Tvůrčí prostor pro mimořádně nadané, kteří chtějí
tento dar rozvíjet a uplatnit

Vítejte na oficiálních stránkách Mensa gymnázium, o.p.s., jehož zřizovatelem je MENSA ČR. Jsme jediné gymnázium v ČR, které se věnuje výhradně mimořádně nadaným studentům. V naší škole najdou optimální podmínky pro svůj rozvoj – rodinné prostředí, přátelské učitele zapálené pro svůj obor, kolektiv podobných vrstevníků, prostor pro tvořivost a uspokojování svých individuálních specifických potřeb. Cílem školy není jen rozvoj vědomostí, ale celé osobnosti studenta. Naši studenti jsou velmi úspěšní v příjímacím řízení na vysoké školy.

Školné pro primu pro školní rok 2023/2024 bylo schváleno správní radou ve výši 56 000 Kč.

Chcete-li se dozvědět více, využijte menu v levé části stránky. Na Vaše případné dotazy rádi odpovíme na e-mailové adrese info@mensagymnazium.cz.

Naše škola se představuje – televizní reportáž

Prohlédněte si aktuální TV spot, který o naší škole natočila regionální Praha TV.

Aktuality

Organizace školního roku 2023/2024

Na webových stránkach v nabídce Škola/Akce školy najdete aktuální Organizaci školního roku 2023/2024 se všemi důležitými termíny.

PDF
Organizace školního roku 2023/2024

 

Mensa gymnázium snídalo s Novou

Nedělní ráno jsme spolu se 3 žáky a místopředsedou Mensy, Tomášem Blumensteinen, vystupovali ve víkendové Snídani s Novou, kde se řešilo vzdělávání nadaných dětí. Prezentovali jsme zde Mensa gymnázium, výjimečnou školu zaměřenou právě na vzdělávání nadaných dětí, její specifika, systém hodnocení, školní aktivity, nebo úspěchy našich žáků. Zájmy a aktivity našich nadaných žáků postupně představili Terezie Říšská ze sexty, Denisa Radová z kvinty a Matěj Snášel z kvarty. Všichni se svých vystoupení skvěle zhostili a věřím, že zanechali vynikající dojem nejen u profesionální dvojice moderátorů, Dany Morávkové a Jana Čenského.
Martin Kulhánek

 

Výzva na červen

Zapojte se s námi do červnové výzvy Červen v pohybu. Učitelé v hodinách využijí více aktivizačních metod, které zvednou děti ze židlí. Žáci mají možnost o přestávkách vyběhnout před školu. Měsíc zakončíme třídními výlety. Pohybu zdar a sezení s mobily zmar!!!
 

Střípky z maturit - obhajoby výtvarných prací

Ve dnech 16. - 18. 5. probíhaly na naší škole ústní a praktické maturitní zkoušky. Součástí maturity z výtvarné výchovy jsou i obhajoby maturitních prací. A letos se bylo na co dívat - od obrázkového slovníku abecedy kanji přes oboustranný svetr s různými symboly štěstí, ilustrace k vybraným knihám, zpodobnění kočičích mužů s různými emocemi až po návrh a ušití vlastního multifunkčního oblečení, např. kalhot a mikiny, ze které se jednoduše vytvoří batoh, tvorbu loutkového filmu a ilustrace vlastních "OC´s (original character) postav". Děkujeme za příjemnou podívanou a kvalitní práce.

 

Šachy – Přebor Prahy ZŠ a SŠ, 10.–11. 05. 2023

V Přeboru Prahy družstev středních škol 2023 ve čtvrtek 11. května 2023 se naši žáci umístili následovně:

 • Tým Mensa A ve složení Petr Mach, Adam Hruška (septima), Filip Prokop (kvinta), Václav Muroň (septima) se umístil 5. Do poslední chvíle bojovali o medaile a případný postup, chyběl kousíček, v posledním kole remízovali s třetím týmem.
 • Tým Mensa B ve složení Adam Dedek (kvinta), Alan Krautstengl (sexta), Mohammad Keshi (kvarta), Robin Hyam (tercie) skončil na 18. místě (z 22 týmů). Všichni předvedli poctivý výkon, hlavně mladší žáci, kteří sbírali zkušenosti vedle středoškoláků.
https://chess-results.com/...

V Přeboru Prahy družstev škol II. stupně 2023 (ZŠ) ve středu 10. května 2023 se naši mladší žáci umístili takto:

 • Tým Mensa 4ever ve složení Filip Hrubý (tercie), Barbora Mojžíšová, Robin Smíšek (prima), Matěj Caithaml (kvarta) vybojoval 7. místo (ze 40 týmů). Opět to byl boj o medaile a postup do poslední partie, nakonec 7. místo, ale od 2. místa jsou výsledky hodně vyrovnané. Celkově skvělé výkony, hlavně primáni, a dobrý předpoklad do příštích let.
https://chess-results.com/...

Všem třem týmům žáků-šachistů děkujeme za reprezentaci Mensa gymnázia na Přeboru Prahy ZŠ a SŠ, který proběhl v EA Hotelu Populus v Praze na Žižkově, a blahopřejeme k dobrým výkonům a umístění.

 

I jako požárníci jsme dobří

Student kvarty Filip Cimburek se umístil se svým týmem na 3. místě v požárním sportu. Gratulujeme k úspěchu, zvláště když to byl jeho první závod.

 

Úspěch našich žáků na matematické soutěži Jarní MaSo

Přinášíme výsledky jarního MaSa, které se konalo tento týden.

 • Tým č. 175 „Masožravci“: Petr Kosička, Kristián Čech (kvarta), Adam Svoboda, Adam Snášel (sekunda) – vybojoval 4. místo z 84 týmů na Malé Straně & 10. místo ze 314 týmů celostátně (930 bodů, 39 vyřešených příkladů)
 • Tým č. 148 „Jehněčí masíčko“: Anna Košťáková, Jakub Soukeník, Václav Budil, Matěj Peš (všichni z tercie) – vybojoval 57. místo z 84 týmů na Malé Straně & 201. místo ze 314 týmů celostátně (505 bodů, 33 vyřešených příkladů).

Jak vidno, i přes velký počet vyřešených matematických úloh celkové pořadí značně ovlivnily body za herní strategii.
Oba týmy soutěžily na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze na Malé Straně ve středu 10. května 2023.
Výsledky zde: http://maso.mff.cuni.cz/2023_jaro/

Blahopřejeme k výborným matematickým výkonům!

 

Oslava 30 let od založení Mensa gymnázia (včetně Osmiletého gymnázia Buďánka)

Vážení rodiče, studenti, učitelé, bývalí studenti, bývalí rodiče, bývalí učitelé, bývalí ředitelé, příznivci a přátelé školy,
naše škola chystá oslavu 30 let existence, samozřejmě včetně existence Osmiletého gymnázia Buďánka.

Oslava se bude konat v pátek 6. 10. 2023 od 17 hodin v prostorách Sokolovny Řepy. Všechny vás již nyní srdečně zveme, zapište si toto datum do svých kalendářů.

V tuto chvíli již intenzivně pracujeme na mnoha organizačních věcech včetně tvorby sborníku, programu, moderátora, hostů, ražbě pamětní stříbrné mince, resp. medaile, příspěvku na charitu, cateringu apod.
Na tomto všem se bude podílet několik pomocníků z řad našich studentů i učitelů.

Pokud byste někteří z vás měli chuť a čas přispět a zapojit se do příprav nebo měli nějaký námět/nápad na to, co by se mělo na oslavě objevit, co byste rádi viděli, čím můžete přispět, dejte nám vědět, budeme moc rádi za inspiraci, i když už nyní máme nápadů hodně.
Také uvítáme nabídku na sponzoring této akce, ideálně formou finančního příspěvku nebo zajímavé ceny do případné tomboly. Rádi bychom totiž část finančních prostředků, které zbydou nebo které se nám sejdou, věnovali na charitativní účely.

Další informace budeme vkládat průběžně.

Předem všem moc děkujeme za nabídky a budeme se s vámi těšit na shledání na oslavě.

Prosíme také o šíření a sdílení této zprávy dále, aby se dostala k co nejvíce našim absolventům, bývalým kolegům a dalším lidem, kteří měli něco společného s naší školou. Děkujeme.

 

MATEMATICKÝ KLOKAN - úspěch v celostátním kole

Naši studenti, Adam Svoboda a Maxim Kuryljak, oba ze sekundy (kategorie BENJAMÍN), Jana Schmidová z tercie (kategorie KADET) a Honza Slíva ze sexty (kategorie JUNIOR) obsadili první místo v celostátním kole soutěže Matematický klokan.

A Jakub Soukeník z tercie obsadil velmi hezké 3. místo v kategorii KADET. Všem gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

 

Online turnaj Debatního poháru 2023

Naši žáci o víkendu debatovali online a umístili se velmi dobře.
Tým Colloquium strachu ve složení Kristián Čech, Petr Kosička (oba kvarta), Matěj Peš a Jan Belatka (oba tercie) se se čtyřmi výhrami umístil na druhém místě.
Tým Horká linka Přerov - Praha ve složení Anna Belatková, Natálie Waldaufová (obě kvarta) a hostující debatér z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Kryštof Olša se umístil se třemi výhrami na pátém místě.
Tým Děláme to Procash ve složení Patrik Prokeš, Matěj Snášel a Jakub Novák (všichni kvarta) skončil se dvěma výhrami osmý.
3 naši debatéři se také v konkurenci 60 debatérů umístili v první desítce nejlepších řečníků. Kristián šestý, Petr osmý a Anička devátá.

Celkem se turnaje účastnilo 15 týmů. Všem gratulujeme!!!

 

Orientační běh pražský škol

11. 5. 2023 někteří žáci reprezentovali školu v závodě v orientačním běhu. Všichni účastníci to zvládli výborně a s minimálním tréninkem. Výsledek: 4. místo z 29 škol v celé Praze! Na 3. místo nám chyběl pouze 1 bod, a na 2. místo (postupové) jen 2 body (jeden bod se získá tak, že stačí, abys byl o jedno místo vepředu). SUPER!!! Za organizaci je potřeba také pochválit Jonáše Etrycha z tercie.

 

Výsledky přijímacích zkoušek po náhradním termínu PZ

PDF
Výsledky přijímacích zkoušek po náhradním termínu PZ
 

Květnová výzva

Další výzva na měsíc květen zní: Nech na hlavě! Měsíc zajímavých účesů a ještě zajímavějších pokrývek hlavy. Opět vás všechny vyzýváme, abyste se s námi zapojili do naší celoškolní výzvy a projevili svoji kreativitu. A pokud vás neuvidíme ve škole, pošlete klidně foto.

 

Konference Mensa pro budoucnost 2023

O víkendu 22. a 23. 4. proběhla v prostorách školicího střediska na Novotného lávce konference pořádaná Mensou ČR s názvem Mensa pro budoucnost, které se zúčastnili 3 pedagogové z Mensa gymnázium, o.p.s.a, z toho jeden (Martin Kulhánek) jako přednášející.
Náplní konference byly paralelní sekce přednášek, seminářů a workshopů, které seznamovaly s mnoha inovativními metodami ve vzdělávání.
Na programu se střídali teoretické přednášky s praktickými tipy pro pedagogy. Základními pilíři byly:

 • 1. Rozvoj nadání dětí – jak v dětech objevit jejich potenciál a jak jej rozvíjet
 • 2. Efektivní vzdělávání – konstruktivismus, projektové vyučování, zodpovědnost za vlastní učení, ...
 • 3. Digitální vzdělávání – jak děti připravit na průmysl 4.0 a svět, který bude za 20 let vypadat úplně jinak.

Hlavními řečníky konference byli špičkoví odborníci z dané oblasti, kteří představili teoretické základy, na něž svými přednáškami s příklady dobré praxe navázali další přednášející. Součástí konference byly i workshopy určené k vzájemné výměně zkušeností a poznatků. Nedílným přínosem pro účastníky bylo i setkání s kolegy z celé republiky a navázání kontaktů s odborníky v oblasti inovace vzdělávání.
Děkujeme za mnoho obohacujících přednášek a workshopů a těšíme se na další akce.

 

Juniorský maraton

V úterý 25. 4. se někteří žáci školy zúčastnili štafetového Juniorského maratonu. Žáky musíme pochválit za výkon a podporu všem účastníkům. Zvládli běžet i za deště a neustále měli všichni pozitivní náladu.

Běžci: Petr Hataš, Jan Hataš, Viktorie Zafarová, Richard Dobíšek, Alan Krautstengl, Tadeáš Valerián, Matouš Vondráček, Tomáš Harry Payne, Matyáš Rexa, Matěj Peychl, Jana, Czechowská, Jan Strmiska, Zbyněk Vávra, Markéta Přibylová, Alice Kinclová, Emma Štěpánová, Petr Mach, Vojtěch Tvrdík, Romana Dvořáková, Marek Valko.

ŠTAFETA Chodci skončila na 42.místě v Praze, s konkurencí Středočeského kraje byl konečný výsledek 43. místo. Čas 3:11´17´´
ŠTAFETA Polochodci skončila na 66. místě v Praze, s konkurencí Středočeského kraje byl konečný výsledek 66. místo. Čas 3:23´08´´
UČITELSKÁ ŠTAFETA opět zvítězila jak v Praze, tak i v konkurenci Středočeského kraje. Čas 2:42´09´´.

Letos se zúčastnilo 102 středních škol + 7 učitelských štafet.
Děkujeme za účast a gratulujeme k pěkným výsledkům!!!

 

Naši kvartáni v English Maths Competition

Šest našich kvartánů se zúčastnilo celopražské soutěže, kde museli osvědčit svou úroveň matematiky i angličtiny najednou. A vedli si skvěle! Máme na škole v kategorii 9. tříd, resp. kvart:

 • 1 vítěze - Ivan Butsko - dosáhl na druhý nejvyšší dosažený počet bodů (2. místo);
 • 3 úspěšné řešitele (dosáhli na alespoň polovinu z možných 40 bodů - 6., 9. a 13. místo) v pořadí (viz výše) Petr Kosička, Matěj Snášel, Kristián Čech;
 • 2 řešitele, kteří se nebáli a šli do toho - 24. a 26. místo - Dominik Dolejš a Daniil Petrikin.
V Praze soutěžilo v kategorii 9. tříd/tercií 29 účastníků ze 7 základních škol a gymnázií.
Všichni si zaslouží pochvalu a poděkování.

 

Přehlídka středoškolské odborné činnosti a opět úspěch

V pondělí 24. 4. 2023 jsme měli silné zastoupení v krajském (pražském) kole soutěže SOČ. Naši školu reprezentovalo se svými pracemi 6 septimánů: M. Benešová, A. Celecký, V. Muroň, V. Nikiforov, M. Peychl a J. Strmiska. Všechny práce i prezentace byly výborné. Matěji Peychlovi se díky tomu podařilo ve své kategorii zvítězit, Maruška Benešová a Adam Celecký obsadili ve svých kategoriích krásné druhé místo. Tito tři studenti by tak měli se svými pracemi postoupit do celostátního kola soutěže. Zbylí studenti se sice neumístili na prvních třech místech ve svých kategoriích, přesto udělali na porotu výborný dojem. Navíc měli svou pozici o něco těžší i v tom, že právě do jejich kategorií bylo přihlášeno největší množství soutěžních prací. Moc gratulujeme!!!

 

Megaúspěch v debatní lize - Kristián Čech a Petr Kosička

Vyvrcholením debatní ligy byla debata v Senátu ČR, kterého se zúčastnilo již jen 6 nejlepších týmů ze 40 možných. Mezi těchto 6 nejlepších týmů se probojovali i dva naši studenti z kvarty - Kristián Čech a Petr Kosička - kterým se povedlo dokonce zvítězit!!! Debatovalo s v anglickém jazyce na témata související s vědou a technologiemi, např. o AI. A aby toho nebylo málo, krátce předtím stejní studenti získali ocenění Nejlepší nováček na turnaji Brno open mezi 36 týmy, kde skvěle obstáli dokonce mezi vysokoškoláky!!! Gratulujeme!!!

 

Týmy Mensa gymnázia zabodovaly v matematické soutěži Náboj!!!

Blahopřejeme všem k výborným výsledkům v silné konkurenci a zvláště vítěznému týmu k 1. místu v Česku a 4. místu mezinárodně!

V pátek 21. dubna 2023 se 3 pětičlenné týmy z Mensa gymnázia zúčastnily Náboje:

 • Tým Junior B ve složení: Jan Slíva, Petr Hataš, Richard Dobíšek (sexta), Adam Dedek, Vít Strmiska (kvinta) vyřešil 44 úloh a vybojoval si 1. místo v Česku ze 136 týmů a mezinárodně 4. místo ze 479 týmů;
 • Tým Junior A ve složení: Alžběta Tichá, Matěj Mothejzík, Tomáš Harry Payne (sexta), Ludmila Šírová, Kamila Poláková (kvinta) s 26 úlohami se umístil 31. v Česku a 128. mezinárodně.
 • Seniorský tým septimánů: Vjačeslav Nikiforov, Vojtěch Kadeřábek, Adam Celecký, Václav Muroň a Jana Czechowská vyřešil 31 úloh a získal 5. místo v Česku ze 135 týmů a 45. místo v mezinárodní konkurenci 468 soutěžících týmů.

Náboj je týmová soutěž žáků středních škol v kategoriích Junior a Senior. Soutěžící v 5členném týmu ze stejné školy řeší matematické úlohy v limitu 2 hodin. Letos se Náboje účastnily týmy z 12 států evropských i mimoevropských. Podrobné výsledky najdete na webu soutěže: ⁠https://math.naboj.org/cz/cs/results/

 

Výpravy za poznáním

V době přijímacích zkoušek na naše gymnázium se některé ročníky vypravily zkoumat možnosti vzdělávání i mimo budovu školy. V pondělí vyrazili studenti primy, sekundy a tercie do Národního muzea, kde navštívily různé expozice. Přítomní studenti vytvořili skupinky a zamířili s různým zadáním zkoumat expozice muzea. Studenti vytvářeli jak výtvarné, tak audiovizuální reflexe zhlédnutých expozic či vytvářeli a zpracovávali pracovní listy.

V úterý se třídy sexta a septima vydaly prozkoumat malebné, historií prorostlé město Kutná Hora. Ve skupinách či jednotlivě se vydali zkoumat jak hlubiny stříbrných dolů, tak výšiny chrámu sv. Barbory. V galerii GASK pak prozkoumávali vystavené obrazy pomocí zvídavých otázek pracovních listů. V domě Mikuláše Dačického pak prozkoumali všechny památky pod patronací UNESCO v České republice.

 

Studentská vědecká konference 2023 - Nadace Orlen Unipetrol

Přestože 3 maturanti měli dnes, tedy v pátek 21. 4., skládat od 14 hodin písemnou maturitní zkoušku z českého jazyka, vypravili se dopoledne do Litvínova, aby reprezentovali školu na Studentské vědecké konferenci organizované pod záštitou Nadace Orlen Unipetrol. SVK je přehlídka "vědeckých" prací studentů středních škol a víceletých gymnázií zaměřená na technická a přírodovědná témata se zvláštním důrazem na obor CHEMIE. Obdivujeme kluky z oktávy - Bena Swarta, Vojtu Tvrdíka a Martina Truksu, že to nejen zvládli, ale dokonce dva z nich vybojovali skvělé třetí místo se svojí prací Pulzní oxymetrie a na maturitu přijeli včas. Konference má stále vyšší úroveň, je to tedy opravdu velký úspěch. Gratulujeme a držíme palce u maturity!!!

 

Mensa fórum - úžasné tři dny se zajímavými osobnostmi

Od 3. do 5. dubna probíhal na Mensa gymnáziu další ročník akce Mensa fórum. Studenti kvarty až oktávy se zúčastnili besed a přednášek, které se týkaly rozličných témat a oborů.

Navštívily nás některé známé osobnosti - mezi nimi písničkář Jan "Pokáč" Pokorný, influencer Karel "Kovy" Kovář, šéfkuchař a podnikatel Zdeněk Pohlreich nebo herečka a moderátorka Tereza Kostková.

Velmi pozitivní ohlasy studentů měla přednáška o sebeobraně od Jana Klenky. Z nadšením studenti přijali také přednášky s technických oborů - o vývoji umělé inteligence od Ing. Jana Romportla, o teorii pravděpodobnosti v hrách od prof. Jana Flussera a z oblasti hackerství od etického hackera Ing. Marka Jílka.

Oblast žurnalistiky zastupovali politický komentátor Bc. Jindřich Šídlo a zahraniční reportérka PhDr. Petra Procházková, která nám předala mimo jiné svůj pohled na dění na Ukrajině.

Ti, kdo zvažují směřovat na práva, se mohli zúčastnit přednášky o Ústavním soudu ČR od jeho současného předsedy JUDr. Pavla Rychetského či přednášky doc. Vladimíra Pelce, který jim přiblížil různé profese, ve kterých se uplatňuje právnické vzdělání. Na akci vystoupil také makroekonom PhDr. Tomáš Sedláček.

Nechyběly ani přednášky z různých oblastí medicíny od neurochirurga prof. Vladimíra Beneše, psychiatra prof. Cyrila Höschla a sexuoložky MUDr. Zuzany Řeřichové. Poutavou přednášku o masovém vymírání si připravil prof. David Storch.

Zařazeny byly také interaktivnější workshopy na téma Souhlas od zakladatelky organizace Konsent Johanny Nejedlové a o znakové řeči od Mgr. Andrey Hudákové a týmu studentů z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících.

Interaktivní byla také přednáška o šachu od Mgr. Davida Navary, s nímž si někteří i zahráli. Dalším hostem v oblasti sportu byl ultramaratonec a běžecký trenér Miloš Škorpil.

Svoje zážitky a zkušenosti s námi sdílel cestovatel a režisér Mgr. Petr Horký. Kulturu jiných zemí jsme měli možnost poznat i na dalších přednáškách - o zvířatech ve staroegyptském kultu od doc. Jiřího Janáka a o japonské kultuře, kterou nám představili Kryštof Kohout a Sonoko Ashida z Kulturního a informačního centra velvyslanectví Japonska.

Kultuře ve smyslu umění byly věnovány i zbylé dvě přednášky. Trumpetista MgA. Václav Kalenda se na své přednášce zabýval filmovou hudbou a oblast animovaného dokumentů nám přiblížila Mgr. Eliška Děcká

Všem přednášejícím děkujeme za spolupráci a účast na akci.

Jana Czechowská, Adéla Houžvičková

 

Mezinárodní konference - účast našich studentů

V termínu 30.3.-2.4.2023 se na Anglo-americké univerzitě uskutečnila mezinárodní konference na téma "Cultivating institutions that ensure justice and provide equal access to opportunities". Zástupci našich studentů konferenci navštívili s lektorem semináře (Matthew Chick) v rámci semináře MUN – Model United Nations.

 

Mistryně ČR v mezinárodní dámě v kategorii do 16 let

Žákyně tercie Jana Schmidová opět úspěšná!!! Reprezentuje ČR v dámě, a to jak v Česku, tak i v zahraničí. Blahopřejeme k dalším skvělým výsledkům, které si připsala v posledních dnech!

 

Velikonoce na Mensa gymnáziu

Při posledním výtvarném semináři před velikonočními prázdninami vznikla na cestě ke gymnáziu velikonoční dekorace.

Krásné velikonoční prázdniny všem!

 

Každoměsíční výzva

Vážení rodiče, studenti, učitelé,
vyhlašujeme novou výzvu na duben: Kdo umí, používá přísloví. Jako studijní materiál vřele doporučujeme knihu nebo film Saturnin, protože žádný učený z nebe nespadl, ale cvik dělá mistra.😁
Věříme, že se k naší výzvě připojíte.

Děkujeme.

Za tým Mensa gymnázia
M.Fatrova

 

Učitel Fy, Ma a IVT

Mensa gymnázium, o.p.s. se sídlem v Praze 6 - Řepích hledá do svého kolektivu učitele/učitelku Fy, Ma a IVT na částečný úvazek (možno i rozdělit mezi více kolegů).Nástup od září 2023.

Kontakt: Mgr. M. Kindlová,
e-mail: magda.kindlova@mensagymnazium.cz,
tel.:257328786, mobil:731460985

 

Mensa fórum - 3.-5. 4. 2023

Od pondělí do středy se na naší škole sejdou opět zajímavé osobnosti z nejrůznějších okruhů lidské činnosti. Navštíví nás například šéfkuchař Zdeněk Polreich, JUDr. Pavel Rychetský, youtuber Kovy, ekolog prof. David Storch, neurochirurg MUDr. Vladimír Beneš, zpěvák Pokáč, egyptolog Doc. Jiří Janák, novinář Jindřich Šídlo, výzkumník a vývojář v oblasti AI Ing. Mgr. Jan Romportl, šachista Mgr. David Navara, zakladatelka organizace Konsent Johanna Nejedlová, herečka Tereza Kostková, muzikant a dirigent MgA. Václav Kalenda, cestovatel Mgr. Petr Horký a další. Tuto akci, která se stala již tradiční, si od počátku do konce organizují sami studenti. Jde o třídenní cyklus besed a přednášek, kdy jdou současně 3 během 90 minut, celkem se jich tedy uskuteční 27. Studenti si sami vybírají, na jakou besedu/přednášku v rámci každé dvouhodinovky půjdou. Pro hosty studenti zajišťují také občerstvení a milé dárky. Držíme palce, aby se akce povedla a vše proběhlo bez větších komplikací.

 

Noc s Andersenem

V pátek 31. 3. jsme na Mensa gymnáziu nahlédli do života hmyzu. Tento rok si připomínáme 90 let od narození Ferdy Mravence a právě toto téma jsme si vybrali pro Noc s Andersenem, kterou jsme po čtyřech letech na našem gymnáziu oživili. Žáci si připomněli Ferdovy známé eskapády, proběhlo čtení, tvoření komiksu, dívání se na seriál a sehrávání scének – v hlavních rolích Berušáci, Fredové a další brouci. Organizaci večera měly na starosti studentky septimy Alice Kinclová a Marie Lesse. Díky jim za skvělý program pro mladší spolužáky.

 

Výuka NJ - návštěva Pražského hradu

S vyučující Mgr. Sedláčkovou se jedna skupina NJ ve čtvrtek vypravila na Pražský hrad. Sešli se tam s jednou školou z Německa, které dělala vyučující i naši studenti průvodce. Bylo to jistě příjemné zpestření výuky, studenti zhlédli různé pamětihodnosti a hlavně použili vyučovaný cizí jazyk v praxi.

 

A nyní reportáž z LVK pro starší ročníky ve Francii

29. 3. 2023 - Zdravíme všechny ze sjezdovky. První den jsme si moc neužili. Celý den padal sníh a viditelnost nebyla ideální. Další den byl kouzelný. Jízda v prašanu se všem líbila. Momentálně je slunečné počasí a celý den lyžujeme.

 

Zájezd do Drážďan

V pondělí 20. března jsme vyrazili autobusem do hlavního města Saska, do Drážďan. Ráno v 9 hodin jsme byli prvními návštěvníky a zažili jsme téměř liduprázdné historické centrum. Zwinger byl z důvodu archeologických průzkumů uzavřen. Podél Labe jsme pokračovali ke kasematům. Potom jsme obdivovali nejznámější kostel-Frauenkirche. Někteří vystoupali i nahoru na vyhlídku. Dále jsme pokračovali na pravý břeh do tzv. Nového města, kde jsme navštívili dvorky se zajímavou architekturou a street art. Nakonec se skupinky žáků samy vydaly na oběd, někteří do kaváren, jiní si fotili tramvaje, které jsou úplně jiné, než jaké máme v Praze. Drážďany se s námi bohužel loučili deštěm, ale nejdůležitější je, že se nikdo neztratil ani nezranil.

 

LVK pro nižší stupeň gymnázia – Boží Dar

Přinášíme stručnou reportáž o průběhu LVK pro nižší ročníky na božím Daru.

Příjezd na Boží Dar byl bezproblémový. První den jedna parta sjížděla na lyžích místní svahy. Druhá parta na běžkách hledala sníh. Nejlepší zážitek byl, když jsme navštívili německý biatlonový areál. Včerejší první přednáška proběhla na téma historie lyžování. Historie nás bude provázet celý kurz. Zatím jsem všichni plni energie, jen počasí je stále proti nám

Středeční den byl výživný. Ráno nás probudilo sluníčko a děti se tak zbláznily, že při rozcvičce skákaly do tůně a začaly se koupat. Po snídani se sluníčko schovalo a padal celý den sníh. To bylo pro náš kurz a běžkaře důležité.

Čtvrtek a pátek jsme si užívali slunečných dnů a výletů na běžkách.

Závěr lyžáku nám vyšel podle představ. Slunečné počasí všem vykouzlilo úsměv na tváři jak na sjezdovce, tak i při výletu na běžkách.

Sobotní dopoledne jsme využili k závodu ve slalomu a pak jsme se přesunuli na místní závod Kiwi Cup v dobovém telemarku. Instruktorský tým se také účastnil závodu, ale bohužel se nedokázal probojovat do finále. Na závěr měli žáci závod ve výběhu sjezdovky s následným sjížděním na igelitových pytlích.

 

Exkurze semináře Poslech hudby

V úterý 28. 2. 2023 jsme se v rámci odpoledního semináře Poslech hudby (studenti kvinty, sexty a septimy) zúčastnili exkurze k Lennonově zdi. Toto místo má za sebou dlouhou historii a v doprovodném programu pořádaném společností The Wall Story jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací.

P. Kubačák

 

Informace k podávání přihlášek a přijímacímu řízení

PDF
Informace k podávání přihlášek a přijímacímu řízení
 

Výborné výsledky ve Scio testování

Na podzim 2022 se naše škola zapojila do projektu Národní testování od Scia. A nyní jsme dostali skvělou zprávu – někteří z našich žáků dosáhli těch nejlepších výsledků v kraji Praha. Více informací zde:

 

Pozvání na Den otevřených dveří netradičně - 1. 2. 2023

Vážení přátelé a zájemci o studium,
tým žáků kvinty pro Vás vytvořil tentokrát trochu netradiční pozvánku na náš druhý Den otevřených dveří. Snad se vám bude líbit.

Milí rodičové, studenti a bytosti všeho druhu,
dne 1. února 2023 Vás rádi uvítáme v naší celorepublikově známé škole na DNI OTEVŘENÝCH DVEŘÍ. Pokud přijdete, čeká na Vás i Vaše ratolesti kopec srandy, a to třeba v podobě ukázkových hodin, deskových her, objevování Martinovy pleše nebo ukázky 3D tiskárny.

Pro více informací přikládáme i časový harmonogram.

 • 10:00 – 12:00 – Prezentace o škole
 • 12:15 – 13:50 – Ukázka hodin
 • 14:00 – 15:00 - Testování IQ (nutno se přihlásit na www.mensa.cz)
 • 10:00 – 15:00 – Deskové hry, 3D tisk
 • 15:00 – 16:00 – Šermířský souboj učitelů - jen pro zvané
 • 16:00 – 21:00 – Mejdan – jen pro zvané
 • 21:00 - 3:00 – Afterparty- jen pro zvané
Ještě jsme Vás neodradili? Pokud ne, přijďte 1. 2. 2023 na adresu Španielova 1111/19 a my Vás zaručeně odradíme. Přístup je tajnými chodbami z nástupiště 3 a ½.

Máte doma chytrého páťáka? Určitě se přijďte společně podívat na jeho kvetoucí budoucnost.
Těšíme se na Vás
Pac a pusu,
studenti kvinty Mensa gymnázia

 

Kritéria přijímacího řízení

PDF
Kritéria PZ 2023 - 2024
 

Každoměsíční výzva

Vážení studenti, rodiče, pedagogové,

s novým rokem přicházíme s novou aktivitou na naší škole, a tou je pravidelná každoměsíční výzva. Těšit se můžete na různorodé výzvy, některé serióznější, jiné spíše zábavné.

Leden vykopáváme výzvou "Zkus to bez mobilu". Zkusme všichni omezit svůj čas u mobilních zařízení, věnujme ho více sobě navzájem. Povídejme si, zajímejme se o sebe, hrajme hry.

Na konci měsíce si řekneme, jak se nám to dařilo. Děkujeme, že se všichni zapojíte.

 

PF 2023

Vážení rodiče, studenti, kolegové, přátelé a příznivci školy,
přejeme vám příjemné prožití vánočních svátků, hodně štěstí v nastávajícím roce, mnoho studijních, pracovních a osobních úspěchů a hodně příjemných a inspirativních lidí kolem sebe. Děkujeme za vaši přízeň a podporu a budeme se těšit na další rok s vámi.

vedení Mensa gymnázia, o.p.s.

 

Úspěch našich žáků v soutěži pIšQworky v Grandfinále v Brně – 5. a 6. místo (SŠ) a 5. místo (ZŠ)

Do 14. ročníku soutěže pIšQworky nasadilo Mensa gymnázium jeden tým mladších žáků (ZŠ) a dva týmy starších žáků (SŠ). Všem týmům se podařilo z oblastních kol probojovat do krajského (pražského) kola, což už by sám o sobě byl úspěch. Další výzvou ovšem bylo celostátní Grandfinále, kam postupovaly jen 2 týmy z každého kraje. Postup do Grandfinále všechny naše týmy vybojovaly: mladší žáci v týmu Mensa G postoupili z 2. místa a v kategorii SŠ obě postupová místa z Prahy obsadily týmy Mensa A a Mensa B. Všechny 3 naše týmy tedy čekala cesta do Brna, kde se měli utkat ti nejlepší z nejlepších. Dvoudenní Grandfinále pIšQworek se konalo na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně 8.–9. prosince 2022. První grandfinálový den hostil 32 týmů ZŠ, z nichž tým Mensa G vybojoval výtečné 5. místo, přičemž 2. místo jim uteklo jen o skóre při stejném počtu bodů. Druhý den mezi 24 středoškolskými týmy naši žáci rovněž zabodovali, když tým Mensa B získal skvělé 5. místo a tým Mensa A obsadil 6. místo. Jsou to výborná umístění, když uvážíme, že v kategorii ZŠ se letos účastnilo mistrovství škol ze Slovenska a Česka celkem 655 týmů, ve starší kategorii dokonce 690 týmů.

Grandfinále v Brně se zúčastnily týmy ve složení:

 • tým „Mensa A“: Petr Mach, Zbyněk Vávra, Emma Štěpánová, Václav Muroň (septima), Filip Prokop (kvinta);
 • tým „Mensa B“: Adam Dedek, Ema Šmerdová (kvinta), Vojtěch Kadeřábek, Adam Celecký, Jan Strmiska (septima);
 • tým „Mensa G“: Filip Hrubý, David Briet, Oskar Józsa (tercie).
Složení týmů se drobně měnilo, takže do průběhu nižších kol zasáhli také: Vojtěch Tvrdík (oktáva), Adam Hruška, Viacheslav Nikiforov (septima), Tomáš Hilšer (kvinta), Matěj Peš (tercie). Všichni hráči věnovali trénování hry piškvorky a vymýšlení a sdílení strategií hry hodně času nejen mezi jednotlivými koly soutěže, ale připravovali se na ni dlouhodobě.
Za finanční podporu ubytování a dopravy na Grandfinále v Brně děkujeme Nadačnímu fondu Matyáše Kosíka.

Fotky z Facebooku jsou na Facebooku zde (lajkujte!):
https://www.facebook.com/pisqworky/photos/...
https://www.facebook.com/pisqworky/photos/...
https://www.facebook.com/pisqworky/photos/...

 

Recitační přehlídka v cizích jazycích Eurolyra v Táboře

Dne 5. 12. se studentky Laura Löwy (tercie), Alice Houžvičková (kvinta) a Marianne Pavlíková (sexta) účastnily recitační přehlídky ve španělštině. Jedná se o nesoutěžní přehlídku recitace v anglickém, německém, španělském a francouzském jazyce. Konkurence ve španělštině byla obrovská a děvčata nás reprezentovala statečně a na vysoké úrovni. Jejich výkony byly skvělé. Laura, která se učí španělsky teprve od září, zvládla odrecitovat samostatně básničku od Glorie Fuertes. Maru a Ali společně nacvičily část prvního aktu dramatu Federica Garcíi Lorcy Bodas de sangre.

Děkujeme za skvělou reprezentaci.

 

Úspěch žáků MG v soutěži Kasiopea

Naši žáci si skvěle vedli v soutěži pro středoškolské programátory Kasiopea (matfyz.cz) - podporované MFF UK a několika IT firmami. V domácím kole, kdy soutěžící připojený on-line musí na čas naprogramovat řešení devíti praktických úloh (problémů), se stal absolutním vítězem a kvalifikoval se do finálového kola náš oktaván Benjamin Swart. S plným počtem bodů a jen delším časem postoupil do finále i náš sextán Jan Slíva (13. místo). Třetím nejúspěšnějším řešitelem domácího kola se za naši školu stal teprve (!) kvartán Matěj Snášel - 45. místo z 358 soutěžících (vesměs středoškoláků, kterým se podařilo vyřešit lehčí variantu alespoň jedné úlohy). Ocenění si zaslouží i všichni další soutěžící z naší školy: Martin Truksa (50.), Viacheslav Nikiforov (75.), Richard Dobíšek (126.), Jan Strmiska (132.), Vojtěch Kulka (175.), Jan Hataš (187. místo) a Zbyněk Vávra (211).

Výsledky a řešené úlohy je možné najít zde: Výsledky – Kasiopea (matfyz.cz)

 

Den otevřených dveří – 7. 12. 2022

Kdo přišel na den otevřených dveří, mohl si vybrat z pestré nabídky aktivit. Den otevřených dveří se skládal ze dvou částí – v první části rodiče získali mnoho zajímavých informací o škole. Jednotliví vyučující a vedení školy je seznámilo s chodem a specifiky školy, s prací školního poradenského zařízení, s projektem Nautilus a rozvojem kompetence k učení, s péčí o nadané žáky, tandemovou výukou a s přijímacím řízením. Do programu také přispěli studenti, kteří prezentovali několik aktivit, ve kterých sklízejí úspěchy i na mezinárodním poli – Debatní klub, bridž, piškvorky, šachy a mezinárodní dámu. Kromě toho mohli účastníci také shlédnout zajímavé chemické pokusy.

Ve druhé části jsme dali návštěvníkům možnost nahlédnout do výuky – návštěvníci si mohli vybrat z hodin českého jazyka, literatury, anglického jazyka, zeměpisu, chemie, matematiky, základů společenských věd.

Mnoho různých informací o škole mohli získat návštěvníci v „showroomu“, tedy učebně kvartě, kde byly vystaveny učebnice používané v jednotlivých předmětech, propagační materiály o Mense ČR, práce studentů (ročníkové a seminární práce, postery, model neolitického domu a 3D zeměpisný model aj.), doklady o úspěších studentů (poháry, diplomy) a veškeré informace o škole – o ŠVP, o volitelných seminářích, kroužcích, specifikách školy, elektronické žákovské atd.

Součástí programu byla také možnost otestovat si své IQ, neboť IQ na d 130 bodů je jednou z podmínek pro přijetí na naši školu.

Kdo byl zhlédnutím všech aktivit znaven, mohl se v showroomu posadit a občerstvit se kávou, čajem, minerálkou a sušenkou.

Průvodcovské služby se jako vždy velmi dobře a se ctí zhostili naši studenti, kterým děkujeme.

Věříme, že všem návštěvníkům se Den otevřených dveří líbil a že se s některými z nich uvidíme u přijímacího řízení.

M. Fatrová

 

Přípravné kurzy k přijímacím zkouškám

Na naší škole budou probíhat přípravné kurzy na společnou (státní) část přijímacích zkoušek.
Kurzy začínají ve středu dne 4. 1. 2023 od 14:30 hodin v prostorách školy a konají se každou středu až do 12. 4. 2023.
Kurzy budou probíhat prezenčně v učebně oktávě ve 2. patře vlevo od schodů.
Kurzy trvají 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. končí vždy v 16:15. Prvních 45 minut je matematika a poté 45 minut český jazyk.

V těchto kurzech je stále volné místo, je tedy možné se ještě přihlásit. na e-mail marcela.fatrova@mensagymnazium.cz
Kurzy jsou zpoplatněny částkou 2500 Kč.
Kurzovné se platí na účet školy 1031690918/5500, do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "Přípravný kurz k PZ". Kurzovné je možné výjimečně uhradit i v sekretariátu školy hotově první den kurzu.

 

MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. pořádá pro uchazeče o studium ve školním roce 2023/2024
DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 7. 12. 2022 a 1. 2. 2023

Zveme všechny zájemce o studium na náš první Den otevřených dveří,
který se uskuteční ve středu 7. 12. 2022.

 • Od 10 do 12 hodin proběhne prezentace o škole, dále návštěvníky seznámíme s průběhem přijímacího řízení, s našimi aktivitami, s koncepcí rozvoje kompetence k učení, s prací školního poradenského centra (školní psycholožka, speciální pedagožka), s tandemovou výukou a činností některých našich kroužků.
 • Od 12:15 do 13:50 budou probíhat ukázkové hodiny
 • Od 14 hodin se bude konat testování IQ pro zájemce (jednou z podmínek pro přijetí na naši školu je IQ nad 130 bodů) a současně bude probíhat Herní odpoledne, jehož součástí bude ukázka aktivit studentů – turnaj v piškvorkách, dámě, šachu a jiných deskových či logických hrách. Návštěvníci si budou moci zkusit pracovat s hlasovacím zařízením a prohlédnout si práce studentů. Také uvidí zajímavé fyzikální, chemické a biologické pokusy.

Součástí Dne otevřených dveří bude i malé občerstvení.

Zájemce o IQ testování upozorňujeme, že pro bezproblémové a včasné zaslání výsledků IQ testů uchazečů o studium je nutné se předem přihlásit na webové adrese www.mensa.cz, abychom připravili dostatek testovacích sešitů a archů. Cena: 300,- Kč pro děti.

Den otevřených dveří je určen hlavně pro žáky 5. tříd ZŠ, budoucí primány, kteří by rádi studovali ve škole, která dává možnost mimořádně nadaným studentům uplatnit svůj potenciál. Těšíme se na Vás!

Pro všechny uchazeče a zájemce o studium a jejich rodiče byla na webové stránky školy přidána sekce FAQ – často kladené otázky, kde jsme vybrali několik opakujících se dotazů při prezenčních dnech otevřených dveří a odpověděli na ně (https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri)
Také všem uchazečům a zájemcům o studium doporučujeme podrobně prostudovat naše webové stránky a shlédnout TV spot o škole.
Pro všechny uchazeče a zájemce naši žáci vytvořili online virtuální prohlídku školy, kterou najdete také na webových stránkách školy (https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri).

 

Workshop o Lidských právech od Amnesty international v tercii

Dne 15.11. se uskutečnil v tercii workshop na téma lidských práv. Studenti se seznámili s obsahem Všeobecné deklarace lidských práv a na případech vězňů si uvědomovali její porušování. Zároveň si na osudech fiktivních osob uvědomovali krácení práv různých osob, bez ohledu na vyspělost státu.

 

Mistrovství světa mládeže 2022 v mezinárodní dámě

V turecké Antalyi se na začátku listopadu konalo mistrovství světa mládeže v mezinárodní dámě, na které se probojovala studentka tercie Jana Schmidová. Už to je obrovský úspěch, za který si Jana zaslouží uznání. V turnaji bojovala jako lev a nakonec obsadila v klasice, rapidu a blitzu skvělá místa: v klasice 17. místo, v rapidu 18. místo a blitzu 25. místo.

Moc gratulujeme!!!

 

Talet základek 2022

PDF
Talent základek 2022

 

Workshop na VŠCHT pro účastníky Chemquestu

Účastníci Chemquestu 2022 měli v pondělí 7.11. možnost se zúčastnit workshopu na VŠCHT. Učili se, jak správně mluvit na kameru, když popisují nějaký chemický pokus. Dále si například zkusili, jak připravit marmeládu a otestovat množství cukru v ní, dále si v rámci molekulární gastronomie připravili zmrzlinu třepáním na suchém ledu, připravili si žvýgumu, pozorovali různé kvasinky a bakterie. Prostě si návštěvu laboratoří VŠCHT skvěle užili.

 

Piškvorky (pIšQworky) – oblastní kola ovládla Mensaaaa!!!!

Po školních kolech piškvorek proběhlo v pondělí 31. října 2022 oblastní kolo soutěže pIšQworky SŠ pro žáky vyššího stupně = KVI–OKT na Gymnáziu Jana Nerudy.

Za naši školu se zúčastnila 2 soutěžní družstva (2×5+2 žáků): tým „Mensa A“: Petr Mach, Zbyněk Vávra, Emma Štěpánová, Václav Muroň (septima), Filip Prokop (kvinta); náhradníci: Vojtěch Tvrdík (oktáva), Adam Hruška (septima) – umístění v turnaji: 1. místo, tým „Mensa B“: Adam Dedek (kvinta), Viacheslav Nikiforov, Vojtěch Kadeřábek, Adam Celecký, Jan Strmiska (septima) - umístění v turnaji: 2. místo. Jde o tento turnaj: https://pisqworky.cz/...

V pondělí 7. listopadu 2022 proběhlo oblastní kolo piškvorek ZŠ pro žáky nižšího stupně = TERCIE na Vyšší odborné škole a Střední průmyslová škola dopravní.

Za naši školu se zúčastnilo se 1 soutěžní družstvo (3+1 žáci): tým „Mensa G“: Filip Hrubý, David Briet, Oskar Józsa (tercie); náhradník: Matěj Peš (tercie) – umístění v turnaji: 1. místo.
Jde o tento turnaj: https://pisqworky.cz/...

 

Energetická olympiáda - finálové kolo

V pátek 4. 11. proběhlo finálové kolo v tzv. ENOLu. Do finálového kola mezi 25 nejúspěšnějších týmů se povedlo probojovat i dvěma našim týmům. Letošního finále se účastnilo celkem 470 týmů z celé republiky! Už jen samotný postup je výborný výsledek! A jak jsme dopadli ve finále?

Tým "I said glass of juice" ve složení Jan Hataš, Vojtěch Kulka, Matěj Mothejzík se umístil na 22. místě.

Tým "Bezdrátová vybíječka" ve složení Damian Rosenbaum, Ben Swart, Martin Truksa se umístil nakonec na 11. místě!

Náš tým oktavánů získal navíc cenu generálního partnera a jejich finálový nápad patřil k vůbec nejlepším. Bohužel v samotné prezentaci se jim až tolik nevedlo a skončili tak na 11. místě.

V každém případě gratulujeme!!!

 

První turnaj anglické Debate League 21.-23. 10. 2022

Seminář v debatování se ve výše zmíněném termínu zúčastnil anglického debatního turnaje v Prostějově. Naše škola vyslala na turnaj hned 4 týmy a každý z nich alespoň jednou vyhrál. A máme na kontě i jeden velký úspěch.

 • Tým Normíci: Petr Kosička, Matěj Snášel (oba kvarta) a hostující debatér z Gymnázia Open Gate vyhráli 4 z 5 debat a umístili se díky tomu v celkovém pořadí na skvělém 3. místě. Znamená to pro ně momentálně 2. místo v celé lize!!!
 • Tým pnss100: Anna Belatková (kvarta), Adam Celecký a Petr Mach (oba septima) vyhráli 2 z pěti debat a obsadili 12. příčku
 • Tým Baumaks: Kateřina Škorpilová, Jan Belatka a Matěj Peš (všichni tercie) také vyhráli 2 debaty, ale nižší bodový zisk tým poslal na 15. místo. Ze 2 výher máme ale velkou radost, tento tým byl loni jeden z nejmladších v soutěži a moc se mu nedařilo. 2 výhry hned na prvním turnaji a navíc v angličtině jsou super.
 • Tým Beton: Natálie Waldaufová, Mohammad Keshi, Jakub Novák a Matěj Caithaml (všichni kvarta) zvítězili jednou a obsadili 18. pozici. Tento turnaj byl však pro tým první debatní zkušeností a vzhledem k této skutečnosti se jim vedlo dobře.

Všem gratulujeme!!!
B. Lacinová

 

Úspěch v Energetické olympiádě

V polovině října proběhlo první kolo v ENOLu - Energetické olympiády. Letošního ročníku se zúčastnilo téměř 500 týmů! Naši školu reprezentovalo celkem 6 týmů ze sexty až oktávy. Do finálového kola mezi 25 nejlepších týmů, které proběhne prezenčně 3. a 4. listopadu, se povedlo postoupit i dvěma našim týmům!! Tým ve složení Richard Dobíšek, Jan Hataš a Vojta Kulka se umístil dokonce na úžasném 2. místě!!! 18. místem si postup zajistil již tradičně i tým z oktávy ve složení Ben Swart, Martin Truksa a Damian Rosenbaum.

Další týmy neměli k postupu rovněž daleko. Jejich výsledky lze najít zde:https://www.energeticka-gramotnost.cz/...

Boj o FEL a 50 000 KC tak pokračuje i s naší účastí!!!

 

Oktava English class went to the railway museum / Třída angličtiny Oktava se vydala do železničního muzea

Oktava English class went to the railway museum at Lužná u Rakovníka to learn about the history, progression and mechanics of trains, trams, and locomotives. We had a guide who gave us the tour in English which went for two hours. The tour was part of the English graduation topic “Transportation”, which we will continue to learn more about during the next lesson.

Třída angličtiny Oktava se vydala do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, aby se seznámila s historií, vývojem a mechanikou vlaků, tramvají a lokomotiv. Měli jsme průvodce, který nám dal prohlídku v angličtině, která trvala dvě hodiny. Prohlídka byla součástí maturitního tématu z angličtiny „Transportation“, o kterém se budeme i nadále blíže učit během příští lekce.

James de Silva

 

Naše škola se zapojila do projektu Implementace krajského akčního plánu II. – Inovace ve vzdělávání, Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0021106

Praha je město, které zavádí priority vzdělávací politiky MŠMT do praxe základních a středních škol. To je cíl dvouletého projektu implementace Krajského akčního plánu II – Inovace ve vzdělávání (iKAP II - Inovace). Jeho tým pomáhá rozvoji funkčních partnerství škol, univerzit a neziskového sektoru na území Prahy. Projekt je financován z fondů EU prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (MŠMT).

Projekt iKAP II navazuje na cíle a priority Krajského akčního plánu Prahy (KAP) a s pomocí 42 partnerů naplňuje konkrétní opatření KAP aktivitami přímo ve školách. Podporuje nadané žáky i žáky znevýhodněné nebo žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Pomáhá dětem s odlišným mateřským jazykem a jejich rodinám úspěšně projít školním vzděláváním. Podporuje rozvoj gramotností, kreativity a inovativnosti ve výuce, přispívá ke spolupráci středních škol s firmami. Prostřednictvím zavádění dlouhodobého plánování přispívá k systémovému zlepšení řízení škol, zvýšení kvality vzdělávání a zvýšení jeho dostupnosti pro každého žáka. 

Ze zkušenosti víme, že nejdůležitější fází řízení změn je realizace strategických opatření. Při ní dochází ke změnám zavedených procesů, postupů a praxí. Projekt iKAP II – Inovace je z tohoto pohledu zásadní, protože pomáhá přímo ve školách ředitelům a učitelům dělat věci jinak než dosud. Tak, aby prostředí školy, podmínky práce pedagogů i podmínky pro učení žáků byly ještě lepší a postupně se zlepšovaly i výsledky vzdělávání a kvalita škol. 

OP VVV
 

Organizace školního roku 2022/2023

Na webových stránkach v nabídce Škola/Akce školy najdete aktuální Organizaci školního roku 2022/2023 se všemi důležitými termíny.

PDF
Organizace školního roku 2022/2023

 

Starší zprávy naleznete v archivu novinek.