Nadační fond Matyáše Kosíka
Vážení členové Mensy, přátelé a příznivci školy, dovolujeme si vám oznámit, že jsme založili na přání a památku našeho zesnulého absolventa Matyáše Kosíka nadační fond nesoucí jeho jméno – Nadační fond Matyáše Kosíka. Účelem tohoto nadačního fondu je poskytování tzv. Stipendia Matyáše Kosíka na podporu a rozvoj nadání a talentu žáků na Mensa gymnáziu, o. p. s, na podporu tvůrčích a vzdělávacích aktivit vedoucích k rozvoji nadání a talentu, na zlepšování schopností a vědomostí a motivaci k celoživotnímu učení. Z majetku nadačního fondu, který dosud není velký a kterému odkázal finanční prostředky i sám Matyáš a jeho rodina, budou udělována stipendia Matyáše Kosíka na aktivity související s účelem nadačního fondu. Budou přidělovány dva druhy stipendií: a) stipendia za mimořádné úspěchy a nadstandardní reprezentaci školy v soutěžích, přehlídkách a dalších aktivitách, b) stipendia na úhradu vzdělávacích aktivit, programů na rozvoj nadání a talentu, stáží. Podrobnější informace v zakládací listině.
A to nejdůležitější nakonec: abychom mohli nějaká stipendia vůbec udělovat, je důležité mít ve fondu co nejvíce finančních prostředků, abychom mohli uspokojit co nejvíce zájemců a přidělit co nejvyšší částky. Prosíme tedy, pokud můžete přispět do nadačního fondu jakoukoli, třeba i symbolickou částkou, neváhejte, vše bude použito na prospěšnou věc. Přidělování prostředků budeme každoročně zveřejňovat, vše bude naprosto transparentní.
Také prosíme, abyste informaci o fondu šířili dále, třeba máte mezi Vašimi známými či kamarády, kolegy atd. někoho, kdo by mohl také přispět. Přispívat mohou samozřejmě i větší či menší firmy. Předem všem moc děkujeme za případné dary i šíření.
Číslo účtu Nadačního fondu: 1031690264/6100 – Equa bank
Pro účely nadačního fondu vzniká i samostatná webová stránka, o jejím dokončení Vás budeme informovat. Tam se dozvíte jednak Matyášův příběh, jednak budeme zveřejňovat přidělení finančních prostředků, jména dárců atp.
Předem všem děkujeme za podporu a pomoc.
Mgr. Barbora Kosíková, Mgr. Magda Kindlová, Mgr. Václav Brdek, Ing. Zuzana Poláková, Mgr. Marcela Fatrová – zakladatelky fondu, členové správní rady a revizorka fondu
Nadační fond Matyáše Kosíka |
Úspěchy v SOČ
Přinášíme informace o úspěších našich žáků v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti.
6 našich žáků přihlásilo své práce do krajského kola, z toho se tři probojovali do kola celostátního, kde se jeden z nich, Jakub Hampl ze septimy, umístil dokonce na příčce nejvyšší. Letos to měli žáci o to složitější, že obhajoba práce probíhala online, díky tomu můžete i vy všechny obhajoby zhlédnout na youtube.
Všem žákům moc gratulujeme a níže přehled prací, umístění a odkaz na prezentace.
Kategorie Matematika a statistika
11. místo ze 16
Název práce: Procedurální modelování rostlinných struktur
Autor: Martin Sedmera
Video:www.youtube.com
Kategorie Ekonomika a řízení
1. místo ze 16
Název práce: Analýza potenciálních a realizovaných dopadů projektu Nové Hedvábné stezky
Autor: Jakub Hampl
Video: www.youtube.com
Kategorie Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory
12. místo ze 16
Název práce: Právní postavení subjektu cestovního ruchu v České republice
Autor: Barbora Lucie Pavlíková
Video:www.youtube.com
Celostátní výsledky astronomické olympiády
Tak už se můžeme pochlubit celostátními výsledky astronomické olympiády: Vojta Kadeřábek a Ludmila Šírová skončili oba (každý ve své kategorii) 2. v kraji a 8. v republice. Oběma moc gratulujeme!!!
Bližší informace lze najít na stránkach https://olympiada.astro.cz/.
Výsledky přijímacích zkoušek po náhradním termínu školních přijímacích zkoušek
Výsledky přijímacího řízení na školní rok 2020/2021 |
Výsledky přijímacího řízení na školní rok 2020/2021
Výsledky přijímacího řízení na školní rok 2020/2021 |
Matematická soutěž Attomat
Ani v době distanční výuky naši žáci neusínají na vavřínech v matematických dovednostech.
Ve čtvrtek 21. května se uskutečnila matematická soutěž Attomat. Soutěž probíhala online a úkolem soutěžících bylo v co nejkratší době vyřešit co nejvíce matematických příkladů (těch bylo dohromady 20). Z našich žáků se zúčastnili Vojtěch Kadeřábek z kvarty a Vojtěch Procházka z tercie.
Vysledky obou jsou velmi pěkné a oba tak potvrdili, že si s matematikou rozumí. Vojtěch Procházka ve své kategorii obsadil 16. místo z 83 soutežících. Vojta celkem vyřešil za necelou hodinu 16 z 20 příkladů. Ještě lépe se dařilo Vojtovi Kadeřábkovi. Vojta vyřešil dokonce 19 příkladů z 20 a skončil tak celkově na vynikajícím druhém mistě z 55 soutěžících. Od prvního místa ho dělil jen horší čas. Oběma borcům děkujeme za skvělou reprezentaci školy v této době!
Bližší informace o soutěži včetně kompletního pořadí lze najít na stránkach Attomatu, https://www.p-mat.sk/aktivity/attomat/.
Úspěch v astronomické olympiádě
Lída Šírová (sekunda) a Vojta Kadeřábek (kvarta) se zúčastnili astronomické olympiády, kde se oba umístili na 2. místě ve své kategorii v rámci Prahy. Vojta získal dokonce plný počet bodů. Celostátní výsledky budou k dispozici až po 16. červnu. I tak je to obrovský úspěch a oběma moc gratulujeme!
Více na http://olympiada.astro.cz.
Kritéria PZ s novými termíny přijímacího řízení.
Kritéria PZ 2020 - Nové termíny |
Z činnosti Debatního klubu
Přestože osobně se teď scházet nemůžeme, debatní klub Mensa gymnázia rozhodně nezahálí. Asociace debatních klubů uspořádala vzhledem k aktuální situaci svůj historicky první online debatní turnaj, který nesl název „Čtení na dobrou noc". Od pondělí 11. 5. do soboty 16. 5. sváděli debatéři napříč celou Českou republikou (na turnaji měly své zastoupení debatní kluby např. z Havířova, Brna, Přerova aj.) neúprosné boje skrz své počítačové obrazovky a debatéři našeho debatního klubu u této netradiční formy debatování také nechyběli. Náš debatní klub na turnaji reprezentoval tým s názvem KPSPSMR ve složení: Michaela Dekařová (kvarta), Emma Štěpánová (kvarta) a David Huml (septima).
Jak už název turnaje napovídá, témata, o kterých týmy na turnaji debatovaly, pocházela především z prostředí literatury. V prvních čtyřech debatách, tedy v základních kolech, se debatéři snažili nalézt odpověď na otázku, jestli by Otčenáškova kniha Romeo, Julie a tma měla být zařazena do seznamu doporučené maturitní četby a také, jestli by studenti v knihách o Harrym Potterovi měli být rozřazování do kolejí. Našemu týmu se v základních kolech velice dařilo a z velmi silné pozice postoupil do kol vyřazovacích, kde neuvěřitelné výkony všech tří debatérů pokračovaly. Ve čtvrtfinále dokázali přesvědčit rozhodčí, že parlamentní systém demokracie je lepší než systém prezidentský, v semifinálovém kole přinesli zase silnější argumentaci a dokázali vysvětlit, že doktor Galén z knihy Bílá nemoc Karla Čapka se zachoval správně, když svůj lék neposkytl všem, a tak postoupili až do finále. Téma finálové debaty znělo: „Česká republika by měla bojovat proti populismu." I když se Míša, David a Emma snažili ze všech sil, proti týmu, který je tvořen hned dvěma debatéry z českého národního týmu, se jim již vyhrát nepodařilo. I tak byl však výsledek debaty výborný a tým KPSPSMR prohrál velice těsně 1:2.
V konečném pořadí se tedy naši debatéři v konkurenci dalších 14 týmů z celé ČR umístili na skvělém druhém místě. Kromě toho se Míša Dekařová umístila dokonce na prvním místě v žebříčku jednotlivých řečníků. Obojí je pro náš debatní klub velký úspěch.
Pokud byste se chtěli podívat na to, jak naši debatéři bojovali, záznam semifinálové a finálové debaty je možné zhlédnout na facebookových stránkách Debatování.cz, tedy zde: https://www.facebook.com/debatovani.cz/
Hledáme učitele/učitelku fyziky
Mensa gymnázium, o.p.s. se sídlem v Praze 6 - Řepích hledá do svého kolektivu kvalifikovaného učitele/učitelku fyziky na částečný úvazek (12 hodin týdně).
Jsme škola pro mimořádně nadané studenty, hledáme tedy kreativního, spolehlivého a zodpovědného kolegu, který se nebojí výzev. Nástup od září 2020.
Kontakt: Mgr. M. Kindlová,
e-mail: reditel@mensagymnazium.cz,
tel.:257328786, mobil:731460985
Jak u nás také probíhá online výuka
Pokud jste neviděli v TV Nova, můžete dodatečně zhlédnout zde, jak na Mensa gymnáziu probíhá online výuka formou videokonference. Výuka fyziky v tercii s kolegyní Majou Navarovou formou videokonference najdete od 07:29 min.
Odkaz: https://novaplus.nova.cz/porad/nova-je-s-vami/epizoda/43613-nova-je-s-vami-4-dil
Zavření škol a zrušení výuky
Vážení rodiče a žáci,
vzhledem k rozhodnutí vlády se od zítřejšího dne, tj. od středy 11. 3. 2020 zavírají všechny základní, střední a vysoké školy, tedy i naše škola. Zatím nevíme, do kdy bude toto opatření platit, proto sledujte e-maily od nás, naši webovou stránku, náš školní fb, také informace na stránkách vlada.cz, msmt.cz a mzcr.cz.
O případných změnách vás budeme co nejdříve informovat.
Více info zde:
https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/aktualni-informace-ke-koronaviru-sars-cov-2-puvodne-2019-ncov-179250/
https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/stat-kvuli-sireni-koronaviru-zakazal-kulturni--sportovni-a-spolecenske-akce-s-ucasti-nad-100-osob--zaviraji-se-skoly-180196/
Informace pro zájemce o studium
Všem zájemcům o studium přinášíme několik základních informací týkajících se přijímacího řízení, podávání přihlášky ke studiu a přípravných kurzů. Podrobnější informace naleznete na našich webových stránkách https://www.mensagymnazium.cz/cs/skola/prijimaci-rizeni a na stránkách Cermatu: https://prijimacky.cermat.cz/menu/jednotna-prijimaci-zkouska-2019.
1) Prostudujte podrobně Kritéria přijímacího řízení na webu školy. Pokud byste měli k jakémukoli kritériu dotaz, pište nebo volejte (M. Fatrová, zastupce@mensagymnazium.cz, tel.:724141928). V kritériích jsou i důležité termíny státní části přijímacího řízení i školní části přijímacího řízení.
Zde uvádíme podrobnosti ke kritériu Portfolio žáka - jde o předložení kopií různých diplomů, osvědčení, potvrzení a certifikátů o dosažených úspěších v soutěžích, olympiádách, jazykových kurzech, práce pro charitu, účast v kroužcích, hra na hudební nástroje, výtvarné a jiné ruční aktivity, informace o oblíbených knihách a jiné doklady o případných dalších tvůrčích aktivitách. Portfolio může být buď v papírové nebo elektronické podobě.
2) Přihlášky ke studiu - podávají se do 2. 3. 2020 včetně, tj. do tohoto dne je musíte buď doručit osobně do školy nebo odeslat z pošty. Na přihlášku v kolonce Termín školní přijímací zkoušky vyplňte jeden ze tří termínů indiviudálního pohovoru před komisí, tj. 20. - 22. 4. 2020. Tento pohovor bude trvat 15 minut, ale budete zváni cca 15-30 minut předem. Přihláška ke studiu ke stažení zde: https://www.mensagymnazium.cz/cs/skola/prijimaci-rizeni a na stránkách MŠMT https://www.msmt.cz/file/51296.
Nepožadujeme potvrzení od lékaře.
Prosím nezapomeňte na PODPISY - rodiče i dítěte, zadní stranu se známkami za 4. ročník a 1. pololetí 5. ročníku vám buď potrvdí, podepíše a orazítkuje škola, nebo si můžete vyplnit a podepsat sami, ale k tomu pak budete potřebovat úředně ověřenou kopii obou příslušných vysvědčení.
Podpůrná opatření - pokud má Vaše dítě nárok na podpůrná opatření, prosím pošlete nebo přineste spolu s přihláškou i posudek z PPP, kde bude uveden obsah a rozsah opatření a uzpůsobení podmínek při přijímacím řízení.
Doklad o dosaženém IQ - prosím posílejte a noste spolu s přihláškou ke studiu i doklad o dosaženém IQ. Pokud jste ho ještě neobdrželi, dodejte ho prosím nejdéle do doby konání Vašeho termínu indiviudálního pohovoru před komisí.
Přihlášky ke studiu můžete buď poslat poštou nebo přinést do školy osobně do kanceláře zástupců ředitelky (případně do sekretatiátu školy) každý pracovní den mezi 8:15 a 14 hodin (kromě týdne od 24. do 28. 2. v době jarních prázdnin, v tomto týdnu lze přinést přihlášky osobně od pondělí do pátku v době od 9 do 13 hodin).
3) Přípravné kurzy - probíhají u nás přípravné kurzy na společnou (státní) část přijímacích zkoušek. V těchto kurzech je stále volné místo, je tedy možné se ještě přihlásit. Kurzy začaly ve čtvrtek dne 9. 1. 2020 od 14:30 hodin v prostorách školy a konají se každý čtvrtek až do 2. 4. 2020. Kurzy probíhají v prostorách školy v učebně Bi+Che ve 2. patře.Kurzy trvají 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. končí vždy v 16:15. Prvních 45 minut je matematiky a poté 45 minut český jazyk. Kurzy jsou zpoplatněny částkou 600 Kč za lekce do 27. 2., poté budou zdarma pro ty, kteří odevzdají na naši školu přihlášku ke studiu, pro ostatní budou následující lekce zpoplatněny částkou 1000 Kč. Kurzovné se platí na účet školy 123725319/0800, do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "přípravný kurz k PZ".
Případné vaše další dotazy ráda zodpovím na e-mailu zastupce@mensagymnazium.cz nebo na telefonu 724141928. M. Fatrová, zástupkyně ředitelky
Den otevřených dveří 5. 2. 2020 od 10 do 15 hodin
Zveme všechny zájemce o studium na náš druhý Den otevřených dveří, který se uskuteční ve středu 5. 2. 2020.
- Od 10 do 12 hodin proběhne prezentace o škole, dále návštěvníky seznámíme s průběhem přijímacího řízení, s našimi outdoorovými aktivitami a zážitkovou pedagogikou, s koncepcí rozvoje kompetence k učení, s prací školního poradenského centra (školní psycholožka, speciální pedagožka).
- Od 12:15 do 13:50 hodin budou probíhat ukázkové hodiny.
- Od 14 hodin se bude konat testování IQ pro zájemce (jednou z podmínek pro přijetí na naši školu je IQ nad 130 bodů) a současně bude probíhat Herní odpoledne, jehož součástí bude ukázka aktivit studentů - piškvorky, dáma, bridž a jiné deskové či logické hry. Prezentovat se bude také řečnický a dramatický kroužek, návštěvníci si budou moci zkusit pracovat s hlasovacím zařízením a prohlédnout si práce studentů. Také návštěvníci uvidí zajímavé fyzikální a chemické pokusy.
Součástí Dne otevřených dveří bude i malé občerstvení.
Zájemce o IQ testování upozorňujeme, že pro bezproblémové a včasné zaslání výsledků IQ testů uchazečů o studium je nutné se předem přihlásit na webové adrese www.mensa.cz, abychom připravili dostatek testovacích sešitů a archů. Cena: 200,- Kč pro děti.
Den otevřených dveří je určen hlavně pro žáky 5. tříd ZŠ, budoucí primány, kteří by rádi studovali ve škole, která dává možnost mimořádně nadaným studentům uplatnit svůj potenciál.
Těšíme se na Vás!!!
Nejlepší šachy se hrají na Mense!!!
3. února se na ZŠ u sv. Štěpána konal již tradiční Přebor Prahy školních družstev v šachu. Naši školu reprezentovali 3 týmy (jeden v soutěži pro střední školy a dva v soutěži pro 2. stupeň ZŠ).
Výsledky našich týmů jsou úžasné!
V kategorii 2. stupeň ZŠ oba týmy potvrdily, že nejlepší šachy se hrají na Mense! Z celkového vítězství se radoval tým Mensa A ve složení Petr Mach, Vojtěch Procházka, Adam Hruška a Václav Muroň. Tým Mensa B ve složení Jan Hataš, Adam Dedek, Petr Hataš a Filip Prokop v ničem nezaostal a obsadil celkově krásné 2. místo!
Oba týmy si tak zajistily účast na MČR, kam postupují z každého kraje 2 týmy.
V kategorii středních škol naši školu reprezentoval tým ve složení Kryštof Pravda, Lukáš Orság, Vladimir Taborovec a Vojtech Tvrdík. V těžké konkurenci se klukům podařilo získat krásné 4. místo. Od medailového úspěchu je dělila 1 výhra.
Za nejlepší hráče dne na šachovnicích byli vyhlášeni Filip Prokop a Vojtěch Procházka.
Kompletní statistiky lze najit zde: https://chess-results.com/
Matematická olympiáda
Ve středu 29. 1. 2020 se na ZŠ a MŠ Červený vrch konalo obvodní kolo matematické olympiády pro žáky 9. tříd a kvart víceletých gymnázií. V rámci okresního kola žáci řešili 4 příklady, na které měli celkem 4 hodiny čistého času. Za každý příklad mohli získat nejvýše 6 bodů. Naši školu reprezentovalo celkem 10 žáků. V rámci konkurence 48 žáků z 10 škol obvodu Prahy 6 se naši žáci opět neztratili.
Vítězem obvodního kola se stal Vojtěch Kadeřábek z kvarty. Jako jediný žák ze všech vyřešil všechny úlohy správně a získal tak 24 bodů, což mu zaručuje i postup do krajského kola. Na děleném 2. - 4. místě se umístil další náš žák Jan Slíva, který získal celkem 22 bodů. U Honzy je potřeba ocenit, že je stále žákem tercie.
Další naši úspěšní řešitele:
Adam Celecký, Jana Czechowská (oba 21 bodů), Viacheslav Nikiforov (20 bodů), Vojtěch Procházka (18 bodů), Václav Muroň (16 bodů), Richard Dobíšek, Petr Mach (oba 15 bodů).
Všem žákům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. A nejúspěšnějším přejeme hodně úspěchů i v krajském kole!
Výsledky zde: www.zscvrch.cz
Nejlepší žáci z kraje v testech SCIO
Máme skvělou zprávu – někteří z našich žáků dosáhli nejlepších výsledků v Kraji Praha v testech Scio z matematiky, českého jazyka a obecných studijních předpokladů. Jejich přehled zde:
Marie Lainerová z primy – 2. místo v anketě Sportovec roku v akrobatickém rock and rollu
V sobotu 18. 1. 2020 se na plese Českého svazu akrobatického rock and rollu vyhlašovali nejlepší sportovci v tomto sportu za celou loňskou sezonu. V kategorii DFJ (dívčí formace) se na druhém místě umístila skupinka s názvem Falcon Luckies, jejíž součástí je i naše žákyně Marie Lainerová z primy.
Gratulujeme Marii k ocenění, které si za celoroční dřinu a úspěchy nepochybně zaslouží.
Johana Jaklová na vědecké juniorské konferenci s prezentací Chuťové preference žížal a jak snížit množství komunálního odpadu
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy pořádala už po deváté juniorskou vědeckou konferenci. Konference byla určena dětem a mládeži ve věku 10 až 19 let, kteří mají zájem o vědu a nebojí se změřit si síly. Přihlásit se mohli jednotlivci i skupiny se svými vědeckými projekty. Akce se konala 8.– 9. listopadu 2019 v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Ze všech přihlášených odborná komise vybrala 70 účastníků na základě zaslaného abstraktu projektu. Účastníci konference si museli vybrat přírodovědné nebo technické téma, které je zajímá, rozhodnout se, zda budou na konferenci vystupovat jako jednotlivec nebo s dvoučlenným týmem a připravit si na vybrané téma zhruba 15-20 minutovou přednášku.
Na výběr byla témata z následujících sekcí:
- Vědy o Zemi (geografie, geologie, meteorologie, mineralogie, paleontologie, …)
- Živá příroda (biologie, zoologie, antropologie, botanika, ekologie, …)
- Lidské tělo a medicína (anatomie, toxikologie, fyziologie, léčiva, farmakologie, …)
- Hi-tech (technika, počítače, kosmonautika, astronomie, …)
- Chemická a fyzikální kouzla (chemické či fyzikální jevy a pokusy, …)
Studentka naší školy Johana Jaklová z primy si připravila prezentaci s názvem Chuťové preference žížal a jak snížit množství komunálního odpadu, která se zabývala vermikompostováním. Její prezentaci můžete zhlédnout zde (cca od 1:03:30): https://www.youtube.com/watch?v=XRnk5tBRZJc
Johana za svůj výkon obdržela kromě diplomu i věcné ceny.
Gratulujeme Johaně ke skvělému vystoupení a věříme, že z ní jednou bude vědkyně světové úrovně.
Natáčení reportáže do Zpráviček na Déčku
Na Mensa gymnázium přijel ve středu 15. 1. tým České televize ze Zpráviček. Studenti sekundy dostali za úkol vytvořit reportáž o provádění chemických pokusů. Nejdříve se zúčastnili malého školení a byli seznámeni s průběhem natáčení, jaká úskalí natáčení může přinést, nad čím je nutné se zamyslet při výběru toho nejdůležitějšího z různých zdrojů do zpráv. Poté již mohli začít s natáčením reportáže o provádění pokusů, které si připravila třída kvarta s p. učitelkou Jurčákovou. Také si museli připravit scénář, který později k filmovým záběrům namluvili čtyři vybraní studenti. Natáčení se povedlo a večer se vysílalo na Déčku. Děkujeme celému týmu a moderátorovi Zpráviček Jakubu Voříškovi za zajímavé a podnětné dopoledne.
Reportáž si můžete prohlédnout zde: https://decko.ceskatelevize.cz/zpravicky
Denisa Radová, sekunda
Lingvistická olympiáda
Dne 15. 1. 2020 se konalo krajské kolo Lingvistické olympiády, kam postoupil jeden z našich žáků, který se umístil ve školním kole na 1. místě - Vojta Tvrdík z kvinty. O nejlepší pozice bojovalo 208 borců z celé republiky. V tvrdé konkurenci obstál a nad náročnými úkoly zvítězil a vybojoval si 67. místo a jen o tři body mu unikl postup do celostátního kola. I tak Vojtovi gratulujeme ke skvělému umístění a třeba se bude příští rok dařit ještě lépe.
Plodný kontakt se zahraničními přáteli
Na popud bulharské strany loni vznikly a úspěšně se rozvinuly kontakty mezi naší školou a střední školou Vasil Levski z Bulharska. Prozatímním vrcholem sbližování bylo setkání žáků našeho gymnázia studujících ruštinu a bulharských žáků z města Velingrad před Vánocemi, a to zatím jen zprostředkovaně přes Skype, přičemž žáci obou škol si v předstihu připravili prezentace na téma oslava Vánoc v Čechách a v Bulharsku. Všichni zajímavě vyprávěli o národních tradicích a zvycích spjatých s oslavou Vánoc. Lze konstatovat, že první internacionální setkání žáků proběhlo velmi úspěšně a bylo doprovázeno srdečnou atmosférou. Žáci se nejen seznámili vizuálně, ale navzájem si i vyměnili telefonní čísla. Každý jazyk široce otevírá dveře k novým světům a rozšiřuje horizonty poznání. Nelze pochybovat o tom, že komunikace mladých lidí v jazyce Puškina, Gogola, Dostojevského a Tolstého přispěje ke vzájemnému porozumění, aby mládež obou států dokázala lépe pochopit svět a poznat sama sebe.
Jelena Bedretdinova, vyučující RJ
Studentská Thálie – To je síla! Máme vítězku!
Slavnostní vyhlášení letošního ročníku Cen Studentské Thálie s inspiračním mottem To je síla! se uskutečnilo v neděli 5. ledna od 17 h na Nové scéně Národního divadla v Praze. Součástí večera byl i galaprogram s řadou známých hereckých, literárních a designérských osobností i mladých tvůrců a předávání cen.
V jedné z kategorií (Cena designérů TV Prima za výtvarný nápad za monolog Pojďme stavět sněhuláka) v souladu s očekáváním získala ocenění naše studentka Barbora Přikrylová z kvinty. Moc gratulujeme!!!
Událost zaznamenal jednak zpravodajský štáb TV Prima, zprávu si můžete přečíst také zde: ct24.ceskatelevize.cz
Projekt Edison
V týdnu od 9. do 13. 12. 2019 proběhl na Mensa gymnáziu projekt EDISON. Spočíval v zapojení zahraničních stážistů do výuky prostřednictvím prezentací o kultuře, stravování a historii dané země. Během prezentací jsme hráli i hry, které jsou oblíbené v příslušných zemích. Se stážistou z Mexika (Jorgem) jsme vyráběli masky zápasníků, s Melihem z Turecka jsme hráli náš oblíbený Kahoot. Ale i my jsme se snažili seznámit stážisty s naší kulturou. Zazpívali jsme jim koledy, přiblížili jim naše vánoční traduce a vzali je na laser game . Týden se povedl. Získali jsme nové vědomosti a navázali nová přátelství. Děkujeme Jorgemu z Mexika, Chloe z Číny, Vishnuovi z Malajsie, Arpitovi z Indie, Melihovi z Turecka a Noně z Gruzie.
Těšíme se na další setkání.
Denisa Radová
Den otevřených dveří - 4.12.2019
Kdo přišel na náš první Den otevřených dveří, mohl si vybrat z pestré nabídky aktivit. Hlavní program dne otevřených dveří se skládal ze dvou částí – v první části rodiče i děti získali mnoho informací o škole. Jednotliví vyučující a vedení školy je seznámilo s chodem a specifiky školy, s prací školního poradenského zařízení, s projektem Nautilus a rozvojem kompetence k učení, se školními outdoorovými aktivitami a zážitkovou pedagogikou, s metodami a formami rozvoje nadání, např. tandemovou výukou, a s průběhem přijímacího řízení. Na programu se velkou měrou podíleli také studenti v čele se studentskou radou, kteří prezentovali 4 kroužky – debatní klub, kroužek deskových her, piškvorky a kroužek bridže. Návštěvníci se mohli do těchto aktivit zapojit a zkusit si například zahrát bridž, některou z deskových her či piškvorky s našimi borci, kteří v těchto disciplínách obsazují nejvyšší příčky na státní či mezinárodní úrovni.
Ve druhé části jsme dali návštěvníkům možnost nahlédnout do výuky – v hodině fyziky bylo tématem povrchové napětí, kdy žáci s vyučující tvořili bubliny různých tvarů. V hodině anglického jazyka viděli zájemci ukázky mluveného projevu a práci s gramatikou a slovní zásobou na téma time out, places to visit. V hodině matematiky v kvintě se probíraly kvadratické rovnice. Žáci pracovali jak individuálně, tak ve skupinách, z moderních výukových metod viděli návštěvníci např. kahoot a soutěž na principu AZ kvízu. V hodině zeměpisu se probíral makroregion Severní Amerika, v jejím průběhu žáci pracovali skupinovou formou výuky - utvořili expertní skupiny a tématem byl politický systém států severní Ameriky. V hodině chemie se probírali nejrůznější chemické reakce včetně jejich praktických ukázek. A v neposladní řadě na hodině českého jazyka se návštěvníci přenesli do pohádky - na minutové rande byl pozván děd Vševěd nebo Zlatovláska, žáci si zopakovali, jak správně napsat jména pohádkových postav, zazpívali si Pohádku od Karla Plíhala nebo fandili trpaslíkům či Sněhurkám v pohádkovém fotbale.
Mnoho různých informací o škole mohli získat návštěvníci v „showroomu“, tedy učebně primě, kde byly vystaveny učebnice používané v jednotlivých předmětech, propagační materiály o Mense ČR a mensovní časopis, práce studentů (ročníkové a seminární práce, postery, model pyramidy a zikkuratu a 3D zeměpisný model aj.), doklady o úspěších studentů (poháry, diplomy, medaile) a veškeré informace o škole – o ŠVP, o volitelných seminářích, komplexním bodovém hodnocení, specifikách školy, elektronické žákovské atd.
Kdo byl zhlédnutím všech aktivit znaven, mohl se v showroomu posadit a občerstvit se kávou, čajem, minerálkou a sušenkou.
Průvodcovské služby se výborně a se ctí zhostili naši studenti, kterým moc děkujeme.
Podrobnější informace o škole přímo v prezentační místnosti předávali také kolegové Jiří Šulc a Mgr. Barbora Kosíková. I jim patří dík.
Věříme, že všem návštěvníkům se první Den otevřených dveří líbil a že se s některými z nich uvidíme u přijímacího řízení.
Mgr. M. Fatrová
Mensa gymnázium, o.p.s. pořádá přípravné kurzy z matematiky a českého jazyka ke společné části přijímací zkoušky
Kurzy budou začínat ve čtrtek dne 9. 1. 2020 od 14:30 hodin v prostorách školy a poté se budou konat každý čtvrtek až do 2. 4. 2020.
Kurzy budou trvat vždy 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. budou končit vždy v 16:15.
Zájemci budou rozděleni do dvou skupin. V každé skupině proběhne vždy v průběhu jednoho kurzu 45 minut matematiky a 45 minut českého jazyka.
Kurzy jsou zpoplatněny částkou 600 Kč za lekce do 27. 2., poté budou zdarma pro ty, kteří odevzdají na naši školu přihlášku ke studiu, pro ostatní budou následující lekce zpoplatněny částkou 1.000 Kč.První část kurzovného, tj. 600 kč, je potřeba zaplatit před první hodinou (do 9. 1. 2020) na účet školy 123725319/0800, do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "přípravný kurz k PZ". Kurzovné je možné výjimečně uhradit i v sekretaritátu školy hotově nejdéle 9. 1. 2020.
Na kurzy je nutné se přihlásit na e-mailové adrese zastupce@mensagymnazium.cz.
Jen předesíláme, že pokud jste již konali testy IQ a neuspěli jste v nich, nemá smysl podávat přihlášku ke studiu na naši školu. Pokud jste ještě IQ testy neabsolvovali, objednejte se co nejdříve.
Republikové finále ve stolním tenise
V termínu 9. – 10.12. se naši žáci ve složení Přemysl Vávra, Jan Tydlitát, Adam Hruška, Petr Mach zúčastnili republikového finále ve stolním tenise v Jaroměři. Finále probíhalo jak v družstvech, tak v jednotlivcích. Vítězové postoupili do celosvětového finále hraného v Číně. Při zahájení turnaje za doprovodu české státní hymny složil Přemysl Vávra slib fair play za všechny zúčastněné hráče.
První hrací den byla soutěž družstev. Zde jsme skončili na 6. místě. Druhý den jsem jako jednotlivci vyhráli finále B a skončili na děleném 9. – 16. místě, resp. 17. Kluci si zaslouží pochvalu za velmi dobré reprezentování Mensa gymnázia.
Studentská Thálie
Dne 1.12. 2019 se uskutečnilo finále soutěže Studentská Thálie. Naši školu reprezntovala Bára Přikrylová z kvinty, která si připravila vystoupení s protinacistickým tématem o nacistce, která pomáhala Židům uprchnout z koncentračního tábora. Porotě se její vystoupení líbilo, uvidíme, jak rozhodne o jejím umístění.
Více info zde: studentskathalie.cz
Fotografie zde: https://www.zonerama.com/tynkaslukova/Album/5823539...
Mikulášská nadílka
Ve čtvrtek 5. 12. naše gymnázium navštívila čtveřice Mikuláš, anděl a dva čerti. Obešli všechny třídy nižšího stupně a odměňovali děti, které byly toto pololetí hodné, sladkostmi. Čerti s sebou nikoho zlobivého odnášet nemuseli, ale zato moc se pobavili při zpívání vánočních písniček.
Y.E.S.-G.R.E.E.N. - Pracovní setkání v Estonsku
V týdnu 25.-29. 11. se náš český tým v rámci projektu Y.E.S.-G.R.E.E.N. sešel s týmy z ostatních zemí na prvním pracovním setkání v Narvě v Estonsku na půdě školy Narva Soldino Gümnaasium. Během tohoto týdne jsme se navzájem seznámili s recyklací v daných zemích i samotnými zeměmi. Psali jsme pohádky na zadaná ekologická témata a účastnili jsme se IT workshopu. Zároveň jsme měli možnost nahlédnout do historie a kultury Estonska, v rámci celodenního výletu do Tallinnu jsme navštívili organizaci Mondo a centrum města s vánočními trhy. Těšíme se na další pracovní setkání v italském Turíně.
Tereza, Marie, Martin, Damián a Věra Jurčáková
Den otevřených dveří 4. 12. 2019 od 10 do 15 hodin
Zveme všechny zájemce o studium na náš první Den otevřených dveří, který se uskuteční ve středu
4. 12. 2019.
- Od 10 do 12 hodin proběhne prezentace o škole, dále návštěvníky seznámíme s průběhem přijímacího řízení, s našimi outdoorovými aktivitami a zážitkovou pedagogikou, s koncepcí rozvoje kompetence k učení, s prací školního poradenského centra (školní psycholožka, speciální pedagožka).
- Od 12:15 do 13:50 hodin budou probíhat ukázkové hodiny.
- Od 14 hodin se bude konat testování IQ pro zájemce (jednou z podmínek pro přijetí na naši školu je IQ nad 130 bodů) a současně bude probíhat Herní odpoledne, jehož součástí bude ukázka aktivit studentů - piškvorky, dáma, bridž a jiné deskové či logické hry. Prezentovat se bude také řečnický kroužek, návštěvníci si budou moci zkusit pracovat s hlasovacím zařízením a prohlédnout si práce studentů. Také návštěvníci uvidí zajímavé fyzikální a chemické pokusy.
Součástí Dne otevřených dveří bude i malé občerstvení.
Zájemce o IQ testování upozorňujeme, že pro bezproblémové a včasné zaslání výsledků IQ testů uchazečů o studium je nutné se předem přihlásit na webové adrese www.mensa.cz, abychom připravili dostatek testovacích sešitů a archů. Cena: 200,- Kč pro děti.
Den otevřených dveří je určen hlavně pro žáky 5. tříd ZŠ, budoucí primány, kteří by rádi studovali ve škole, která dává možnost mimořádně nadaným studentům uplatnit svůj potenciál.
Těšíme se na Vás!!!
Náboj junior - 4. místo z 316 týmů!!!
V pátek 22. 11. se konala již tradiční matematicko-fyzikální soutěž Junior náboj pro 4členné týmy ZŠ. Naši školu reprezentovaly 2 týmy:
- Mensa A: Adam Celecký, Vojtěch Kadeřábek, Viacheslav Nikiforov, Jan Strmiska (všichni kvarta)
- Mensa B: Adam Dedek (sekunda), Richard Dobíšek, Vojtěch Procházka, Jan Slíva (všichni tercie)
I v letošním roce byla konkurence obrovská. V ČR se soutěže zúčastnilo 316 týmů. V rámci ČR, Slovenska a Polska dokonce 905 týmů. Junior náboj je soutěž, kde týmy řeší v průběhu 2 hodin 42 úloh s matematicko-fyzikálním zaměřením. V ČR soutěž zaštituje přímo MFF.
Výsledky našich týmů jsou opět úžasné!!!
- Tým Mensa A vyřešil celkem 39 úloh z 42 během 2 hodin a celkově se tak umístil v rámci ČR na krásném 4. místě z 316 týmů (mezinárodně na 11. místě z 905 týmů).
- Tým Mensa B vyřešil celkem 34 úloh a celkově se tak umístil v rámci ČR na 16. místě z 316 týmů (mezinárodně na 46. místě z 905 týmů).
Celkové výsledky včetně statistik a příkladů, které žáci řešili, lze najít na stránce junior.naboj.org.
Oběma týmům moc gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci skoly!
Úspěch v celostátním finále Logické olympiády
Jak jsme již uváděli, letos se od celostátního finále Logické olympiády podařilo přes nominační a krajské kolo probojovat 3 našim borcům - v kategorii B Adamu Celeckému, v kategorii C hned dvěma Dedkům, Petrovi a Martinovi. A nakonec si všichni vedli skvěle i ve finále - Adam Celecký se umístil na skvělém 5. místě v kategorii B z 67 soutěžících, Petr Dedek skončil 17. v kategorii C z 65 soutěžících a Martin Dedek dokonce získal bronzovou medaili za skvělé 3. místo ve stejné kategorii jako jeho bratr!!!! Blahopřejeme ke skvělým výsledkům a děkujeme za výtečnou reprezentaci školy!!!
Festival svobody na školách – PÁD ŽELEZNÉ OPONY
Dne 14. 11. se na Mensa gymnáziu konal Festival svobody, jehož prostřednictvím jsme chtěli oslavit výročí Sametové revoluce. Ráno přišli žáci a žákyně do školy oblečeni ve stylu osmdesátek. V průběhu dne mohli navštívit besedy s pamětníky (Veronikou Kamenickou, Věrou Roubalovou-Kostlánovou a Martinem Machovcem), projekci dokumentárních snímků (Z deníku Ivany A., Z dopisů psaných přes železnou oponu, Největší přání 1989), filmů (Ucho, Spalovač mrtvol, Všichni dobří rodáci), zúčastnit se workshopů vedených zkušenými lektory na různá témata (Jak mluvit s politiky aneb lobbista nemusí být vždycky padouch, Ty svět (ne)změníš aneb udržitelný životní styl, Živá knihovna), zahrát si hry (Kolik stojí čest a Lidový soud), prohlédnout si tematickou výstavu nebo se zapojit do dalších aktivit, které byly režírovány samotnými žáky, např. vytváření účesů ve stylu 80. let. aj.
Druhý den se pak žáci sešli v jídelně, kde proběhl SAMETOVÝ HAPPENING, kdy zaznělo pověstné cinkání klíčů. Festival se z pohledu studentů velice povedl. Proběhl díky neziskovým organizacím Jeden svět na školách, Festival svobody na školách, Post Bellum o.p.s (Paměť národa), spolku Díky, že můžem, Nerudný fest.cz a hlavně díky paní učitelce Mgr. Michaele Komorousové. S organizací také hodně pomáhali samotní žáci školy. Všem moc děkujeme.
Denisa Radová, sekunda
Piškvorky - další úspěch
Na soutěži v piškvorkách naši školu reprezentovaly 2 týmy:
- Mensa A: Mach, Celecký, Nikiforov (všichni kvarta), Pravda (sexta), Vávra (septima)
- Mensa B: Muroň, Štěpánová (oba kvarta), Dedek M., Taborovec (sexta) a Prokop (sekunda)
Výsledky našich:
Naši se v silné konkurenci neztratili a přes základní skupinu a tzv. čtvrtfinále se podařilo postoupit oběma týmům mezi 4 nejlepší! V euforii, že by mohlo nastat finále mezi Mensou A a Mensou B, pak nastoupili do semifinále. Mensa A svůj zápas se Štolou A ale prohrála, a tak musela hrát o 3. místo. Mensa B své semifinále zvládla bravurně a tým z Keplera porazili. V boji o třetí místo a ve finále se již našim týmům nedařilo.
Konečné výsledky:
- Mensa A: 4. místo z celkem 13 týmů
- Mensa B: 2. místo a postup do krajského finále
Oběma týmům gratulujeme!!!
Fotky a reportáž z turnaje budou na stránce: pisqworky.cz
Hledáme učitele/učitelku IVT a sociologie
Mensa gymnázium, o.p.s. se sídlem v Praze 6 - Řepích hledá do svého kolektivu kvalifikovaného učitele/učitelku informační a výpočetní techniky a semináře programování, (možno činnosti rozdělit i mezi dva či více kolegů na částečné úvazky či smlouvy mimo HPP). Nástup nejdéle březen 2020.
Dále hledáme učitele/učitelku semináře ze sociologie, výuka jednou týdně 2 hodiny v pátek od 14:30 hodin. Nástup ihned.
Kontakt: Mgr. M. Kindlová,
e-mail: magda.kindlova@mensagymnazium.cz,
tel.:257328786, mobil:731460985
Soutěž MaSo - mimořádný úspěch
Naši žáci se opět zúčastnili soutěže Maso a opět byli skvělí v v konkurenci 235 týmů z celého Česka!!!
Tým č. 147 "Mensa 4ever A": Viacheslav Nikiforov (kvarta), Richard Dobíšek (tercie), Vojtěch Kadeřábek (kvarta), Kristián Čech (prima) - s 251 body jako DRUZÍ v ČR (o pouhý 1 bod za vítězným GChD);
Tým č. 117 "Mensa 4ever B": Adam Celecký (kvarta), Petr Mach (kvarta), Vojtěch Procházka (tercie), David Niclas Sionko (prima) - s 246 body jako TŘETÍ v ČR;
Tým č. 164 "Mensa 4ever C": Jan Slíva (tercie), Jan Strmiska (kvarta), Alžběta Tichá (tercie), Adam Dedek (sekunda) - se 184 body jako SEDMÍ v ČR;
Výsledky najdete zde: maso.mff.cuni.cz
Všem moc gratulujeme!!!
Pozvánka na Sametové posvícení - 17. 11. 2019
Srdečně zveme všechny zájemce na Sametové posvícení, které se bude konat 17.11.2019 a kterého se naše škola účastní už druhým rokem.
Jedná se o satirický karnevalový průvod v maskách po Praze, během kterého budou dvě defilé, v nichž se představí jednotlivé kliky (tedy jednotlivé skupinky představí svá témata). Celý průvod začíná ve 14:00 na Kampě, kde proběhne i první defilé, druhé proběhne přibližně v 16:40 na Staroměstském náměstí. Celý plán cesty naleznete v příloze.
Naši kliku jsme pojmenovali Ústavní zabijačka, budeme skupinka Čecháčských řezníků, která si bude užívat pořádnou zabijačku s lidovou hudbou a se vším všudy. Z ničeho nic se ale hudba změní na techno, a tím se změní i povaha nás, řezníků. Za doprovodu techno hudby budeme nemilosrdně rozsekávat lva a odtrhávat z něj kusy. Během celého průvodu budeme rozdávat pamflety se satirickým jídelníčkem. Další informace naleznete i v Blesku na tomto odkazu: https://www.blesk.cz/…/osahavaci-tunel-nebo-naporcovany-ces… . Vzhled masek a vzhled lva naleznete v příloze.
Chtěly bychom vás tímto všechny pozvat, abyste se přišli v neděli podívat a sami odhalili myšlenku naší kliky, stejně jako všech dalších klik. Už se na vás velice těšíme a moc oceníme jakoukoli podporu či fotku.
Tak na viděnou v neděli!
Hanka Šromová, Klárka Kunertová a Hanička Večeřová
Trojnásobný úspěch v krajském kole Logické olympiády!!!
Letošní Logické olympiády se z naší školy zúčastnil rekordní počet dětí - 126. Z tohoto počtu jich 10 ve dvou kategoriích postoupilo do krajského semifinále. A třem z nich se dařilo i v kraji a postoupili dokonce do celostátního finále!!! Jde o tyto žáky:
- Kategorie B, 5. místo Adam Celecký
- Kategorie C, 3. místo Martin Dedek
- Kategore C, 4. místo Petr Dedek
Všem třem moc gratulujeme a budeme držet palce ve finále, které se koná v pondělí 25. 11. 2019 v Míčovně Pražského hradu.
4. listopadu se konala na Mensa gymnáziu soutěž Talent základek. Na soutěž přišlo 47 dětí ze 4. a 5. tříd ZŠ z Prahy 5, 6, 13 a 17.
V první části se soutěžilo ve všeobecném přehledu, kde byly otázky týkající se matematiky, zeměpisu, dějepisu, literatury, filmu, přírodopisu, občanské výchovy atd. V rámci všeobecného přehledu si všichni vyzkoušeli práci s hlasovacím zařízením Active Expression. Ve druhé části testu měly děti prokázat, co všechno vědí o své městské části. Letos se opět ukázalo, že se děti na tuto část připravují čím dál lépe, takže si obstojně poradily s otázkami typu kde mají ve svém okolí nejbližší sportoviště, koupaliště nebo nemocnici či jaké noviny městská část vydává a které známé osobnosti bydlí v jejich okolí. Naší snahou kromě jiného bylo, aby se díky této soutěži začaly o dění ve své městské části více zajímat a aby věděly, kde mohou nedaleko od svého bydliště aktivně trávit volný čas.
Záštitu nad soutěží pro svoji MČ převzali starostka Prahy 17 Mgr. Jitka Synková, starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka, starostka MČ Praha 5 Mgr. Renáta Zajíčková, starosta MČ Praha 6 Mgr. Ondřej Kolář, za což jim patří náš dík.
Po sečtení výsledků za obě části soutěže byly vyhlášeny výsledky a předány odměny, ale nikdo ze soutěžících neodešel s prázdnou – všichni účastníci soutěže dostali poukaz na testování IQ v Mense zdarma a tašku s upomínkovými a reklamními předměty od sponzorů. Pozvání na vyhlášení výsledků přijala paní radní pro školství na Praze 6 Ing. Marie Kubíková, která se také výborně zhostila předání cen.
Ceny do soutěže věnovali tito sponzoři: knihy věnovalo nakladatelství Fraus, deskové hry věnovala firma Albi a na hlavní výhru – mobilní telefony – jsme získali částečně grant od MHMP. Další finanční částky nebo upomínkové předměty pro všechny účastníky věnovali rodiče našich studentů – p. Buřil a společnost Ahlborn, p. Kopecký, p. Semančíková, p. Jaklová Dytrtová, p. Cimburková, p. Fuchsová, rodina Volemanova, p. Petrikina, p. Prokop, p. Mothejzíková, p. Žampová, p. Daněk a firma Humusoft a p. Vondráčková, kterým moc děkujeme.
Zde jsou jména šťastlivců, kteří uspěli nejlépe:
Talent základek Prahy 5 | |||
---|---|---|---|
1. místo | Jakub Soukeník | ZŠ Podbělohorská | mobilní telefon |
2. místo | Linda Křišťálová | ZŠ Weberova | desková hra od firmy Albi |
3. místo | Daniela Naxerová | ZŠ Nepomucká | knihy od nakladatelství Fraus |
Talent základek Prahy 6 | |||
---|---|---|---|
1. místo | Tomáš Chum | ZŠ a MŠ Lvíčata | mobilní telefon |
2. místo | Jakub Tesař | ZŠ Norbertov | desková hra od firmy Albi |
3. místo | Jaroslav Krym | ZŠ a MŠ Věry Čáslavské | knihy od nakladatelství Fraus |
Talent základek Prahy 13 | |||
---|---|---|---|
1. místo | Zuzana Šafaříková | FZŠ Brdičkova | mobilní telefon |
2. místo | Denisa Hladěnová | FZŠ Mládí | desková hra od firmy Albi |
3. místo | Jonáš Vampula | ZŠ Kuncova | knihy od nakladatelství Fraus |
Talent základek Prahy 17 | |||
---|---|---|---|
1. místo | Ondřej Kovalčuk | ZŠ genpor. F. Peřiny | mobilní telefon |
2. místo | František Baginský | ZŠ genpor. F. Peřiny | desková hra od firmy Albi |
3. místo | Jakub Leščinský | ZŠ genpor. F. Peřiny | knihy od nakladatelství Fraus |
Všem soutěžícím děkujeme za účast, výhercům samozřejmě srdečně gratulujeme. Ti, co letos neuspěli, nemusejí věšet hlavu – soutěž Talent základek bude pokračovat i v následujícím roce, věříme tedy, že se s některými opět uvidíme. Nezapomeňte se tedy příští rok včas zaregistrovat do Logické olympiády.
Návštěva členek Mensy z Honkongu – dozvuky
Jak jsme již psali dříve, dne 23.9. nás navštívily dvě členky britské Mensy původem z Honkongu. Po pár týdnech poslaly e-mail jako reakci na svoji návštěvu na naší škole do Mensy ČR a text je zároveň zveřejněn na stránkách britské i hongkongské Mensy. Zde přinášíme celý text v originále.
Dear Marcela and Petr,
Thanks again for welcoming me and Iris for the visit last month. It was a honor. We wrote a short passage regarding the visit and posted to both the Hong Kong and London Mensa pages. Please see the write up below for your reference.
Mensa gymnázium Visit
On September 23, we paid a visit to the Czech Republic Mensa Grammar School,
Mensa gymnázium, received by the Deputy Headmistress, Marcela Fatrová, and Lead of English teaching, Petr Kubačák, who has been dedicating to the school over 15 years.
As you can imagine, it hasn’t been an easy journey to run a school for gifted students, especially when it was first founded 26 years ago in 1993, with a dream and mission to provide a cradle for the gifted ones to grow and maximise their potentials.
There wasn’t any bespoke theory or methodology on gifted education. Imagine how much time and effort the school has put in building a tailor-made programme for the special needs through years of experiences and devotion, not to mention the effort in getting the Education Bureau to buy in and blending into the education system.
We’re thankful to have participated in some classes including English, Biology and PE. A pleasure surprise was that the format of the classes for senior students is similar to what we have in university. We joint in small group discussion with a given topic and we’re impressed to see the confidence and critical minds these young adults carry.
Speaking as a gifted child myself, I was enrolled to a gifted student programme organised by the government when I was 6 and I quitted 10 years later as I didn’t see it’s going anywhere without a solid and sound methodology. I’ve come to realise an effective education programme is not only about pursuing knowledge but the psychological needs of different type of children and how you motivate them to be their best.
I understand that both HK and UK have been exploring gifted education for years and I reckon it’s time to come up with an effective approach that best suits the need. I am no expert in the field (for the fact that I’ve been working in financial sector for 9 years), so would be great to get your view on the subject matter.
We believe every single youngster is entrusted with so much talents awaiting to be unlashed given a right platform for them to shine. Please feel free to reach out to discuss further. I am currently based in London and Iris in Hong Kong. Happy to discuss live if needed.
Thanks again for the warm welcome from Mensa gymnázium, it’s a valuable experience for us.
Talent základek - již brzy - 4. 11. 2019 od 14 hodin
Jak jsme zde již psali, Mensa gymnázium již několik let pořádá soutěž Talent základek pro děti ze 4. a 5. tříd několika městských částí, a to Prahy 5,6,13 a 17. Soutěžit bude 80 nejelpších finalistů z těchto městkých částí (z každé vždy 20), kteří se umístili na prvních 20 místech v Logické olympiádě. Jako lákadlo a ochutnávku zveřejňujeme fotografie cen od našich sponzorů-rodičů, jimž moc děkujeme. Finanční prostředky na ceny a organizaci jsme také získali od Magistrátu hlavního města Prahy z grantu s názvem Program celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2020. Těšíme se na soutěžící a jejich doprovod dne 4.11.2019 od 14 hodin.
Den ruského jazyka v rámci Evropského dne jazyků
26. září – den Evropských jazyků. V tento den Ruské středisko vědy a kultury v Praze připravilo pro české žáky a studenty, kteří studují ruštinu, zajímavý a poznávací program pod názvem „Cestovaní ruskou kulturou“. Po skončení základní části programu studentům byla nabídnuta možnost vyzkoušet sebe sama ve znalostech ruského jazyka a absolvovat nanečisto testování podle úrovně A1- B2. Studenti naší školy, kteří studují ruštinu, se zúčastnili tohoto programu, který formou hry spočíval v osvojení ruských jazykolamů, zvládnutí základu ruských tanečních kreací, inscenaci ruských pohádek „Repka“ a „Kolobok“ a v seznámení se zeměpisem, historickými památkami a lidovými řemesly Ruska. Navíc naše rozdováděná mládež malovala kresby ruských lidových hraček (dymkovské, filimonovské a chochlomské) a naučila se zpívat v celém světě známou píseň „Kalinka“.
V závěru programy se žáci všech zúčastněných škol sešli v Křišťálové hale Ruského kulturního střediska a pustili se do recitace básní A.S. Puškina. Pak vytvořili velký kruh a každá skupina měla ukázat, čemu se naučila. Program skončil společným zpěvem písně „Kalinka“. Během přestávky účastnici mlsali koláčky s masem, zelím a houbami v místním bufetu. Po se přestávce Matyáš Holub, Martin Kent Kraus a Vladimir Taborovec rozhodli složit zkoušku z ruštiny nanečisto (úroveň A1-B2). A dokázali to! Úspěšně zvládli testy a jejich výkon kladně ohodnotila ředitelka kurzu ruštiny Ruského střediska vědy a kultury pí. L. V. Nyklova. Dokonce je pozvala k účasti na dalším školení a vykonání zkoušky na certifikát C1. Tak skončilo cestování našich studentů po ruské kultuře.
Zapojení do projektu Vzdělávací programy paměťových institucí do škol
MŠMT ve spolupráci s Ministerstvem kultury vyhlásilo třetí běh pokusného ověřování projektu Vzdělávací programy paměťových institucí do škol, jehož cílem je zkvalitnit výuku společenskovědních a přírodovědných předmětů na ZŠ a SŠ a podpora nové kultury vzdělávání žáků, které probíhá v neformálním prostředí českých muzeí, památníků, galerií, knihoven, hradů a zámků. Naše škola je jediná střední škola v Praze, které byla účast v projektu nabídnuta. Hlavním koordinátorem programu je Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. Škola dostane nemalé finanční prostředky na jedno pololetí (přes 100 tisíc Kč) na zajištění ubytování, stravy i cestovného pro žáky i pedagogický dohled a musí vždy za jedno pololetí uskutečnit alespoň dvě exkurze do vypsaných paměťových institucí. Mezi nimi jsou Slezské muzeum v Ostravě, Moravské zemské muzeum v Brně, Památník Lidice, Národní muzeum, Národní technické muzeum, Skanzen Strážnice, Veselý kopec atd.
Dne 9. 10. se uskutečnila první exkurze. Vyjela třída tercie s učiteli na západních Čech. Navštívili zámek Bečov nad Teplou, kde je k vidění nejen zámecký interiér, ale i relikviář sv. Maura. Poté se přesunuli na zámek Kynžvart, kde byl pro ně připraven edukativní program Velvyslanci na návštěvě knížete Metternicha.
Další exkurze čeká ještě v říjnu sekundu, a to 22. – 23. 10., kdy se vypraví do jižních Čech. Tam navštíví husitské město Tábor, Třeboň, klášter Zlatá Koruna a Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.
World championship and world cup prague 2019
I v roce 2019 se konal jeden z největších svátků akrobatického rock and rollu, mezinárodní soutěž Letenský pohár 2019 - mistrovství světa DFS, mistrovství světa DFJ a světový pohár kategorií A a junioři v akrobatickém rock and rollu, letos již po 16. Pořadatelem soutěže byl taneční a sportovní klub Silueta z pověření Českého svazu akrobatického Rock and Rollu a WRRC. Soutěž proběhla v sobotu 5.října 2019 ve sportovní hale Královka v Praze 7 na Letné za finanční podpory MŠMT, MHMP a MČ Praha 7. Záštitu soutěži udělil starosta městské části Praha 7 Mgr. Jan Čižinský.
Této soutěže se zúčastnil i žák kvarty Štěpán Lainer se svojí partnerkou Monikou Křížovou a v těžké konkurenci přes 1.000 soutěžících z 18 zemí obsadili krásné 35. místo. Gratulujeme! Více info na www.letenskypohar.cz
Zeměpisná exkurze na severní Moravu
Zeměpisná exkurze na severní Moravu za minulostí i současností průmyslu a energetiky se myslím vydařila. V pátek jsme absolvovali tříhodinovou prohlídku největší české přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Podívali jsme se do informačního centra elektrárny, do podzemní kaverny k turbínám a obešli jsme její horní nádrž, kde se nám mezi mraky otevíraly výhledy na Jeseníky, včetně protějšího Pradědu. Poté nás autobus převezl do Ostravy. Druhý den jsme dopoledne prozkoumali areál bývalých hutí v Dolních Vítkovicích. Jde o úžasné dědictví, které přímo zosobňuje industriální povahu města a celého regionu. Během poledne jsme prošli hlavním centrem města, podívali se na Masarykovo náměstí, prošli kus známé Stodolní ulice a dojeli k areálu bývalého dolu Michal. Tady se vše zachovalo přesně tak, jak to zůstalo po ukončení provozu dolu v roce 1993 a my si během 2 hodin prošli “horníkovu cestu k šachtě”. Na všech místech jsme měli velké štěstí na zasvěcený výklad průvodců a tady na dole Michal to bylo o to zajímavější, že nás provázel jeho bývalý zaměstnanec, který zde pracoval od roku 1963. Ostrava se nám představila po mnoha stránkách. Dnes již sice její průmyslová podoba postupně ustupuje do pozadí, rozhodně ale platí a bude platit, že Ostrava je „kraj razovitý“. Do Prahy se vracíme rychle, levně a s menší uhlíkovou stopou vlakem.
Srdíčkové dny
Jako každý rok i letos jsme pomáhali při podzimních Srdíčkových dnech. Jsme rádi, že jsme mohli podpořit dobrou věc a pomoci těm, kteří to potřebují. Pomoc pro rodiny s vážně nemocnými dětmi je nesmírně důležitá.
Letos se nám podařilo vybrat přes 8.000 Kč.
Naše škola již pátým rokem spolupracuje s Centrem pro talentovanou mládež (CTM). Každoročně nabízíme našim žákům akreditované vzdělávací kurzy, které kromě konkrétního oboru rozvíjejí také znalost anglického jazyka. V letošním roce se nám podařilo získat status partnerské školy.
Cílem kurzů je osvojení si základů jednotlivých oborů (systematiky, odborné terminologie, metodologie a základní faktografie) v anglickém jazyce. Absolvování těchto kurzů výrazně prohlubuje kompetence žáků v oblasti odborné i jazykové a spolu s klasickou výukou jej připravuje na studium na vyšším stupni gymnázia a také na studium vyšší úrovně CTM kurzů a především na ATP kurzy, jejichž absolvování a složení zvláštní mezinárodní zkoušky je oceňováno v rámci přijímacího řízení na velkém množství zahraničních VŠ a také některými českými VŠ. V letošním školním roce se zhruba polovina primánů zapojila do kurzu Math for 6th and 7th graders, ke kterému jim škola poskytne časovou i finanční podporu.
Návštěva členek britské Mensy z Honkongu
Dne 23.9. nás navštívili dvě členky britské Mensy, které žijí ale až v dalekém Honkongu. Nebyla to oficiální návštěva, spíše návštěva soukromá, ale obě se možná o to více snažily využít času stráveného u nás ve škole a intenzivně se zajímaly o vše, co souvisí s výukou na naší škole a také obecně s péčí o nadané v České republice, neboť obě dámy prošly v Honkongu jakýmsi podpůrným programem pro nadané ve své škole. Zapojily se do několika hodin, zajímala je výuka jazyků, biologie a třeba i tělesné výchovy. Měly spousty dotazů na naše učitele a probíraly s nimi jejich přístup k výuce nadaných. O problematiku výuky nadaných se zajímají dlouhodobě a sbírají informace z různých částí světa, kam cestují, asi tím spíše, že dle jejich slov v Honkongu není systematická péče o nadané, ale liší se škola od školy, a ještě jde spíše o nadané v oblasti umění (hudba, VV), výuka je postavena spíše na drilu, navíc se studenti učí spousty zbytečností, které nikdy nebudou potřebovat, a přestože vystudují různé vysoké školy, skončí nakonec většina ve finanční sféře. To je osud i jedné z návštěvnic, Christine Kwok, druhá Shing Ting Wing se naopak oproti všem očekáváním živí hodinami hudby. Systémem podpory nadaných a péčí o ně na naší škole byly naprosto fascinovány a vypadalo to, že i trochu závidí našim studentům a že by si přály i pro sebe stejnou školu. V každém případě jsme se domluvili na další spolupráci a obě dámy by rády zorganizovaly návštěvu zástupců naší školy v některé škole v Honkongu.
Budeme se tedy těšit na další milé setkání.
Zapojení do projektu Y.E.S. - G.R.E.E.N v rámci Erasmu
Naše škola se od letošního školního roku zapojila do zajímavého projektu s environmentální a ekologickou tematikou s názvem Y.E.S. - G.R.E.E.N., na kterém budou spolupracovat týmy studentů pod vedením učitelů ze 6 škol, a to z České republiky, Slovenské republiky, Litvy, Estonska, Bulharska a Itálie. Projekt bude trvat dva roky. Jeho součástí bude několik setkání vždy v jedné ze zúčastněných škol a poté spousta práce na téma životní prostředí a ochrana přírody – provádění výzkumů na toto téma, spolupráce s organizacemi, které se touto problematikou zabývají, tvorba posterů, webové stránky, videoklipů, filmů, prezentací a pohádky pro děti s ekologickou tematikou, akce pro veřejnost, semináře, besedy, účast na ekologickém kempu atd. Věříme, že se díky projektu naši studenti a širší veřejnost seznámí s novými a ne tolik známými zákoutími ekologie a že se naši studenti naučí a dozví mnoho nového a možná i vzniknou nová přátelství s kamarády ze zahraničí.
Natoč svobodu
Centrum jazykové přípravy Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy pořádá soutěžní přehlídku krátkometrážních filmu u příležitosti 30. výročí sametové revoluce.
Soutěže se účastní tříčlenné týmy studentů středních škol ve veku 16 – 19 let. Za úkol mají natočit cizojazyčný mluvený film s českými titulky v rozsahu 2 – 5 min na téma
svoboda, v libovolném formátu přehratelném ve VLC, hraný, animovaný, kreativitě se meze nekladou. Povolenými jazyky jsou angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština nebo italština. Vítězné týmy budou mít možnost navštívit Rozhlasovou a televizní laboratoř na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Za naši školu se do soutěže přihlásily 3 týmy pod vedením kolegy Axela Gonzálese. Budeme držet palce ve finále.
Soutěž Talent základek 2019
Mensa gymnázium je jediná škola v republice, která vzdělává výhradně mimořádně nadané studenty. Pro přijetí na naši školu je tedy nezbytnou podmínkou dosáhnout minimální výše IQ 130 bodů, což je hranice pro označení mimořádně nadaného jedince. Testy, kterými se IQ v Čechách měří, jsou založeny především na obrazotvornosti, představivosti a logickém myšlení. Z toho vychází i soutěž, kterou vymyslela a pořádá již 12. rokem na celém území ČR Mensa České republiky za naší aktivní účasti, Logická olympiáda.
V průběhu mnoha let, po které naše škola existuje, ale zjišťujeme, že k tomu, aby žák nebo student byl úspěšný, je potřeba mnoho dalších vlastností a aspektů, nejen vysoké IQ. Proto se snažíme na naší škole v průběhu studia rozvíjet v dětech nejen logické myšlení, tvořivost a obrazotvornost, ale také schopnost učit se, vyhledávat a třídit informace, všímat si světa okolo sebe a analyzovat ho, umět propojovat informace a vyvozovat závěry, prezentovat získané poznatky a vědomosti před veřejností, zapojit se do charitativních akcí a společenského dění v místě bydliště aj. A právě proto jsme se rozhodli navázat na soutěž pro talentované a bystré žáky a studenty - Logickou olympiádu - a rozšířit ji o novou soutěž Talent základek, která by zkoumala a rozvíjela právě některé z těch schopností, vědomostí a kompetencí, které žáci neuplatní v samotné Logické olympiádě.
Soutěž Talent základek proběhla pilotně ve školním roce 2011/2012, poté se vrátila v roce 2013/2014, a letos pořádáme již 7. ročník této soutěže. Na soutěž jsme opět obdrželi grant ve výši 8.000 Kč od MHMP. Soutěž je určena pro žáky 4. a 5. tříd ZŠ na Praze 5, 6, 13 a 17. Záštitu nad soutěží v loňských ročnících převzaly starostka Prahy 17 Mgr. Jitka Synková, starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka, starosta Prahy 6 Mgr. Ondřej Kolář a starosta Prahy 5 Ing. Pavel Richter. Věříme, že záštitu převezmou i letos.
Ve školním roce 2019/2020 v této soutěži pokračujeme.. Pravidla soutěže a další informace naleznete v priloženém dokumentu.
Soutěž Talent základek 2019 |
Evropský den jazyků
Evropský den jazyků se slaví již od roku 2001 každoročně 26. září. A protože nás jazyky baví, vydali jsme se v tento den do Kampusu Hybernská, sídla filosofické fakulty, kde Evropský den jazyků pojali ve velkém. Studenti se mohli účastnit minikurzů tradičních i exotických jazyků – u našich studentů byla v kurzu například islandština, nizozemština, vietnamština či čínština. Výborný byl kurz českého znakového jazyka, při němž jsme se pomocí skvělých didaktických her naučili znaky pro barvy, vše samozřejmě v tichosti. Odpoledne bylo věnováno přednáškám na jazyková témata – např. jazykům pána prstenů nebo práci strojového překladu. Studenti mohli řešit různé jazykové hlavolamy, luštit písma, a soutěžit tak o zajímavé ceny. Jednou z výher byla kniha Stopařův průvodce po galaxii. Děkujeme Kampusu Hybernská za organizaci jazykového dne a motivaci pro studium jazyků.
Jazykový pobyt Salamanca
Ve dnech 21. – 27. 9. se konal ve Španělské Salamance jazykový pobyt 13 našich studentů. Kromě toho, že se studenti dopoledne zúčastňují výuky, mají odpoledne čas na výlety. Tak shlédli Madrid a prohlédli si mnoho pamětihodností v samotné Salamance. Salamanca je univerzitní město ve Španělsku, asi 200 km západně od Madridu, na řece Tormes. Žije zde přibližně 160 000 obyvatel. Dnes je kulturním a turistickým centrem, největší rozkvět však zažila v 16. století. Oblast Castilla y León, ve které město leží, je proslulá jako kolébka španělštiny. I v současnosti zde uslyšíte nejčistší španělštinu téměř bez přízvuku. Toho využívají jazykové školy, které zde soustředí výuku španělštiny jako cizího jazyka. Ve městě tak potkáte mnoho studentů (téměř jakéhokoliv věku) z celého světa, kteří sem přijeli kvůli jazyku. Věříme, že díky pobytu si studenti významně zlepšili své komunikační schopnosti ve španělském jazyce.
Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu
Dne 7. - 8. 9. 2019 se v Třešti konalo Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu. Právo startovat na MČR mel i náš žák kvarty Petr Mach. Petr nastupoval do turnaje jako 11. nasazený. Během 9 kol ani jednou neprohrál.
Celkem vyhrál 5x a 4x remízoval. Se ziskem 7 bodů tak obsadil skvělé 2. místo! Moc gratulujeme!!!
Odkaz na kompletní výsledky naleznete na chess-results.com