Zeměpisná exkurze na severní Moravu

Zeměpisná exkurze na severní Moravu za minulostí i současností průmyslu a energetiky se myslím vydařila. V pátek jsme absolvovali tříhodinovou prohlídku největší české přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Podívali jsme se do informačního centra elektrárny, do podzemní kaverny k turbínám a obešli jsme její horní nádrž, kde se nám mezi mraky otevíraly výhledy na Jeseníky, včetně protějšího Pradědu. Poté nás autobus převezl do Ostravy. Druhý den jsme dopoledne prozkoumali areál bývalých hutí v Dolních Vítkovicích. Jde o úžasné dědictví, které přímo zosobňuje industriální povahu města a celého regionu. Během poledne jsme prošli hlavním centrem města, podívali se na Masarykovo náměstí, prošli kus známé Stodolní ulice a dojeli k areálu bývalého dolu Michal. Tady se vše zachovalo přesně tak, jak to zůstalo po ukončení provozu dolu v roce 1993 a my si během 2 hodin prošli “horníkovu cestu k šachtě”. Na všech místech jsme měli velké štěstí na zasvěcený výklad průvodců a tady na dole Michal to bylo o to zajímavější, že nás provázel jeho bývalý zaměstnanec, který zde pracoval od roku 1963. Ostrava se nám představila po mnoha stránkách. Dnes již sice její průmyslová podoba postupně ustupuje do pozadí, rozhodně ale platí a bude platit, že Ostrava je „kraj razovitý“. Do Prahy se vracíme rychle, levně a s menší uhlíkovou stopou vlakem.

 
Zpět na úvodní stránku