Tvůrčí prostor pro mimořádně nadané, kteří chtějí
tento dar rozvíjet a uplatnit

Vítejte na oficiálních stránkách Mensa gymnázium, o.p.s., jehož zřizovatelem je MENSA ČR. Jsme jediné gymnázium v ČR, které se věnuje výhradně mimořádně nadaným studentům. V naší škole najdou optimální podmínky pro svůj rozvoj – rodinné prostředí, přátelské učitele zapálené pro svůj obor, kolektiv podobných vrstevníků, prostor pro tvořivost a uspokojování svých individuálních specifických potřeb. Cílem školy není jen rozvoj vědomostí, ale celé osobnosti studenta. Naši studenti jsou velmi úspěšní v příjímacím řízení na vysoké školy.

Školné pro primu pro školní rok 2020/2021 bylo schváleno správní radou ve výši 49 000 Kč.

Chcete-li se dozvědět více, využijte menu v levé části stránky. Na Vaše případné dotazy rádi odpovíme na e-mailové adrese info@mensagymnazium.cz.

Naše škola se představuje – televizní reportáž

Prohlédněte si aktuální TV spot, který o naší škole natočila regionální Praha TV. Tento spot můžete také shlédnout na jejich stránkách a na jejich kabelovém kanálu www.prahatv.eu (od času 03:05).

Aktuality

POZVÁNKA NA DRUHÝ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ONLINE A INFORMACE O PŘÍPRAVNÝCH KURZECH

Vážení zájemci o studium,

rádi bychom Vás opět pozvali na Den otevřených dveří Mensa gymnázia, který se koná dne 3. 2. 2021 od 15 do 17 hodin ONLINE s vedením školy a 4. 2. 2021 se žáky školy také ONLINE. Více aktivit souvisejících se Dnem otevřených dveří najdete v přiložené pozvánce nebo na https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri. Pod tímto odkazem najdete přesný popis průběhu DOD a také odkaz na přihlášení do online DOD, který bude probíhat v Teams. Také tam najdete nejčastěji kladené otázky, virtuální prohlídku školy, TV spot o škole a jiné.

Také upozorňujeme, že budeme opět letos organizovat přípravné kurzy na společnou (státní) část přijímacích zkoušek. Kurzy začínají v pondělí 8. 2. 2021 od 14:30 hodin a konají se každé pondělí až do 12. 4. 2021(velikonoční pondělí bude nahrazeno jiným dnem v týdnu).

Kurzy budou zatím probíhat distančně přes platformu Teams (přihlášeným pošleme odkaz k připojení do skupiny), po uvolnění opatření budou probíhat v prostorách školy, budeme včas informovat.
Kurzy trvají 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. končí vždy v 16:15. Zájemci budou rozděleni do dvou skupin. V každé skupině proběhne vždy v průběhu jednoho středečního kurzu 45 minut matematiky a 45 minut českého jazyka (v každé skupině vždy 14:30 – 15:15 h jeden předmět, 15:15 – 15:30 přestávka, 15:30 – 16:15 druhý předmět).
Kurzy jsou zpoplatněny částkou 1000 Kč za lekce do 27. 2., poté budou zdarma pro ty, kteří odevzdají na naši školu přihlášku ke studiu, pro ostatní budou následující lekce zpoplatněny částkou 1500 Kč.
Kurzovné se platí na účet školy 123725319/0800, do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "přípravný kurz k PZ". Zatím plaťte v případě zájmu jen první částku kurzovného.

Kapacita kurzů je omezená na 40 dětí celkem.

Prosím přihlašujte se do 5. 2. 2021.

Případné dotazy ráda zodpovím na e-mailu marcela.fatrova@mensagymnazium.cz nebo na telefonu 724141928.

S pozdravem
M. Fatrová, zástupkyně ředitelky
Mensa gymnázium, o.p.s.

 

Mensa gymnázium hledá nového kolegu/kolegyni na výuku IVT

Mensa gymnázium, o.p.s. hledá od 1. 2. 2021 nového kolegu/kolegyni na výuku IVT. Jde o 4 hodiny týdně, a to vždy v pátek od 10.15 h do 13.50 h, třídy kvinta a septima (1. a 3. ročník). Zájemci volejte prosím na telefon 724141928 (M. Fatrová, zástupkyně ředitelky).

Všem moc děkujeme za sdílení tohoto příspěvku a případné tipy.

 

Den otevřených dveří online

Pro všechny zájemce o studium jsme se rozhodli připravit kombinovaný Den otevřených dveří online. Návštěvníci si mohou vybrat z několika aktivit, např. virtuální prohlídku školy, online videokonferenci s vedením školy a s našimi žáky, TV spot o škole, kde vystupují i naši bývalí žáci a rodiče našich žáků, novou stránku na facebooku, a novou sekci na webu školy - FAQ (často kladené dotazy).
Přijďte se k nám podívat alespoň online.

Více informací naleznete zde: https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri

 

Jsme nabiti z Náboje!!!

V patek 11. 12. proběhla již tradiční matematická soutěž Náboj 2020 (letos v online prostředí). 
Náboj je týmová soutěž primárně určená pro žáky středních škol. Každý tým sestává nejvýše z pěti členů. V kategorii Junioři (zúčastnila se i naše škola) mohou soutěžit pouze týmy, jejichž členové nejsou žáky nejvyššího (maturitního) ročníku střední školy. Celá soutěž trvá 120 minut, během nichž se týmy snaží vyřešit co nejvíce úloh.

Naši školu letos reprezentovaly dva týmy:

 • Kryštof Pravda, Martin Dedek (oba septima), Vojtech Tvrdík, Benjamin Swart (oba sexta), Viacheslav Nikiforov (kvinta).
 • Adam Celecký, Vojtěch Kadeřábek (oba kvinta), Richard Dobíšek, Vojtěch Procházka, Jan Slíva (všichni kvarta).

Výsledky našich jsou opět excelentní!! Z 135 týmů v rámci ČR se lépe dařilo prvnímu týmu, který s celkovým skóre 34 bodů obsadil úžasné 2. místo. Od prvního místa ho dělily detaily.

Náš druhý tým nakonec získal 24 bodů a obsadil krásné 16. místo. Je potřeba především ocenit to, že naše týmy se v konkurenci především starších žáků vůbec neztratily, což je slibný předpoklad do dalších let.

Kompletní výsledky naleznete zde.
Pro zájemce připojujeme ještě soutěžní úlohy zde.

Žákům moc děkujeme za skvělou reprezentaci školy a budeme se těšit na další úspěchy!

 

Pražský glóbus

Dne 15. 12. se konalo finále soutěže Pražský glóbus. V kategorii A se našim žákům opravdu dařilo!

Tři naši žáci primy a sekundy obsadili 2., 3. a 4. místo (Dominik Dolejš, Patrik Prokeš (oba sekunda) a Jakub Soukeník, prima).

Všem moc gratulujeme a věříme, že to není úspěch poslední!!!

https://ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu/Projekty_a_dalsi_aktivity/Souteze/Prazsky_globus

 

Úspěchy v soutěži Brloh

Soutěž letos probíhala od 9. listopadu. Měla celkem 3 základní kola a následně se postupovalo do finálových kol. Je určena pro žáky 6. - 9. tříd. V letošním roce se soutěže zúčastnily 5 týmů z naší školy:

 • Dream Team - Ludmila Šírová, Kateřina Ptáčková, Kamila Poláková, Lucie Brousilová
 • Retardovaní rohlíci - Jana Schmidová, Robin Hyam
 • IQ v prášku - Matěj Caithaml, Petr Kosička, Lukáš Caithaml, Anna Košťáková
 • Řepíci - Kateřina Škorpilová, Laura Löwy, Jonáš Etrych, Jakub Soukeník
 • JO Hoši - Jan Hataš, Petr Hataš, Matouš Vondráček, Tomáš Harry Payne

Konečné výsledky:
Z 358 týmů se nejlépe dařilo týmu Retardovaní rohlíci, který nakonec obsadil výborné 26. místo. Ani čtyři další týmy se v početné konkurenci neztratily - obsadily 87., 130., 151. a 190. místo. Všem moc gratulujeme. Především je potřeba vyzdvihnout vynikající výsledek týmu z primy, který v konkurenci se staršími žáky obstál na výbornou. V příštím roce již jistě budeme atakovat i velké finále. https://brloh.math.muni.cz/poradi

 

Úspěch v gymnastice – Magda Prouzová z primy má zlato!!!

O víkendu začátkem října probíhaly gymnastické závody Memoriál Hany Myšákové, kde družstvo Sokola Řeporyje získalo zlatou medaili. Jednou ze členek tohoto skvělého týmu je i naše žákyně prima Magda Prouzová. Moc Magdě a celému týmu gratulujeme ke skvělému úspěchu!!!

 

MaSo – zase 1. místo!!!

Dne 12.11. skončila již tradiční matematická soutěž MaSo. Tentokrát se soutěž konala poprvé formou online. Letos byla upravena pravidla pro soutěžící, a tak naši školu nakonec reprezentovali 4 týmy. Soutěže se celkem zúčastnilo 392 týmů z ČR, konkurence byla tedy opět vysoká.

Hodnotily se dvě kategorie, i když obě spolu úzce souvisejí: počet vyřešených příkladů a množství získané ropy (hra, kterou hrajete na základě úspěšnosti v příkladech a Vaší logiky).

S potěšením vám oznamujeme, že z 392 týmů v obou kategoriích vyhrál tým z naší školy ve složení: Richard Dobíšek, Vojtěch Procházka a Jan Slíva. Kluci dostanou od organizátorů různé ceny, diplomy atd.

Na stránce soutěže jsou kompletní výsledky: https://maso.mff.cuni.cz/2020_podzim/

Další naše týmy soutěžily ve složení:

 • Matěj (sekunda) a Lukáš (prima) Caithamlovi + Anna Košťáková (prima)
 • Zuzana Tejklová, Alžběta Tichá + Matěj Mothejzík (všichni kvarta)
 • Jana Schmidová, Robin Hyam + Václav Budil (všichni prima)

Pro týmy z primy a sekundy to byla skvělá zkušenost a jsme rádi, že se do soutěže zapojily. I když řešit příklady na úrovni kvarty a výše je pro primány náročné, i přesto se mezi staršími neztratili. Výsledky všech našich týmů jsou úžasné, k prvnímu místu moc gratulujeme!!!

 

Energetická olympiáda

Energetická olympiáda je soutěž pro týmy ze středních škol. Letos se přihlásilo 280 týmů z celé ČR, do druhého kola prošlo 25. Letos jsme měli 7 želízek v ohni a jeden tým se propracoval do finále – B. Swart, M. Truksa, D. Rosenbaum, což je obrovský úspěch. Cílem je řešit jedno téma z energetiky a nabídnout řešení nějaké výzvy. Již od včera od 16:00 hodin na tom kluci makají a v online verzi, kde mohou od rána kontaktovat mentory a experty z různých firem nedělají nic jiného, než konzultují a konzultují. Vypadá to, že si vybrali téma rozšiřitelnost elektromobility pomocí výměny baterií u aut a byznys plán takové firmy.

Vyhlášení výsledků bude v pátek dne 13. 11. v 17:00 na youtube kanálu.

Držme jim palce, hraje se o 50 000 Kč, drony a spoustu dalších cen. 

 

Obrovský úspěch v debatování!

Přestože spousta soutěží byla vzhledem k aktuální nešťastné situaci úplně zrušena, debatování se přesunulo do online prostoru a pokračuje! Ve dnech 23.-25. října se odehrál první turnaj Online debatní ligy a naši debatéři byli u toho.
Debatéři změřili síly v pěti debatách. Přeli se o to, jestli by sociální sítě měly mazat dezinformace a fake news, o to, jestli by měl mít zaměstnavatel možnost propustit svého zaměstnance bez udání důvodu, nebo o to, jestli by všichni žáci měli povinnou školní docházku absolvovat na jednotných nevýběrových základních školách.
Náš debatní klub reprezentovaly tentokrát hned dva týmy. Starší a zkušenější tým KPSPSMR ve složení: Emma Štěpánová (kvinta), Míša Dekařová (kvinta), David Huml (oktáva) a Kuba Hampl (oktáva) utržil 4 výhry a až v posledním kole po velmi vyrovnané debatě o druhé místo prohrál. V celkovém pořadí se tedy na turnaji umístil na skvělém třetím místě a má tak výborně našlápnuto do dalších turnajů a do dalších fází Online debatní ligy.
Debatního turnaje se zúčastnil také tým Normíci ve složení: Kristián Čech, Péťa Kosička, Vojta Mrštný a Kuba Novák (všichni ze sekundy). Přestože byli kluci na opravdovém debatním turnaji úplně poprvé a patřili mezi vůbec nejmladší účastníky, za svými staršími spolužáky rozhodně nezaostávali. Z turnaje si „přivážejí" neuvěřitelné 3 výhry a v celkovém pořadí a v konkurenci dalších 19 týmů se umístili na skvělém 8. místě.
Další událostí, která debatéry čeká, je první turnaj anglické Online Debate League, který se uskuteční v době 20.-22. listopadu.
Debatní klub se schází online každý týden a debatéři mezi sebou vždy rádi přivítají nové zájemce. Chtěli byste si debatování vyzkoušet? Neváhejte se přihlásit!
https://www.facebook.com/debatovani.cz/posts/10157520840642665

 

Patronkou Nadačního fondu se stala Bára Hrzánová

Je naší milou povinností oznámit Vám, že jsme oslovili skvělou a sympatickou herečku a zpěvačku paní Báru Hrzánovou, zda by se nechtěla stát patronkou Nadačního fondu Matyáše Kosíka. Důvodem naší volby byla především skutečnost, že Bára se s Matyášem a s jeho maminkou velmi dobře znala. A jak říká, Matyáše má pořád stále moc ráda a vážila si ho nejen pro jeho mimořádné nadání, ale i proto, jak dlouhá léta statečně bojoval se svou nemocí. Bára Hrzánová se tedy stala patronkou fondu a bude šířit jeho dobré jméno.

 

I přes složitou dobu soutěžíme - Logická olympiáda

I v této nelehké době se mnoho žáků Mensa gymnázia jako každý rok zapojili do celostátní soutěže, kterou pořádá Mensa České republiky - Logické olympiády. V nominačním kole se opět několika žákům dařilo velmi dobře a díky tomu se jim podařilo probojovat do krajského kola, které se bude konat online dne 6. 11. 2020. V kategorii B (2. stupeň ZŠ+ stejné ročníky víceletých gymnázií) tak budeme držet palce těmto žákům: Vojtovi Procházkovi a Richardu Dobíškovi z kvarty a Vítkovi Strmiskovi z tercie, v kategorii C (střední školy) Martinu Dedkovi (septima), Adamu Celeckému a Slávku Nikiforovi (kvinta), Vojtovi Tvrdíkovi a Michalu Flekačovi (sexta). Všem gratulujeme a zlomte vaz v kraji!!!

 

Odkazy na vhodné zdroje, kde se mohou učitelé nebo rodiče inspirovat, jak mluvit s dětmi o coronaviru

https://www.msmt.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-pomuze-prirucka-i-komiks
https://koronavirus.mzcr.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni/
https://www.mvcr.cz/clanek/koronavirus-covid-19-doporuceni-ve-vztahu-k-detem.aspx
https://www.mvcr.cz/clanek/psychologicka-pomoc-prace-s-detmi-covid-19.aspx
https://www.mvcr.cz/clanek/materialy-a-odkazy-pro-praci-s-detmi.aspx
https://decko.ceskatelevize.cz/koronavirus
https://www.zspouchov.cz/files/1452_jak-mluvit-s-dtmi-o-koronaviru-final.pdf
https://www.fnol.cz/kliniky-ustavy-oddeleni/oddeleni-klinicke-psychologie/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru
https://psych.fss.muni.cz/media/3219193/jak-mluvit-o-soucasne-situaci-s-detmi.pdf

 

Zapojujeme se do charitativních projektů

V rámci podzimních Srdíčkových dnů vyrazili opět někteří naši dobrovolníci do ulic a za drobnou úplatu prodávali drobné upomínkové předměty. Výtěžek z jejich prodeje půjde na pomoc dětem se závažnými onemocněními, které jsou odkázány na péči svých rodičů a na koupi rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Letos se nám podařilo vybrat 8. 111 Kč. Všem dobrovolníkům děkujeme.

 

Žákovský experiment s rouškami a respirátory a jejich funkčností jako ochranných pomůcek

Žákyně naší školy Johana Jaklová (sekunda) se rozhodla provést experiment, při kterém zkoumala, zda a jak moc jsou funkční roušky a respirátory jako ochrana před kapénkovou infekcí. Česká televize projevila zájem o experimentu natočit reportáž.
Jak experiment probíhal a jaké jsou jeho výsledky, můžete zhlédnout zde: https://www.ceskatelevize.cz

 

Zahájení školního roku

Zahájení školního roku proběhne jako vždy v kmenových učebnách, a to v úterý 1. 9. 2020 od:

 • 8:30 hodin - žáci sekunda - oktáva
 • 9:30 hodin - žáci prima

Program následujících dnů, hygienická opatření a organizace školního roku byly žákům a rodičům zaslány e-mailem.

Těšíme se na Vás!

pdf
Organizace školního roku pro žáky
 

Starší zprávy naleznete v archivu novinek.