Úspěchy našich historiků

I v letošním školním roce se naši studenti zapojili do několika dějepisných soutěží.

První z nich je tradiční Dějepisná olympiáda, v tomto ročníku na téma „Ve středu zájmu člověk aneb Péče o duši a tělo od osvícenství po španělskou chřipku (1740-1920)“. Toto téma je velmi specifické a některé z tradičních účastníků soutěže i podle jejich vlastních slov odradilo. Celkem nezvykle se tedy více soutěžících z naší školy přihlásilo do II. kategorie (SŠ) než do kategorie I. (ZŠ).

V I. kategorii se do obvodního kola probojovaly dvě studentky tercie Stela Roupcová a Johana Šizlingová. V obvodním kole sice nedosáhly na čelní umístění, přesto jim patří uznání a dík a za účast a přípravu na soutěžní klání.

Ve II. kategorii postoupili do obvodního kola již zkušení historici Jakub Soukeník z kvinty a Patrik Prokeš ze sexty. V tomto kole si oba vedli velmi dobře, Jakub obsadil 2. místo a Patrik 4. místo. Jakub si díky „stříbrnému“ umístění zajistil i postup do celopražského (krajského) kola.

V krajském kole se pak Jakub v konkurenci téměř 40 soutěžících rozhodně neztratil, obsadil 4. místo, které mu sice nepřineslo přímý postup do celostátního kola, nicméně nakonec jako soutěžící s vysokým počtem bodů se do něj přeci jen probojoval.

Jakub má tak šanci navázat na svou dřívější účast v tomto finálovém kole. Celostátní kolo se odehraje v Hradci Králové v první polovině června 2025.

Jakubovi a Patrikovi gratulujeme k výborným výsledkům, děkujeme za vynaložené úsilí a výbornou reprezentaci školy a Jakubovi budeme držet palce v celostátním kole.

Druhou soutěží je také již tradiční Dějepisná soutěž gymnázií. Jedná se o mimořádně náročnou týmovou soutěž, v níž řada otázek přesahuje středoškolskou úroveň. Letošní téma je „Významné mezníky mimoevropského vývoje ve 20. století“.

Krajské kolo této soutěže proběhlo 2. 4. 2025 již tradičně na Gymnáziu Jana Patočky. V pražském kole se obvykle sejde velký počet kvalitních týmů, konkurence je zde velmi silná.

V minulých letech jsme dosáhli vždy na velmi dobrý bodový zisk, postoupit do celostátního kola se nám však ještě nikdy nepodařilo, tedy alespoň doposud. V tomto ročníku se to podařilo, tým složený ze studentů septimy Klaudie Pauerové a Michala Volemana a ze studenta kvinty Václava Budila získal 105 bodů, což znamenalo (o pouhý bod) čtvrté místo, nicméně i to znamenalo postup dál. Jedná se skutečně o mimořádný výkon.

Tato soutěž je trochu specifická, neprobíhá v rámci jednoho školního roku. Celostátní kolo se uskuteční až na podzim 2025 v Chebu (na zdejším gymnáziu soutěž před přibližně 30 lety vznikla a toto gymnázium její organizaci stále zajišťuje).

Členům našeho týmu gratulujeme a oceňujeme velmi rozsáhlou a náročnou přípravu. Na podzim v Chebu budeme držet palce.

 
Zpět na úvodní stránku