Tvůrčí prostor pro mimořádně nadané, kteří chtějí
tento dar rozvíjet a uplatnit

Vítejte na oficiálních stránkách Mensa gymnázium, o.p.s., jehož zřizovatelem je MENSA ČR. Jsme jediné gymnázium v ČR, které se věnuje výhradně mimořádně nadaným studentům. V naší škole najdou optimální podmínky pro svůj rozvoj – rodinné prostředí, přátelské učitele zapálené pro svůj obor, kolektiv podobných vrstevníků, prostor pro tvořivost a uspokojování svých individuálních specifických potřeb. Cílem školy není jen rozvoj vědomostí, ale celé osobnosti studenta. Naši studenti jsou velmi úspěšní v příjímacím řízení na vysoké školy.

Školné pro primu pro školní rok 2020/2021 bylo schváleno správní radou ve výši 49 000 Kč.

Chcete-li se dozvědět více, využijte menu v levé části stránky. Na Vaše případné dotazy rádi odpovíme na e-mailové adrese info@mensagymnazium.cz.

Naše škola se představuje – televizní reportáž

Prohlédněte si aktuální TV spot, který o naší škole natočila regionální Praha TV. Tento spot můžete také shlédnout na jejich stránkách a na jejich kabelovém kanálu www.prahatv.eu (od času 03:05).

Aktuality

Den otevřených dveří online

Pro všechny zájemce o studium jsme se rozhodli připravit kombinovaný Den otevřených dveří online. Návštěvníci si mohou vybrat z několika aktivit, např. virtuální prohlídku školy, online videokonferenci s vedením školy a s našimi žáky, TV spot o škole, kde vystupují i naši bývalí žáci a rodiče našich žáků, novou stránku na facebooku, a novou sekci na webu školy - FAQ (často kladené dotazy).
Přijďte se k nám podívat alespoň online.

Více informací naleznete zde: https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri

 

Úspěch v gymnastice – Magda Prouzová z primy má zlato!!!

O víkendu začátkem října probíhaly gymnastické závody Memoriál Hany Myšákové, kde družstvo Sokola Řeporyje získalo zlatou medaili. Jednou ze členek tohoto skvělého týmu je i naše žákyně prima Magda Prouzová. Moc Magdě a celému týmu gratulujeme ke skvělému úspěchu!!!

 

MaSo – zase 1. místo!!!

Dne 12.11. skončila již tradiční matematická soutěž MaSo. Tentokrát se soutěž konala poprvé formou online. Letos byla upravena pravidla pro soutěžící, a tak naši školu nakonec reprezentovali 4 týmy. Soutěže se celkem zúčastnilo 392 týmů z ČR, konkurence byla tedy opět vysoká.

Hodnotily se dvě kategorie, i když obě spolu úzce souvisejí: počet vyřešených příkladů a množství získané ropy (hra, kterou hrajete na základě úspěšnosti v příkladech a Vaší logiky).

S potěšením vám oznamujeme, že z 392 týmů v obou kategoriích vyhrál tým z naší školy ve složení: Richard Dobíšek, Vojtěch Procházka a Jan Slíva. Kluci dostanou od organizátorů různé ceny, diplomy atd.

Na stránce soutěže jsou kompletní výsledky: https://maso.mff.cuni.cz/2020_podzim/

Další naše týmy soutěžily ve složení:

  • Matěj (sekunda) a Lukáš (prima) Caithamlovi + Anna Košťáková (prima)
  • Zuzana Tejklová, Alžběta Tichá + Matěj Mothejzík (všichni kvarta)
  • Jana Schmidová, Robin Hyam + Václav Budil (všichni prima)

Pro týmy z primy a sekundy to byla skvělá zkušenost a jsme rádi, že se do soutěže zapojily. I když řešit příklady na úrovni kvarty a výše je pro primány náročné, i přesto se mezi staršími neztratili. Výsledky všech našich týmů jsou úžasné, k prvnímu místu moc gratulujeme!!!

 

Energetická olympiáda

Energetická olympiáda je soutěž pro týmy ze středních škol. Letos se přihlásilo 280 týmů z celé ČR, do druhého kola prošlo 25. Letos jsme měli 7 želízek v ohni a jeden tým se propracoval do finále – B. Swart, M. Truksa, D. Rosenbaum, což je obrovský úspěch. Cílem je řešit jedno téma z energetiky a nabídnout řešení nějaké výzvy. Již od včera od 16:00 hodin na tom kluci makají a v online verzi, kde mohou od rána kontaktovat mentory a experty z různých firem nedělají nic jiného, než konzultují a konzultují. Vypadá to, že si vybrali téma rozšiřitelnost elektromobility pomocí výměny baterií u aut a byznys plán takové firmy.

Vyhlášení výsledků bude v pátek dne 13. 11. v 17:00 na youtube kanálu.

Držme jim palce, hraje se o 50 000 Kč, drony a spoustu dalších cen. 

 

Obrovský úspěch v debatování!

Přestože spousta soutěží byla vzhledem k aktuální nešťastné situaci úplně zrušena, debatování se přesunulo do online prostoru a pokračuje! Ve dnech 23.-25. října se odehrál první turnaj Online debatní ligy a naši debatéři byli u toho.
Debatéři změřili síly v pěti debatách. Přeli se o to, jestli by sociální sítě měly mazat dezinformace a fake news, o to, jestli by měl mít zaměstnavatel možnost propustit svého zaměstnance bez udání důvodu, nebo o to, jestli by všichni žáci měli povinnou školní docházku absolvovat na jednotných nevýběrových základních školách.
Náš debatní klub reprezentovaly tentokrát hned dva týmy. Starší a zkušenější tým KPSPSMR ve složení: Emma Štěpánová (kvinta), Míša Dekařová (kvinta), David Huml (oktáva) a Kuba Hampl (oktáva) utržil 4 výhry a až v posledním kole po velmi vyrovnané debatě o druhé místo prohrál. V celkovém pořadí se tedy na turnaji umístil na skvělém třetím místě a má tak výborně našlápnuto do dalších turnajů a do dalších fází Online debatní ligy.
Debatního turnaje se zúčastnil také tým Normíci ve složení: Kristián Čech, Péťa Kosička, Vojta Mrštný a Kuba Novák (všichni ze sekundy). Přestože byli kluci na opravdovém debatním turnaji úplně poprvé a patřili mezi vůbec nejmladší účastníky, za svými staršími spolužáky rozhodně nezaostávali. Z turnaje si „přivážejí" neuvěřitelné 3 výhry a v celkovém pořadí a v konkurenci dalších 19 týmů se umístili na skvělém 8. místě.
Další událostí, která debatéry čeká, je první turnaj anglické Online Debate League, který se uskuteční v době 20.-22. listopadu.
Debatní klub se schází online každý týden a debatéři mezi sebou vždy rádi přivítají nové zájemce. Chtěli byste si debatování vyzkoušet? Neváhejte se přihlásit!
https://www.facebook.com/debatovani.cz/posts/10157520840642665

 

Patronkou Nadačního fondu se stala Bára Hrzánová

Je naší milou povinností oznámit Vám, že jsme oslovili skvělou a sympatickou herečku a zpěvačku paní Báru Hrzánovou, zda by se nechtěla stát patronkou Nadačního fondu Matyáše Kosíka. Důvodem naší volby byla především skutečnost, že Bára se s Matyášem a s jeho maminkou velmi dobře znala. A jak říká, Matyáše má pořád stále moc ráda a vážila si ho nejen pro jeho mimořádné nadání, ale i proto, jak dlouhá léta statečně bojoval se svou nemocí. Bára Hrzánová se tedy stala patronkou fondu a bude šířit jeho dobré jméno.

 

I přes složitou dobu soutěžíme - Logická olympiáda

I v této nelehké době se mnoho žáků Mensa gymnázia jako každý rok zapojili do celostátní soutěže, kterou pořádá Mensa České republiky - Logické olympiády. V nominačním kole se opět několika žákům dařilo velmi dobře a díky tomu se jim podařilo probojovat do krajského kola, které se bude konat online dne 6. 11. 2020. V kategorii B (2. stupeň ZŠ+ stejné ročníky víceletých gymnázií) tak budeme držet palce těmto žákům: Vojtovi Procházkovi a Richardu Dobíškovi z kvarty a Vítkovi Strmiskovi z tercie, v kategorii C (střední školy) Martinu Dedkovi (septima), Adamu Celeckému a Slávku Nikiforovi (kvinta), Vojtovi Tvrdíkovi a Michalu Flekačovi (sexta). Všem gratulujeme a zlomte vaz v kraji!!!

 

Odkazy na vhodné zdroje, kde se mohou učitelé nebo rodiče inspirovat, jak mluvit s dětmi o coronaviru

https://www.msmt.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-pomuze-prirucka-i-komiks
https://koronavirus.mzcr.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni/
https://www.mvcr.cz/clanek/koronavirus-covid-19-doporuceni-ve-vztahu-k-detem.aspx
https://www.mvcr.cz/clanek/psychologicka-pomoc-prace-s-detmi-covid-19.aspx
https://www.mvcr.cz/clanek/materialy-a-odkazy-pro-praci-s-detmi.aspx
https://decko.ceskatelevize.cz/koronavirus
https://www.zspouchov.cz/files/1452_jak-mluvit-s-dtmi-o-koronaviru-final.pdf
https://www.fnol.cz/kliniky-ustavy-oddeleni/oddeleni-klinicke-psychologie/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru
https://psych.fss.muni.cz/media/3219193/jak-mluvit-o-soucasne-situaci-s-detmi.pdf

 

Zapojujeme se do charitativních projektů

V rámci podzimních Srdíčkových dnů vyrazili opět někteří naši dobrovolníci do ulic a za drobnou úplatu prodávali drobné upomínkové předměty. Výtěžek z jejich prodeje půjde na pomoc dětem se závažnými onemocněními, které jsou odkázány na péči svých rodičů a na koupi rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Letos se nám podařilo vybrat 8. 111 Kč. Všem dobrovolníkům děkujeme.

 

Žákovský experiment s rouškami a respirátory a jejich funkčností jako ochranných pomůcek

Žákyně naší školy Johana Jaklová (sekunda) se rozhodla provést experiment, při kterém zkoumala, zda a jak moc jsou funkční roušky a respirátory jako ochrana před kapénkovou infekcí. Česká televize projevila zájem o experimentu natočit reportáž.
Jak experiment probíhal a jaké jsou jeho výsledky, můžete zhlédnout zde: https://www.ceskatelevize.cz

 

Zahájení školního roku

Zahájení školního roku proběhne jako vždy v kmenových učebnách, a to v úterý 1. 9. 2020 od:

  • 8:30 hodin - žáci sekunda - oktáva
  • 9:30 hodin - žáci prima

Program následujících dnů, hygienická opatření a organizace školního roku byly žákům a rodičům zaslány e-mailem.

Těšíme se na Vás!

pdf
Organizace školního roku pro žáky
 

Starší zprávy naleznete v archivu novinek.