Vernisáž výstavy výtvarných prací studentů Mensa gymnázia
Dne 10. prosince 2010 proběhla vernisáž výstavy výtvarných prací studentů Mensa gymnázia, o.p.s. v galerii Podkroví v Husově ulici v centru Prahy. Vernisáže výstavy se zúčastnili mimo jiné vedení školy, studenti , jejich rodiče, zástupce Mensy a rektor Akademie výtvarných umění a garant výstavy Doc. PhDr. Jiří Kotalík, CSc.
Vernisáž zahájili studenti gymnázia hudební produkcí – Vojtěch Nižňanský (sexta B)-hra na akordeon, Marta Ptáčková (oktáva)-hra na housle, Karolína Savincová (kvarta) -zpěv. Následoval proslov Doc. PhDr. Jiřího Kotalíka, CSc.
„Umění a kultura nejsou „ třešničkou na dortě„ ( jak deklaroval jeden český exministr financí), ale naopak jsou oním pomyslným „proteinem“, podstatou našeho civilizačního rozvoje. A právě v době zmatení hodnotových orientací je třeba tuto zkušenost připomínat a zejména mladé generaci. Akademie tady není od toho, aby vychovávala umělce, ale poskytla prostor pro rozvoj talentů, které si vybere. A stejně tak ani Mensa gymnázium nevychovává génie a vědce, ale podporuje všestranný rozvoj svých žáků“, pronesl ve svém projevu kromě jiného Doc. PhDr. Jiří Kotalík, CSc.
Návštěvníci vernisáže i výstavy, která potrvá až do 19.12., mohou obdivovat práce studentů 1.-8.ročníku, kteří výstavu připravili pod vedením svých učitelů Jiřího Husáka a Mgr.Hanky Šromové na hodinách výtvarné výchovy a na několika výtvarných víkendech, které se konají v prostorách školy a jsou vždy velmi oblíbené.
,,Jsme velmi rádi, že se nám podařilo tuto výstavu zrealizovat. Pro studenty je velmi důležité vědět, že jejich práce měla nějaký smysl, a to se myslím uskutečněním výstavy podařilo dokázat“, sdělili nám J. Husák a H. Šromová.
Na výstavě jsou k vidění vybrané digitální tisky, objekty, modely, keramika, volné malby, koláže, kresby a další díla především experimentálního charakteru, která mapují široké spektrum tvorby žáků tohoto gymnázia. Všechna díla spojuje téma Recyklace, převážná většina děl je tedy tvořena z nejrůznějšího odpadového materiálu (noviny, staré počítače, tiskárny, pet lahve, textilie, sklo aj.) a jako reakce na existující umělecká díla a současné i historické umělecké směry.
„Bylo velmi pěkné vidět, že se studenti mohou věnovat ve škole něčemu, co je baví, z čeho mají radost, při čem mohou volně vyjádřit své myšlenky libovolnou technikou a dát průchod své fantazii. Tato výstava mě velmi obohatila – je profesionálně připravena a je na ní vidět obrovské nadšení pro tvorbu“, vyjádřila se jedna z návštěvnic výstavy.
Součástí vernisáže bylo i malé překvapení, a to módní přehlídka 3 modelů, které byly také vytvořeny z recyklovaného materiálu.
Výstava je zčásti prodejní, možná zde najdete i nějaký dárek pro své blízké, např. šperky, kalendáříky, polštářky, vánoční a novoroční přání, obrazy, módní doplňky aj.
Výstava probíhá v prostorách galerie Podkroví (Husova 9, Praha 1). Vchod do galerie je ze dvora restaurace Zlatý Dvůr. Výstava potrvá do 19.12.2010 a bude otevřena denně od 13 do 18 hodin.



