na Mensa gymnáziu, stejně tak jako v mnoha dalších školách a knihovnách, již 19. Noc s Andersenem. V průběhu večera se u nás četly Andersenovy pohádky, šily se císařovy šaty, děti domýšlely konec nově přeložené pohádky Červené střevíčky a soutěžily s Hansem Christianem Andersenem, který jim přišel povědět něco o svém životě. Téma pohádky Malá mořská víla nás zase přivedlo k pokusům s vodou, kdy se učebna primy na celý večer proměnila v podmořský svět (alespoň podle množství vylité vody). Celý večer byl završen filmem Sněhová královna a přespáním ve škole. Ráno se všichni z pohádkového světa zase vrátili domů.

 

Hledáme učitele/učitelku biologie, matematiky a fyziky

Mensa gymnázium, o.p.s. se sídlem v Praze 6 - Řepích hledá do svého kolektivu kvalifikovaného učitele/učitelku biologie, matematiky a fyziky na částečný úvazek (biologie – 6 hodin týdně, matematika – 8 hodin týdně, fyzika – 2-6 hodin týdně včetně individuální výuky dle IVP).

Jsme škola pro mimořádně nadané studenty, hledáme tedy kreativního, spolehlivého a zodpovědného kolegu, který se nebojí výzev. Nástup od září 2019.

Kontakt: Mgr. M. Kindlová, e-mail: reditel@mensagymnazium.cz, tel.:257328786, mobil:731460985

 

Matematický náboj pro SŠ

Po listopadovém vítězství v rámci mezinárodního srovnání v kategorii určené pro žaky druhého stupně ZŠ se naše škola zúčastnila i Náboje pro SŠ. Reprezentovala nás dvě družstva:

  • Tým Junior (určen pro žáky kvinty a sexty) byl složen z žáků: Jiří Kuthan, Martin Sedmera (oba sexta), Martin Dedek, Kryštof Pravda (oba kvinta) a tým doplnila naše naděje z kvarty Benjamin Swart. Náš tým se v ČR v konkurenci 139 týmů umístil na vynikajícím 4. místě!!!
    Výsledky. V mezinárodním srovnání (496 týmů) našim borcům jejich výsledek nakonec stačil na krásné 11. místo!! Mezi pražskými školami se umístili také na 4. místě.
  • Tým Senior (určen pro žáky septimy a oktávy) byl složen z žáků: Petr Dedek (septima), Radek Olšák, Daniel Rezner, Marek Holub, Jan Veselý (všichni oktáva). Náš tým se v ČR v konkurenci 138 týmů umístil podobně jako tým juniorů na vynikajícím 4. místě!!!
    Výsledky. V mezinárodním srovnání (507 týmů) našim žákům jejich výsledek nakonec stačil na velmi pěkné 63. misto. mezi pražskými školami se umístili na skvělém 3. místě.

Všem našim reprezentantům děkujeme za skvělou reprezentaci školy a gratulujeme ke krásným umístněním!

Na závěr připojuji odkaz na příklady s řesením, se kterými se museli naši žáci popasovat: math.naboj.org

 

Světový den poezie na Mensa gymnáziu

Letošní Světový den poezie jsme oslavili recitační soutěží. Soutěžící prošli recitačními předkoly v kruhu své třídy a 21. března se ti nejlepší recitátoři „utkali“ mezi sebou. První místo obsadila Helena Eliášová z kvarty s dramatickou básní Polibek smrti, druhé Ema Valentová ze sekundy s recitací Baudelaira. Třetí místo, cenu publika, získala Klaudie Pauerová z primy s básní Začarovaný telefon. Velmi nás zaujal i Benjamin Swart s netradičním přednesem úryvku z Robinsona Crusoe ve verzi z google translate. Stejný úryvek předtím recitovali Slávek Nikiforov a Elsa Bauduin. V průběhu jedné dopolední hodiny zazněly například limeriky, Pán prstenů i vlastní tvorba v podání Jiřího Šulce. O moderování se postaral Martin Sedmera ze sexty.

 

O Švýcarsku v tandemové výuce

Ve Švýcarsku se běžně setkávají německy mluvící lidé s těmi francouzsky mluvícími a v některých švýcarských kantonech jsou oba tyto jazyky úředními. Podobná situace nastala na Mensa gymnáziu ve čtvrtek 21.3., kdy naši studenti němčiny a francouzštiny pracovali společně při spojené výuce obou těchto jazyků. A tématem bylo právě Švýcarsko. Studenti měli možnost dozvědět se něco více o této zemi, její geografii, politicko-společenském zázemí i o osobních zkušenostech učitelek s jejími obyvateli. Jako bonus jsme se navzájem naučili důležitá slovíčka, která budeme moci použít při cestování do francouzsky nebo německy mluvících zemí.

 

Noc s Andersenem – 29. 3. 2019

V noci z pátku 29. 3. na sobotu 30. 3. proběhne na Mensa gymnáziu již tradiční akce Noc s Andersenem (19. ročník) s večerním programem a možností přespání ve škole. Letošní téma je "Andersen známý neznámý". V průběhu večera si připomeneme Andersenovy známé pohádky a objevíme i ty nově vydané, děti budou tvořivě pracovat s tématy jednotlivých pohádek a před spaním se bude jedna z nich promítat. Pro přihlášení se na tuto akci přineste vyplněnou přihlášku do kabinetu ČJ do 26. 3. 2019

O akci Noc s Andersenem se můžete více dozvědět na internetových stránkách nocsandersenem.cz.

A jen pro zajímavost - 19. ročník Noci s Andersenem proběhne nejen v Čechách, ale i na Slovensku či v Polsku, USA, Chorvatsku, Německu, Saúdské Arábii, Řecku, Švýcarsku, Turecku, Itálii, Velké Británii, na Novém Zélandu, na Maltě, v Austrálii, Francii, Bulharsku i Rakousku - tedy celkem v 18 zemích světa!

 

Mistrovství ČR v šachu

Od 9. 3. do 16. 3. probíhá Mistrovství ČR v šachu do 14 let. V rámci mistrovství máme dvojí výborné zastoupení - Petra Macha z tercie a Vojtu Procházku ze sekundy.

Celý turnaj lze sledovat na stránce:http://chess-results.com/tnr417724.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES

V rámci včerejšího prvního kola oba naši borci opět vyhráli. Gratulujeme a budeme držet palce, aby se stejně dařilo i nadále.

 

Česká školní liga v bridži

V sobotu 2. března se v severočeských Mikulášovicích konal první turnaj České školní ligy, kterého se zúčastnilo celkem dvacet mladých hráčů a hráček ze ZŠ Mikulášovice, Gymnázia Václava Hlavatého v Lounech a Mensa gymnázia v Praze. Naši školu velmi úspěšně reprezentovali David Šebek ze sexty, Max Jarský a Vítek Strmiska z primy.

Bližší info a galerii fotek lze najít na stránce czechbridge.cz

 

Maturitní ples

Dne 28. 2. 2019 se od 19 hodin konal v prostorách MeetFactory maturitní ples třídy oktávy. Hlavním tématem plesu byla Wikipedie. Oktaváni si pro návštěvníky připravili pestrý program od úvodního čtení plesového řádu přes šerpování maturantů a stužkování primánů po skvělé předtančení na melodie ze známých filmů až po půlnoční překvapení v podobě parodické písně na téma život ve škole. Nedílnou součástí programu byl i tanec s učiteli a rodiči a snaha získat drobné finance do tradiční plachty. Do programu se zapojili i někteří vyučující a především primáni, kteří společně s oktavány vytvořili skvělé a dojemné vystoupení na propojení obou generací studentů, těch odcházejících a těch nově nastoupivších. Věříme, že si ples všichni skvěle užili a dle některých návštěvníků oktaváni nastavili vysokou laťku pro další maturitní plesy.

 

Učitel naživo

Již přes rok probíhá na naší škole projekt Učitel naživo. Jde o unikátní jednoletý nebo dvouletý výcvik pro budoucí učitele (tzv. pedagogické minimum) v rozsahu 750 hodin. Je určen absolventům vysokých škol, kteří chtějí učit děti na druhém stupni základní školy nebo na střední škole. Tito lidé získali titul Mgr./Ing. (i nepedagogického směru), chtějí učit předmět(y) podle své odbornosti, ale chybí jim potřebné učitelské zkušenosti a pedagogické vzdělání. Každý týden docházejí do školy na výuku a reflexi pod vedením zkušeného provázejícího učitele. Jsme jednou z hostujících škol, provázejícím učitelem pro účastníky projektu je na naší škole Mgr. Václav Brdek

Pro více info zhlédněte reportáž zde

 

MČR v halové lukostřelbě – 3. místo

Žák oktávy Marek Holub zaznamenal další úspěch v lukostřelbě. Na 29. Mistrovství ČR dorostu v halové lukostřelbě v kategorii družstev získal se svým týmem skvělé 3. místo. Gratulujeme!!!

 

Konference Vzdělání pro budoucnost

Mensa ČR ve spolupráci s NIDV, nakladatelstvím Fraus a Světem vzdělání pořádají konferenci s názvem Vzdělání pro budoucnost 2019 ve dnech 22. 3. – 23. 3. 2019. Konference se koná na Novotného lávce 5, Praha 1. Konference proběhne ve dvou dnech, v rámci kterých se účastníci až v šesti paralelních sekcích formou přednášek a workshopů obeznámí s inovativními metodami ve vzdělávání. Na programu se střídají teoretické přednášky s praktickými tipy pro pedagogy. Pilířemi konference jsou následující podtémata:

  • Rozvoj nadání dětí – jak v dětech objevit jejich potenciál a jak jej rozvíjet
  • Účinné metody učení – konstruktivismus, projektové vyučování, zodpovědnost za vlastní učení, ...
  • Digitální vzdělávání – jak děti připravit na průmysl 4.0 a svět, který bude za 20 let vypadat úplně jinak.

Budeme se také zaměřovat na otázku, jak to udělat, aby učitele práce s dětmi bavila a přinášela radost jim i dětem.
Hlavními řečníky konference jsou špičkoví odborníci z dané oblasti, kteří představí teoretické základy, na něž svými přednáškami s příklady dobré praxe navazují další přednášející. Součástí konference jsou i workshopy určené k vzájemné výměně zkušeností a poznatků. Nedílným přínosem pro účastníky je potom setkání s kolegy z celé republiky a navázání kontaktů s odborníky v oblasti inovace vzdělávání.

Na konferenci je možné se přihlašovat do 15. 3. 2019 na konference-mensa.cz

 

Postřehy jednoho z návštěvníků našich Dnů otevřených dveří

V únoru jsem vešel do několika zajímavých dveří. Začal jsem 6. února 2019 na Dni otevřených dveří na Mensa Gymnáziu v Praze. Co mě zaujalo: Nikdo z lidí, které jsme tam zahlédli, vůbec nevypadal nespokojeně nebo že by tam chodil z donucení. Provázela nás studentka, která chodí do kvinty, je tam tedy už pět let a vypadala dokonce šťastně. Líbilo se mi, jak mile komunikují učitelé s žáky, ve třídách panuje pohoda, ale přitom se maká. Na každém rohu (i na každé stěně) mají obrázky, na kterých je vidět tvořivost a fantazie žáků. Není jeden jako druhý, každý je originál. Na chodbách jsem viděl fyzikální a chemické pokusy, které dělali studenti. Zaujalo mě například banánové piano, barevné plameny nebo pěnová sopka. Měl jsem možnost navštívit i vyučování a vidět jsem tedy: přírodopis, angličtinu, fyziku a Matematiku (tam má asi být malé M, ne? Na češtině jsem nebyl, ale matematika je pro mě nejzajímavější, tak si to velké písmeno zaslouží). Na konec jsem dělal IQ testy a přijali mě do Mensy. Když jsem si školu prohlédl, můžu říct, že bych na ni rád chodil.

Filip Cimburek

 

Pokusy na Mafyzu

Dne 13. 2. 2019 se třída sexta s vyučující Majou Navarovou zúčastnila fyzikálních pokusů z molekulové fyziky a termiky na Matfyzu, bližší info zde. Žákům se pokusy moc líbily, během nich velmi dobře odborně a přínosně reagovali.

 

Návštěva lektora z USA na hodině AJ

Collum Ve středu 27.2. byl u nás ve výuce (sexta a oktáva) americký lektor Ben z Tennessee. Žije tři roky v české republice a věnuje se business angličtině pro větší firmy (např. Škoda Mladá Boleslav). Vystudoval geografii a pro žáky si připravil prezentaci o USA/Tennessee. Bylo to pro žáky opět příjemné a funkční zpestření hodin.

 

Úspěch v olympiádě z NJ

Collum Několik našich žáků se v letošním roce zúčastnilo školního kola olympiády v německém jazyce a vždy dva nejlepší v každé kategorii postoupili do obvodního kola. A tam zazářil žák kvarty Damián Rosenbaum, který se umístil ve své kategorii II. B na skvělé třetí příčce. Gratulujeme!!!


 

Úspěch v olympiádě z AJ

Collum I letos se někteří žáci školy zapojili do olympiády v anglickém jazyce. Ti nejlepší z nejlepších postoupili do obvodního kola a žák tercie Jan Strmiska dokonce získal pomyslnou medaili. Umístil se na třetím místě v kategorii II.B. Gratulujeme!!!



 

Opět máme několik favoritů v testech Scio

Naše škola každoročně využívá možnosti otestování znalostí a kompetence našich žáků v několika třídách a předmětech od společnosti Scio. A vždy se ukáže, že v celonárodním a celopražském srovnání patří naše škola, resp. její žáci v testovaných třídách mezi nejlepší v republice. I letos se několik žáků umístilo mezi nejlepšími v předmětech matematika, český jazyk a obecné studijní předpoklady, někteří dokonce ve dvou oblastech.

Jde o tyto žáky:

Prima

  • Obecné studijní předpoklady:
    • Pauerová
    • Poláková
    • Houžvičková
    • Dedek
  • Matematika:
    • Rexa
    • Poláková
    • Černohorský
    • Prokop
    • Dedek
  • Český jazyk:
    • Rexa
    • Černohorský

Kvarta

  • Matematika:
    • Řepová
    • Swart

Všem gratulujeme!!!

 

Úspěch v mezinárodní dámě

V celostátním kole mezinárodní dámy v pátek 8. února 2019 na pražských Vinohradech v kategorii Starších žáků získal:

  • Petr Mach z tercie s 9 body medailové 2. místo
  • Vojtěch Procházka ze sekundy s 8 body krásné 6. místo

V kategorii Středních škol se naši ostřílení žáci z kvinty umístili těsně za stříbrnou pozicí, když:

  • Kryštof Pravda se 7 body získal medailové 3. místo
  • Vladimir Taborovec, vítěz krajského kola, se umístil na 4. místě rovněž se 7 body
  • Martin Dedek se 6 body následoval na 5. místě
  • Lukáš Orság se 6 body na 6. místě

Všem děkujeme za účast, blahopřejeme ke krásným výsledkům a doufáme, že své pozice přinejmenším obhájí v příštím ročníku soutěže. Výsledky jsou zde.

 

Další úspěch našeho studenta v dějepisné olympiádě

Vojta Procházka ze sekundy postoupil z obvodního do krajského kola dějepisné olympiády. Je to úspěch o to cennější, že jde o soutěž primárně určená pro terciány a kvartány. Vojta se navíc v konkurenci 36 účastníků umístil na výborném 5. místě. Další soutěžící z naší školy, Vojta Kadeřábek, byl 11.

Za ocenění také stojí velmi vysoké bodové skóre našich borců:
  • V. Procházka 59 z 64 bodů
  • V. Kadeřábek 51 bodů ze 64 bodů

Oběma gratulujeme a prvnímu z Vojtů budeme držet palce v kraji!!!

 

Návštěva Skota ve výuce

Collum Dne 6. 2. se ve třídách sextě a oktávě sešli dva lektoři. Jeden byl náš tradiční vyučující James De Silva nebo David Seddon a druhý byl jejich kolega původem z Austrálie, nyní žijící ve Skotsku, který přišel žákům rozšířit jejich slovní zásobu na téma kriminalita.

Collum

Collum si připravil pro žáky prezentaci s názvem "Kriminalita a korupce v Glasgow v 70. - 80. letech a dnes". Vycházel ze svých bohatých zkušeností práce policisty a poté z funkce regionálního vedoucího bezpečnostní služby. Věříme, že takové propojení teorie s praxí je pro žáky vždy přínosem.

 

Smlouva s německou školou

Dne 6. 2. 2019 podepsalo Mensa gymnázium, o.p.s. dohodu o partnerství s německou školou z Postupimi. Cílem je vzájemná spolupráce obou škol na několika úrovních a v několika oblastech. Jednou z forem spolupráce jsou společné projekty, vzájemná návštěva učitelů a žáků z obou škol, což jsme již začali naplňovat první návštěvou německých přátel na naší škole dne 18.10.2018 (viz příspěvek v Aktualitách).

 

Den otevřených dveří – 6. 2. 2019

Kdo přišel na den otevřených dveří, mohl si vybrat z pestré nabídky aktivit. Už na chodbách školy mohli příchozí shlédnout jednoduché fyzikální a chemické pokusy demonstrované našimi studenty, např. banánové piano, zelený plamen, pěnovou sopku a další. Hlavní program dne otevřených dveří se skládal ze dvou částí – v první části rodiče i děti získali mnoho informací o škole. Jednotliví vyučující a vedení školy je seznámilo s chodem a specifiky školy, s prací školního poradenského zařízení, s projektem Nautilus a rozvojem kompetence k učení, se školními outdoorovými aktivitami a zážitkovou pedagogikou, s metodami a formami rozvoje nadání, např. tandemovou výukou, a s přijímacím řízením. Na programu se velkou měrou podíleli také studenti v čele se studentskou radou, kteří prezentovali 4 kroužky – debatní klub, kroužek deskových her, šachy a kroužek bridže. Návštěvníci se mohli do těchto aktivit zapojit a zkusit si například zahrát bridž, některou z deskových her, šachy či piškvorky s našimi borci, kteří v těchto disciplínách obsazují nejvyšší příčky na státní či mezinárodní úrovni.

Ve druhé části jsme dali návštěvníkům možnost nahlédnout do výuky – v hodině fyziky byla tématem hustota. Za pomoci hlasovacích zařízení si žáci ukázali, jak nám (ne)funguje intuice v otázkách spojených s hustotou. A poté hustotu měřili a podívali se také na to, kolik by vážil litr mezihvězdné hmoty nebo lžička hmoty neutronové hvězdy. V hodině anglického jazyka viděli zájemci ukázky mluveného projevu a práci s gramatikou (trpný rod) a slovní zásobou na téma Zločin a trest. V hodině matematiky v kvintě se probíraly lineární rovnice. Žáci pracovali jak individuálně, tak ve skupinách. V hodině zeměpisu se probíraly biomy pomocí metody skládankového učení, kdy se žáci učí navzájem. V hodině dějepisu v sextě se objevilo téma lidských práv, v rámci skupinové práce studenti definovali rozdíly mezi Norimberskými zákony a demokratickou legislativou.

Mnoho různých informací o škole mohli získat návštěvníci v „showroomu“, tedy učebně oktávě, kde byly vystaveny učebnice používané v jednotlivých předmětech, propagační materiály o Mense ČR a mensovní časopis, práce studentů (ročníkové a seminární práce, postery, model pyramidy a zikkuratu a 3D zeměpisný model aj.), doklady o úspěších studentů (poháry, diplomy, medaile) a veškeré informace o škole – o ŠVP, o volitelných seminářích, komplexním bodovém hodnocení, specifikách školy, elektronické žákovské atd.

Kdo byl shlédnutím všech aktivit znaven, mohl se v showroomu posadit a občerstvit se kávou, čajem, minerálkou a sušenkou. Průvodcovské služby se výborně a se ctí zhostili naši studenti, kterým děkujeme.

Podrobnější informace o škole přímo v prezentační místnosti předávali také kolegové Jiří Šulc a JUDr. Renáta Sladká. I jim patří dík.

Věříme, že všem návštěvníkům se druhý Den otevřených dveří líbil a že se s některými z nich uvidíme u přijímacího řízení.

Fotky najdete v naší galerii.

 

Matematická olympiáda

Tvrdik 2019 Ve středu 30. 01. 2019 se konalo obvodní kolo matematické olympiády v kategorii Z9 (kvarta). Naši školu celkem reprezentovalo 8 žáků:

  • kvarta – V. Tvrdík, D. Černík, B. Swart, K. Palánová, M.Větrovská
  • tercie – V. Nikiforov, V. Kadeřábek
  • sekunda – J. Slíva


S radostí můžeme konstatovat, že všichni naši řešitelé byli úspěšní a získali minimálně 12 bodu z 24, navíc Vojta Tvrdík neztratil ani bod a stal se spolu s dalšími dvěma žáky vítězem obvodního kola. Rovněž nás těší výsledek našich mladších žáků, kteří se neztratili v rámci starší kategorie. Myslíme, že máme být na co pyšní.

 

Dny otevřených dveří – 6. 2. 2019 od 10 do 15 hodin

Zveme všechny zájemce o studium na náš druhý Den otevřených dveří, který se uskuteční ve středu 6. 2. 2019.

  • Od 10 do 12 hodin proběhne prezentace o škole, dále návštěvníky seznámíme s průběhem přijímacího řízení, s našimi aktivitami, s koncepcí rozvoje kompetence k učení, s prací školního poradenského centra (školní psycholožka, speciální pedagožka)
  • Od 12:15 do 13:50 hodin budou probíhat ukázkové hodiny
  • Od 14 hodin se bude konat testování IQ pro zájemce (jednou z podmínek pro přijetí na naši školu je IQ nad 130 bodů) a současně bude probíhat Herní odpoledne, jehož součástí bude ukázka aktivit studentů - piškvorky, dáma, bridž a jiné deskové či logické hry
Prezentovat se bude také řečnický kroužek, návštěvníci si budou moci zkusit pracovat s hlasovacím zařízením a prohlédnout si práce studentů. Také návštěvníci uvidí zajímavé fyzikální pokusy. Součástí Dne otevřených dveří bude i malé občerstvení.

Zájemce o IQ testování upozorňujeme, že pro bezproblémové a včasné zaslání výsledků IQ testů uchazečů o studium je nutné se předem přihlásit na webové adrese intranet.mensa.cz, abychom připravili dostatek testovacích sešitů a archů. Cena: 200,- Kč pro děti.

Den otevřených dveří je určen hlavně pro žáky 5. tříd ZŠ, budoucí primány, kteří by rádi studovali ve škole, která dává možnost mimořádně nadaným studentům uplatnit svůj potenciál.

Těšíme se na Vás!!!

 

Úspěch našich žáků v šachu

V ZŠ u svatého Štěpána se dnes konal Přebor Prahy školních družstev. Naši školu reprezentovaly dva týmy - druhý stupeň zastupovali Petr Mach, Adam Hruška, Václav Muroň, Petr Hataš a tým za střední školy se skládal z Kryštofa Pravdy, Lukáše Orsága, Vladimira Taborovce a Elišky Hruškové. Ve velké konkurenci jsme se opět neztratili!

V kategorii druhý stupeň byla naše škola před soutěží nasazena jako třetí nejlepší tým z celkově 24 školních týmů. I když nám bohužel těsně před turnajem vypadl důležitý článek týmu Vojtěch Procházka, vedl si náš tým skvěle! V rámci sedmi kol jsme získali celkem 6 výher a pouze jednou jsme prohráli (s celkovým vítězem ZS u svatého Štěpána A). Celkově jsme tak obsadili výborné 2. místo, které nám zajišťuje účast na celorepublikovém mistrovství v červnu, kde se pokusíme obhájit 3. místo z minulého školního roku. Věříme, že už to bude v kompletním složení. Kompletní výsledky dnešní soutěže lze najít zde.

V kategorii středních škol byla naše škola na začátku turnaje nasazena jako sedmá z celkově 20 školních týmů. Ani naši starší žáci se v těžké konkurenci neztratili! Celková bilance byla nakonec 3 výhry, 1 remíza a 3 prohry. Celkem jsme tak obsadili krásné šesté místo, což lze považovat rovněž za úspěch! Bližší informace lze najít zde.

V rámci jednotlivých šachovnic se pak nejvíce dařilo Petru Hatašovi ze sekundy, který ve všech zápasech zvítězil a stal se tak nejlepším hráčem na 4. šachovnici v rámci své kategorie. Velmi dobře si vedl i Adam Hruška na druhé šachovnici. Adam celkem 6x vyhrál a jednou prohrál. V rámci své šachovnice obsadil výborné druhé místo.

Celý turnaj byl velmi náročný. Hrálo se 7 kol s tím, že se začínalo v 9:00 h a poslední kolo končilo kolem 16:00 h.

Děkujeme všem našim žákům za vzornou reprezentaci školy a už teď se těšíme na celorepublikové kolo v rámci druhého stupně a na pražský přebor v příštím školním roce.

 

Vyučujeme tandemově

Jako jednu z metod rozvoje nadaných žáků na naší škole využíváme již třetím rokem tandemovou výuku. Jedná se o společné působení dvojice (někdy i trojice) vyučujících v rámci jednoho výukového bloku. Díky tandemu je možné výuku více diferencovat, snáze ji vést na více úrovních náročnosti, lépe podpořit skupinové aktivity žáků. Pokud tandem funguje, je v rámci něho dobře využita specializace jednotlivých vyučujících, případně je možné do výuky zapojit např. odborníka z praxe. Tandemová výuka je strategie, kterou jsme na naší škole zatím vyzkoušeli v přírodovědných oborech (bi+che, fy+ma, fy+che), v rámci propojení dějepisu a dějin umění, v cizích jazycích a naše dosavadní zkušenosti můžeme označit za pozitivní. Také žáci oceňují výhody této metody. Níže si můžete prohlédnout fotografie z tandemové výuky fyziky a chemie při probírání tenzinů.

 

Nová digestoř v chemicko-biologické učebně

Škola průběžně dovybavuje učebnu Bi-Che novými pomůckami, zařízeními a přístroji. Na vybavení učebny jsme získaly jednak sponzorské dary od našich rodičů (paní Jendele), jednak grant od Nadace Unipetrol. 17. 1. 2019 byla v učebně Bi-Che instalována nová digestoř. Díky ní se rozšířilo spektrum práce a experimentů, které se budou moci v učebně provádět a díky nimž se i zlepší možnosti pro učitele a žáky ve výuce.

 

PF 2019

Přejeme všem příznivcům Mensa gymnázia klidné prožití vánočních svátků a hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v novém roce 2019.

 

Studenti Mensa gymnázia zpívají francouzskou vánoční koledu

V rámci projektu s názvem „Promenade en Europe“ na platformě e-Twinning studenti Mensa gymnázia již půl roku rozvíjejí spolupráci se dvěma zahraničními školami - I.E.S. Juan Ciudad Duarte de Bormujos ve Španělsku a ICS G. Marconi de Terni v Itálii. O hodinách francouzštiny všechny zúčastněné třídy nacvičily, nazpívaly a natočily tradiční vánoční francouzskou koledu „Vive le vent“, kterou pak náš student Michal Žáček upravil do formy videoklipu.

Mensa gymnázium Vám přeje, ať si užijete vánoční atmosféru při poslechu této písničky!

Odkaz na video zde.

 

Vánoční jazyková besídka

V uvolněné atmosféře se sešli všichni žáci a studenti, kteří měli mít ve čtvrtek 20.12. odpoledne výuku cizích jazyků (němčiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny), na společném předvánočním posezení. Jednotlivé skupiny prezentovaly tradice, zvyky, jídlo a typická vánoční slova té země, jejíž jazyk studují. Mohli se tak dozvědět zajímavé informace o kulturách, se kterými běžně nepřijdou do kontaktu. Zároveň některé studentky a učitelky donesly vlastnoručně připravené pokrmy, které jsou typické pro ten či onen kraj, a tak všichni objevili i nové chutě a recepty. Studenti měli také možnost poslechnout si typické vánoční písničky a naučit se několik základních slov v různých cizích jazycích.

Všechny prezentace byly velmi vydařené a výborně připravené. V plně obsazené třídě (účast byla překvapivě vysoká) vládla příjemná atmosféra sdílení zážitků a zkušeností.

 

Přípravné kurzy na přijímací zkoušky

Mensa gymnázium, o.p.s. pořádá přípravné kurzy z matematiky a českého jazyka ke společné části přijímací zkoušky.

Kurzy budou začínat ve středu dne 9. 1. 2019 od 14:30 hodin v prostorách školy a poté se budou konat každou středu až do 10. 4. 2019.

Kurzy budou trvat vždy 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. budou končit vždy v 16:15.

Zájemci budou rozděleni do dvou skupin. V každé skupině proběhne vždy v průběhu jednoho středečního kurzu 45 minut matematiky a 45 minut českého jazyka.

Kurzy jsou zpoplatněny částkou 600 Kč za lekce do 27. 2., poté budou zdarma pro ty, kteří odevzdají na naši školu přihlášku ke studiu, pro ostatní budou následující lekce zpoplatněny opět částkou 600 Kč.První část kurzovného, tj. 600 kč, je potřeba zaplatit před první hodinou (do 9. 1. 2019) na účet školy 123725319/0800, do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "přípravný kurz k PZ". Kurzovné je možné výjimečně uhradit i v sekretaritátu školy hotově nejdéle 9. 1. 2019.

Na kurzy je nutné se přihlásit na e-mailové adrese zastupce@mensagymnazium.cz.

Jen předesíláme, že pokud jste již konali testy IQ a neuspěli jste v nich, nemá smysl podávat přihlášku ke studiu na naši školu. Pokud jste ještě IQ testy neabsolvovali, objednejte se co nejdříve.

 

Krajské kolo olympiády v mezinárodní dámě – 1. místo Vladimir Taborovec, 2. místo Petr Mach

Olympiáda 2018 V pátek 14. prosince 2018 se konalo krajské kolo olympiády žáků v mezinárodní dámě. Naši školu reprezentovalo několik žáků v kategorii Starší žáci (Vojtěch Procházka (SEKUNDA), Petr Mach (TERCIE), Marek Vaľko (KVARTA) a několik žáků v kategorii Střední školy (Kryštof Pravda, Martin Dedek, Vladimir Taborovec, Lukáš Orság (všichni KVINTA). A slavili jsme opět úspěch v podobě 1. místa v kategorii Střední školy a 2. místa v kategorii Starší žáci. Tyto příčky obsadili žák kvinty Vladimir Taborovec a žák tercie Petr Mach. Srdečně gratulujeme!!!! Do celostátního kola postupují Petr Mach za starší žáky a za SŠ všichni 4 kvintáni.

Fotogalerie na https://damweb.rajce.idnes.cz/2018_12_14_olympiada_md_kraj_pha_sc/

PDF
Krajské kolo olympiády mládeže v mezinárodní dámě 2018/2019
 

Den otevřených dveří – 5. 12. 2018

DOD 2018 Kdo přišel na den otevřených dveří, mohl si vybrat z pestré nabídky aktivit. Hned v hale přivítali návštěvníky čerti, anděl a Mikuláš a obdarovali návštěvníky bonbony. Na chodbách školy pak příchozí mohli shlédnout jednoduché fyzikální a chemické pokusy demonstrované našimi studenty. Hlavní program dne otevřených dveří se skládal ze dvou částí – v první části rodiče i děti získali mnoho informací o škole. Jednotliví vyučující a vedení školy je seznámilo s chodem a specifiky školy, s prací školního poradenského zařízení, s projektem Nautilus a rozvojem kompetence k učení, se školními outdoorovými aktivitami a zážitkovou pedagogikou, s metodami a formami rozvoje nadání, např. tandemovou výukou, a s přijímacím řízením. Na programu se velkou měrou podíleli také studenti v čele se studentskou radou, kteří prezentovali 4 kroužky – debatní klub, kroužek deskových her, šachy a kroužek bridže. Návštěvníci se mohli do těchto aktivit zapojit a zkusit si například debatní cvičení ve skupině, kde měla skupina dojít ke konsensu, koho z nabídky osob nechají přežít při katastrofě lidstva, dále si zahrát bridž, některou z deskových her, šachy či piškvorky s našimi borci, kteří v těchto disciplínách obsazují nejvyšší příčky na státní či mezinárodní úrovni.

DOD 2018 Ve druhé části jsme dali návštěvníkům možnost nahlédnout do výuky – v hodině fyziky bylo cílem si procvičit první dva Newtonovy zákony formou pokusů s pomůckami, které jinak najdeme především v kuchyni – lahev s kečupem, zbytek role od ubrousků atp. Teoretické vědomosti si pak žáci upevňovali i za pomoci hlasovacího zařízení. V hodině anglického jazyka viděli zájemci ukázky mluveného projevu a práce s gramatikou a slovní zásobou na téma Nature - the outdoors, animals. V hodině matematiky v kvintě se probírala elementární teorie čísel, tj. dělitelnost a vše s ní související. Ve druhé části hodiny žáci začali s mocninami s přirozeným a celým exponentem. Žáci pracovali jak individuálně, tak ve skupinách. V hodině zeměpisu se probírala litosféra, stavba Země a vulkanická aktivita pomocí metody skládankového učení, kdy se žáci učí navzájem. V hodině dějepisu v sextě se objevilo téma totalitarismu a totalitním režimům - definování základních znaků komunismu, fašismu a nacismu. Dané režimy si žáci navzájem představili v rámci skupinové práce a ukázek z internetu. V hodině dějepisu v kvartě, kde byly přítomni 2 učitelé, z toho jeden kolega z naší školy a jeden pedagog DOD 2018 z projektu Učitel naživo, a dále mentor tohoto programu, se probírala 1. světová válka formou skupinové práce. Žáci mohli používat různý textový a obrazový materiál a výsledkem byla ppt prezentace, kde měli žáci zmapovat příčiny, průběh a důsledky 1. světové války. Poté bude ještě příští hodinu každá skupina zpracovávat jeden specifický úkol, např. pohled na válku očima vojáků z fronty, obraz války z pohledu médií a válečné propagandy, vliv války na rozvoj nových technologií, všední život v zázemí, pohled na válku očima žen aj.

Mnoho různých informací o škole mohli získat návštěvníci v „showroomu“, tedy učebně oktávě, kde byly vystaveny učebnice používané v jednotlivých předmětech, propagační materiály o Mense ČR a mensovní časopis, práce studentů (ročníkové a seminární práce, postery, model pyramidy a zikkuratu a 3D zeměpisný model aj.), doklady o úspěších studentů (poháry, diplomy, medaile) a veškeré informace o škole – o ŠVP, o volitelných seminářích, komplexním bodovém hodnocení, specifikách školy, elektronické žákovské atd.

DOD 2018 DOD 2018 Kdo byl shlédnutím všech aktivit znaven, mohl se v showroomu posadit a občerstvit se kávou, čajem, minerálkou a sušenkou. Průvodcovské služby se výborně a se ctí zhostili naši studenti, kterým děkujeme.




Podrobnější informace o škole přímo v prezentační místnosti předávali také kolegové – Mgr. Barbora Kosíková a JUDr. Renáta Sladká. I jim patří dík.

Věříme, že všem návštěvníkům se Den otevřených dveří líbil a že se s některými z nich uvidíme u přijímacího řízení.

 

Junior náboj – 1. místo v mezinárodním klání!!!

Matyáš Kopecký V pátek 23. listopadu 2018 se konala mezinárodní soutěž Junior náboj na Gymnáziu Christiana Dopplera. Skvělý 4členný tým žáků z Mensa gymnázia ve složení Adam Celecký, Viacheslav Nikiforov (oba tercie), Benjamin Swart, Vojtěch Tvrdík (oba kvarta), se umístil výborně v konkurenci týmů z jiných škol, a to v místě konání jako PRVNÍ, rovněž v Česku jako PRVNÍ. Celkem se soutěže zúčastnilo 987 týmů napříč Českem, Slovenskem a Polskem. Pouze 3 týmy z tohoto celkového počtu vyřešily všech 42 úloh a náš tým jako první 30 min před koncem limitu. Je tedy škoda, že nebylo více příkladů, celkový rozdíl mohl být ještě výraznější. Všem moc gratulujeme!!!

Více na junior.naboj.org.

 

Studentská vědecká konference – Matyáš Kopecký oceněn cenou firmy Shimadzu

Matyáš Kopecký Na Studentské vědecké konferenci 2018 pořádané VŠCHT pod záštitou Unipetrolu náš student septimy Matyáš Kopecký prezentoval svou práci na téma spektroskopická měření. V rámci této práce izoloval alkaloidy z vlaštovičníku většího a změřil jejich spektra metodami nukleární magnetické rezonance (NMR) a viditelné absorbční spektroskopie (VIS). Dále pak postavil první prototyp svého VIS spektrometru, který umožňuje rozlišit anorganické barevné látky jako jsou např. manganistan draselný, síran měďnatý a brom. V rámci této velmi kompetitivní konference byl jeho příspěvek oceněn zvláštní cenou firmy Shimadzu. SVK je přehlídka "vědeckých" prací studentů středních škol a víceletých gymnázií zaměřená na technická a přírodovědná témata se zvláštním důrazem na obor CHEMIE. Studentskou vědeckou konferenci pro středoškolské studenty pořádá Vysoká škola chemicko-technologická, Unipetrol RPA, s.r.o. a Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum UniCRE pod záštitou Nadace Unipetrol. Zástupci pořádajících společností jsou členy hodnotící komise, která vybírá nejlepší studentské práce. Autoři oceněných prací kromě uznání odborné poroty získávají od nadace i finanční bonus.

 

Logická olympiáda – celostátní finále – 8. místo - Martin Dedek

Martin Dedek V celostátním finále Logické olympiády, kde naši malou školu zastupovali hned tři reprezentanti, jsme se dočkali krásného 8. místa v kategorii C ze 63 finalistů, které obsadil Martin Dedek z kvinty, dále 19. místa v kategorii B z 65 finalistů, které vybojoval Adam Celecký z tercie, a v neposlední řadě na 24. místě v kategorii C ze 63 finalistů se umístil Petr Dedek ze septimy. Jsou to skvělé úspěchy vzhledem k tomu, že se celkově letos do Logické olympiády registrovalo 61.761 soutěžících z celé republiky. Všem gratulujeme!!! Více na www.logickaolympiada.cz

 

Vítězka Běhu 17. listopadu Aneta Vošahlíková

Aneta Vošahlíková V sobotu 17. listopadu 2018 se pod taktovkou ÚTVS ČVUT uskutečnil v Oboře hvězda 66. ročník Běhu 17. listopadu, v rámci nějž se uskutečnil 56. ročník Akademického mistrovství v přespolním běhu. Běhalo se ve 14 kategoriích od dětí až po veterány. Aneta Vošahlíková, žákyně oktávy, zvítězila v kategorii juniorky, přestože to není její prioritní disciplína.

Více na sportis.cz.

 

Otevřená věda – úspěch čerstvého absolventa Josefa Kučery

Josef Kučera Prezentace výsledků ročních stáží v Akademii věd ČR v pěti minutách před odbornou porotou a publikem – vskutku nelehký úkol čekal na středoškoláky, kteří letos absolvovali studentské stáže v Akademii věd ČR pod hlavičkou projektu Otevřená věda. V Praze se jich na dvoudenní Studentské vědecké konferenci sešlo více než 120. Konference se uskutečnila v prostorách Ústavu molekulární genetiky AV ČR od 22. do 23. listopadu 2018. Prezentace byly rozděleny dle oborů do tří bloků - vědních oblastí, a to v oborech biologie, chemie, lékařské vědy, biofyziky nebo zemědělství, fyziky, astronomie, matematiky, geografie, geologie nebo robotiky, historie, dějin umění, filologie a sociologie. Každý blok měl ustanovenu odbornou porotu, která studenty hodnotila a pokládala jim doplňující otázky. v rámci I. vědního bloku se na 2. místě umístil náš čerstvý absolvent Josef Kučera s prezentací své stáže v Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR na téma Elektrony a fotony v polovodičových nanostrukturách. Gratulujeme a přejeme úspěšný start vědecké kariéry!!!

Více na www.otevrenaveda.cz.

 

Návštěva laboratoří Ústavu fotoniky a elektroniky

Dne 8. 11. mělo čtrnáct studentů z oktávy a sexty jedinečnou možnost vidět nejnovější přístroje a samotné vědce ÚFE v akci na dni otevřených dveří, který probíhal v rámci Týdne vědy a techniky. Naši zájemci o fyziku navštívili celkem 6 laboratoří. V první si vyslechli přednášku o mikrovlnném záření a biomolekulách, bavili se o měření tohoto záření a také o tom, jak mohou mikrovlnné technologie sloužit v medicíně. Ve druhé laboratoři viděli, jak se vytváří přesný čas v ČR na atomových hodinách. Na třetím stanovišti si připomněli principy vedení světla v optických vláknech a byli svědky experimentu měření zatížení mostu. Užitečné bylo vidět hlavně praktické použití těchto technologií, díky optickým vláknům se v budoucnu bude dát předcházet takovým katastrofám jako pádu mostu v Janově a jiným. Ve čtvrté laboratoři studenti nahlédli do tajů nanooptiky, a to pomocí speciálních mikroskopů, kterými se zkoumá život na úrovni molekul. Na pátém stanovišti dva velmi zábavní vědci studentům předváděli, jakým způsobem jsou schopni vytvářet nanoobjekty (nanometrové procesory) a manipulovat s nimi. Česká republika vždy byla a je na špici ve výrobě těchto přístrojů. laboratoří Ústavu fotoniky a elektroniky A konečně v poslední laboratoři se studenti přenesli do doby Rudolfa II. a zkusili přijít na to, jak by se dal odhalit takový otrávený pohár. V praxi tak mohli vidět optické biosenzory, zařízení, která jsou schopná odhalit hledanou látku (např. jed) rychle, přímo na místě a s vysokou citlivostí. V průběhu celého „fyzikálního“ odpoledne studenti odpovídali na všetečné otázky vědců a zapojovali se do různých pokusů. Pracovníci ÚFE byli mile překvapeni znalostmi našich studentů. Naše škola se těší na další spolupráci s tímto ústavem.

 

Energetická olympiáda - 2. místo v celostátním finále!!!

V celostátním finále, ve kterém naši školu reprezentovaly dva týmy, se jako 2. z celé ČR umistil tým složený ze studentů oktávy: Dan Rezner, Radek Olšák a Martin Edl. Vyhráli 20 tisíc kč a mnoho věcných cen. Další týmy (septima - Míšek, Dedek, Kopecký a oktáva - Machala, Holub, Veselý) se umístily na sice skvělém, ale nepostupovém 3. a 19. místě. Všechny tři týmy prokázaly ohromnou schopnost zabrat a "zamakat" a následně i prezentovat svoji práci před sálem se 150 posluchači. Gratulujeme!!!

Více na novinky.cz

 

Soutěž Maso - historicky nejlepší umístění!!!

V úterý 6. listopadu 2018 proběhla matematická soutěž MaSo, které se zúčastnilo 8 žáků MG.

Umístění:
  • Tým č. 15 "Mensa A": Adam Celecký, Vojtěch Kadeřábek, Petr Mach, Viacheslav Nikiforov (všichni tercie) - s 265.859 body jako DRUZÍ v ČR.
  • Tým č. 48 "Mensa B": Richard Dobíšek (sekunda), Vojtěch Procházka (sekunda), Benjamin Swart (kvarta), Vojtěch Tvrdík (kvarta) - s 266.632 body jako PRVNÍ v ČR.
  • http://maso.mff.cuni.cz/vysledky

Naše škola se svými dvěma týmy obsadila první dvě místa v celostátním srovnání ze 115 týmů (soutěžilo 85 týmů v Praze a 30 týmů v Brně), čímž ještě vylepšila svůj jarní úspěch, kdy naše dva týmy obsadily celostátně první a třetí místo. Je to nejspíš historicky nejlepší umístění MG na MaSo!

 

Mistrovství ČR v šachu do 14 let

Mistrovství ČR v šachu do 14 let se zúčastnili naši dva žáci - Petr Mach (tercie), Vojtěch Procházka (sekunda).
Petr obsadil konečné 6. místo a Vojta 7. místo. Celkem se MČR zúčastnilo 74 mladých šachistů. Kdyby Vojta v posledním kole vyhrál, tak by byl dokonce na prvním místě. Oba si zaslouží pochvalu, úspěch je to skvělý, konkurence v šachách je obrovská. Už teď se těšíme na mistrovství školních týmů, kde oba borci budou tvořit základ našeho družstva pro nižší stupeň.

Výsledky naleznete zde

 

PIšQworky – druhé a čtvrté místo

Dne 12. 11. se na Gymnáziu Jana Nerudy konalo již tradiční oblastní kolo Mistrovství škol v logické hře PIšQworky. Z naší školy se soutěže zúčastnila dvě družstva - 2×(5+1) žáků:

  • Tým "Mensa A": Veselý Jan, Holub Marek, Olšák Radek, Rezner Daniel, Machala Alex, náhradník Edl Martin (všichni oktáva)
  • Tým "Mensa B": Mach Petr (tercie), Pravda Kryštof (kvinta), Dedek Petr (septima), Tvrdík Vojtěch (kvarta), Míšek David (septima), náhradník Dedek Martin (kvinta).

Tým Mensa A obsadil skvělé 4. místo v konkurenci 16 škol, tým mensa B se umístil dokonce na krásné DRUHÉ příčce! Gratulujeme!!!

Další informace najdete na webu soutěže:https://www.pisqworky.cz/

 

Výsledky soutěže Talent základek 2018

Talent základek 1. listopadu se konala ve škole soutěž Talent základek. Na soutěž přišlo 65 dětí ze 4. a 5. tříd ZŠ z Prahy 5, 6, 13 a 17. Soutěžilo se ve všeobecném přehledu, kde byly otázky týkající se matematiky, zeměpisu, dějepisu, literatury, filmu, přírodopisu, občanské výchovy atd. V rámci všeobecného přehledu si všichni vyzkoušeli práci s hlasovacím zařízením Active Expression. Ve druhé části testu měly děti prokázat, co všechno vědí o své městské části. Letos se opět ukázalo, že se děti na tuto část připravují čím dál lépe, takže si obstojně poradily s otázkami typu kde mají ve svém okolí nejbližší sportoviště, koupaliště nebo nemocnici či jaké noviny městská část vydává a které známé osobnosti bydlí v jejich okolí. Naší snahou kromě jiného bylo, aby se díky této soutěži začaly o dění ve své městské části více zajímat a aby věděly, kde mohou nedaleko od svého bydliště aktivně trávit volný čas.

Záštitu nad soutěží pro svoji MČ převzali:

  • starostka Prahy 17 Mgr. Jitka Synková,
  • starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka,
  • starosta MČ Praha 5 Ing. Pavel Richter,
  • starosta MČ Praha 6 Mgr. Ondřej Kolář,
za což jim patří náš dík.

Po sečtení výsledků za obě části soutěže byly vyhlášeny výsledky a předány odměny, ale nikdo ze soutěžících neodešel s prázdnou – všichni účastníci soutěže dostali poukaz na testování IQ v Mense zdarma a tašku s upomínkovými a reklamními předměty od sponzorů.

Talent základek Ceny do soutěže věnovali tito sponzoři: knihy věnovalo nakladatelství Fraus, deskové hry věnovala firma Albi a na hlavní výhru – mobilní telefony – jsme získali částečně grant od MHMP. Další finanční částky nebo upomínkové předměty pro všechny účastníky věnovali rodiče našich studentů – p. Buřil a společnost Ahlborn, p. Frycová a Čokoládová cukrárna, p. Kopecký a rodina Volemanova.

Zde jsou jména šťastlivců, kteří uspěli nejlépe:

Talent základek Prahy 5
1. místo Nina Naxerová ZŠ Nepomucká mobilní telefon
2. místo Lukáš Dominik Rek ZŠ a MŠ Slivenec desková hra od firmy Albi
3. místo Matěj Mach ZŠ Radotín knihy od nakladatelství Fraus
Talent základek Prahy 6
1. místo Jonáš Soukup ZŠ Na Dlouhém lánu mobilní telefon
2. místo Tadeáš Blažíček ZŠ Petřiny-sever desková hra od firmy Albi
3. místo Štěpán Brandejs ZŠ Petřiny-sever knihy od nakladatelství Fraus
Talent základek Prahy 13
1. místo Patrik Prokeš ZŠ Mohylová mobilní telefon
2. místo Sofia Kostjukova FZŠ Brdičkova desková hra od firmy Albi
3. místo Jakub Kroupa FZŠ Brdičkova knihy od nakladatelství Fraus
Talent základek Prahy 17
1. místo Vojtěch Večerka ZŠ genpor. F. Peřiny mobilní telefon
2. místo Soňa Hanáková ZŠ Jana Wericha desková hra od firmy Albi
3. místo Sofie Salehová ZŠ Jana Wericha knihy od nakladatelství Fraus

Všem soutěžícím děkujeme za účast, výhercům samozřejmě srdečně gratulujeme. Ti, co letos neuspěli, nemusejí věšet hlavu – soutěž Talent základek bude pokračovat i v následujícím roce, věříme tedy, že se s některými opět uvidíme. Nezapomeňte se tedy příští rok včas zaregistrovat do Logické olympiády.

 

Halloween

V noci z 31. 10. na 1. 11. na Mensa gymnáziu strašilo. Ve strašidelných kostýmech se tam proháněli žáci primy a tercie a čtyři zástupci učitelského sboru. Vyřezávaly se dýně, vybarvovaly se strašidelné masky ve stylu Día de Muertos, děti se dozvěděly něco více o tradici Halloweenu v angličtině, soutěžily v různých hrách a nakonec se zúčastnily plesu upírů. Celý večer byl korunován vyhlášením vítězů soutěže o nejlepší strašidelnou povídku, jímž se stal Jan Veber s jeho povídkou „Wellmet“. Druhé místo obsadila Emma Štěpánová – Rudá země, třetí místo Anežka Kracíková – Dům strachu.

Další fotky najdete v naší galerii.

 

Dne 18. 10. 2018 nás navštívila skupina 26 studentů a 2 pedagogů z německého města Postupim. Zasedli s našimi studenty do lavic a proběhla společná výuka v přátelském duchu. Studenti se navzájem představili a zkusili si několik společných aktivit. Pro naše studetny to byla vítaná příležititost slyšet rodilé mluvčí a pro německé přátele to byly věříme příjemně strávené chvíle. Doufáme, že jsme se neviděli naposled a že příště proběhne společná výuka u našich hostů v Postupimi.

Další fotky najdete v naší galerii.

 

Soutěž Talent základek 2018

Mensa gymnázium je jediná škola v republice, která vzdělává výhradně mimořádně nadané studenty. Pro přijetí na naši školu je tedy nezbytnou podmínkou dosáhnout minimální výše IQ 130 bodů, což je hranice pro označení mimořádně nadaného jedince. Testy, kterými se IQ v Čechách měří, jsou založeny především na obrazotvornosti, představivosti a logickém myšlení. Z toho vychází i soutěž, kterou vymyslela a pořádá již 11. rokem na celém území ČR Mensa České republiky za naší aktivní účasti, Logická olympiáda.

V průběhu mnoha let, po které naše škola existuje, ale zjišťujeme, že k tomu, aby žák nebo student byl úspěšný, je potřeba mnoho dalších vlastností a aspektů, nejen vysoké IQ. Proto se snažíme na naší škole v průběhu studia rozvíjet v dětech nejen logické myšlení, tvořivost a obrazotvornost, ale také schopnost učit se, vyhledávat a třídit informace, všímat si světa okolo sebe a analyzovat ho, umět propojovat informace a vyvozovat závěry, prezentovat získané poznatky a vědomosti před veřejností, zapojit se do charitativních akcí a společenského dění v místě bydliště aj. A právě proto jsme se rozhodli navázat na soutěž pro talentované a bystré žáky a studenty - Logickou olympiádu - a rozšířit ji o novou soutěž Talent základek, která by zkoumala a rozvíjela právě některé z těch schopností, vědomostí a kompetencí, které žáci neuplatní v samotné Logické olympiádě.

Soutěž Talent základek proběhla pilotně ve školním roce 2011/2012, poté se vrátila v roce 2013/2014, a letos pořádáme již 6. ročník této soutěže. Na soutěž jsme letos obdrželi grant ve výši 9.000 Kč od MHMP. Soutěž je určena pro žáky 4. a 5. tříd ZŠ na Praze 5, 6, 13 a 17. Záštitu nad soutěží v loňských ročnících převzaly starostka Prahy 17 Mgr. Jitka Synková, starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka, starosta Prahy 6 Mgr. Ondřej Kolář a starosta Prahy 5 Ing. Pavel Richter. Věříme, že záštitu převezmou i letos.

Ve školním roce 2018/2019 v této soutěži pokračujeme.

Pravidla soutěže:
  • Soutěž je určena pro žáky 4. a 5. tříd ZŠ v Praze 5, 6, 13 a 17.
  • Soutěž bude mít jen 1 finálové kolo zvlášť pro každý obvod.
  • Finále proběhne 1. 11. 2018 od 14 hodin přímo v prostorách naší školy Mensa gymnázia na adrese Španielova 1111/19, Praha 17- Řepy (pavilon B2 v ZŠ Jana Wericha). Do obvodního kola postoupí vždy maximálně 20 nejlepších žáků z každého obvodu (celkem tedy 80 žáků z Prahy 5, 6, 13, a 17), kteří se zúčastní roku 2018 nominačního kola Logické olympiády, kterou pořádá Mensa České republiky, a umístí se do 20. místa ve své MČ v kategorii A v nominačním kole.
  • Ve finále se finalisté utkají ve dvou částech, které se budou lišit typem otázek. Na první blok otázek budou účastníci odpovídat pomocí hlasovacího zařízení Activ Expression a otázky jim budou promítány na interaktivní tabuli, na druhou část budou odpovídat písemně na papír. Mezi oběma částmi bude 30minutová přestávka.
  • První část otázek se bude týkat všeobecného přehledu, který bude vybrán tak, aby odpovídal věku soutěžících. Tyto otázky se budou týkat sportu, filmů, pohádek a seriálů, společenského dění, literatury, zeměpisu, historie, matematiky, přírodopisu atd. Druhá část otázek se bude týkat příslušné městské části, rozlohy, počtu obyvatel, významných osobností v ní žijících dříve a nyní, důležitých sportovních, kulturních a společenských center, osobností ve vedení města, památek, lokálních periodik, kulturních akcí atp. Doporučujeme tedy, aby si soutěžící před soutěží prostudovali webové stránky příslušné MČ, kde sídlí jejich ZŠ, ze kterých jsme čerpali při vytváření soutěžních otázek. V předcházejících ročnících soutěže se ukázalo, že si valná většina dětí dokázala poradit v první části testu s otázkami, které sečnících soutěže se ukázalo, že si valná většina dětí dokázala poradit v první části testu s otázkami, které se týkaly našeho státu či kontinentu, ale nevěděly téměř nic o tom, kde mají ve svém okolí nejbližší sportoviště, koupaliště nebo nemocnici či jaké noviny městská část vydává a které známé osobnosti žijí nebo žili v jejich okolí.

Pro vítěze připravujeme zajímavé ceny. V předcházejících ročnících to byly mobilní telefony, tablety, vstupenky do multikina, poukázky na knihy, deskové hry, ohledně letošních cen se zatím nechte překvapit.

Registrujte se tedy do 30. 9. 2018 do Logické olympiády (www.logickaolympiada.cz) a máte šanci postoupit do Talentu základek! Těšíme se na Vás!

Za organizační tým

Mgr. M. Fatrová, Mensa gymnázium, s.r.o.
Kontakt: zastupce@mensagymnazium.cz
Tel.:257328786
Mobil: 724141928

 

Úspěch ve střelbě lukem

Student oktávy Marek Holub zaznamenal hned zkraje školního roku několik velkých střeleckých úspěchů. První byl úspěch na MČR dorostu v terčové lukostřelbě týmů, kde Marek obsadil příčku nejvyšší, stejný úspěch zaznamenal na MČR dorostu a dospělých v individuální terénní lukostřelbě. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!!!

 

Úspěch v Logické Olympiádě

Několik našich žáků z primy až oktávy se zúčastnilo soutěže, kterou pořádá Mensa ČR - Logické olympiády. A z nominačního kola vzešlo hned několik postupujících do kola krajského - V. Nikiforov, A. Celecký, V. Kadeřábek z tercie, A. Dedek z primy, R. Dobíšek ze sekundy, M. Dedek z kvinty a P. Dedek ze septimy. Všem moc gratulujeme a držíme palce do krajského kola, které se koná dne 2. 11. 2018.

 

Výstava Štvanice

Mensa gymnázium pořádá výstavu výtvarných děl svých žáků pod názvem Cesta do vesmíru ve vile Štvanice v rámci festivalu Vylomeniny. Výstava bude otevřena ve dnech:

  • 8. - 18. 11. 2018 vždy od 14 do 20 hodin.

Více na www.vilastvanice.cz. Všechny srdečně zveme!

 

Naši studenti se podílejí na výzkumu v Akademii věd ČR

Student septimy Marek Holub se rozhodl část letošních letních prázdnin věnovat přípravě na své budoucí studium a povolání. Protože se zajímá o propojování inženýrských disciplín a biologicko-lékařských oborů, vybral si pro svoji prázdninovou praxi Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR. Podílel se tam na testování zcela nového přístroje pro měření pH, tedy kyselosti či zásaditosti. Zvláštností tohoto přístroje je, že pracuje na základě originálně vyvinuté vláknově-optické sondy, jejíž špička má zhruba průměr lidského vlasu. Takže s její pomocí lze sledovat v reálném čase chování kapek o objemu pouhých několika mikrolitrů. A to se může hodit v medicíně, biologii a dalších oborech. Takový výzkum ale vyžaduje bystré oči, velkou trpělivost a pevné ruce. A také rychlý úsudek, protože hrátky se světlem bývají někdy ošidné.

Marek rychle překonal všechny nástrahy, které na každého začátečníka číhají, a během své praxe otestoval stabilitu světelných zdrojů přístroje a spolehlivost výstupních charakteristik jeho prototypu. Nezastavil se na fyzikálních úlohách a vyzkoušel si také technologii přípravy miniaturních chemických sond. Jejich chování pak porovnával s funkcí komerčních elektrochemických pH-metrů. Přispěl tak k uvádění nového přístroje do praxe a získal první pracovní zkušenosti. Jeho noví kolegové z ústavu nešetřili chválou a s Markem se loučili se slovy, že se těší, že se s ním brzo setkají při výuce na MFF UK, FEL ČVUT nebo jiné inženýrské školy. A pokud má další šikovné spolužáky, práce ve výzkumu zbylo ještě hodně.

 

Organizace školního roku 2018/2019:

Na webových stránkach v nabídce Škola/Akce školy najdete aktuální Organizaci školního roku 2018/2019 se všemi důležitými termíny.

PDF
Organizace školního roku 2018/2019