Slovinci na Mensa gymnáziu
Dne 19.4.2012 navštívila naši školu početná skupina slovinských žáků ve věku 13-14 let ze ZŠ Cirkovce a ZŠ Kidričevo a jejich učitelů. Setkání zprostředkovala jedna ze zakladatelek naší školy PhDr. Eva Vondráková.
Cílem exkurze byla výměna odborných zkušeností v oblasti vzdělávání nadaných žáků.
Žáci i pedagogové byli rozděleni na 4 skupiny a navštívili výuku ve třídách prima, sekunda, tercie a kvarta. Ve všech předmětech byli slovinští žáci zapojeni do výuky – při matematice počítali a luštili sudoku, při fyzice zkoušeli zapojit jednoduchý obvod a rozsvítit žárovku, při biologii sledovali prezentaci a výklad v anglickém jazyce, při anglickém jazyce konverzovali a seznamovali se navzájem se svými zeměmi, při českém jazyce zkoušeli slovinští žáci odhadnout, co znamenají české věty a naopak.
Slovinští učitelé byli zvědavi na vzdělávací systém v naší republice, zajímali je metody a formy výuky nadaných studentů v naší škole, financování školy, příprava učitelů pro vzdělávání nadaných, zapojení do různých projektů aj. A my jsme se zajímali o stejná témata zase ve Slovinsku. Tak jsme se dozvěděli, že vzdělávání nadaných studentů je ve Slovinsku zatím v plenkách, stát na toto vzdělávání nepřispívá, tyto dvě školy patří k elitě v péči o nadané, identifikace nadaných je u nich sice složena ze tří testů, ale zase mají nižší hranici IQ pro mimořádné nadání, a to 120. A nadaní žáci jsou integrováni v normálních třídách.
V závěru naši studenti shlédli krátký program, který si pro nás slovinští žáci připravili, a to pěvecké vystoupení, při kterém se doprovázeli na akordeon a kytaru, a taneční vystoupení s hudbou.
Pak došlo k vzájemné výměně dárků, poděkování za návštěvu a domluvě naší návštěvy Slovinska.
Poté se slovinští kolegové a děti naobědvali ve školní jídelně a odjeli se ubytovat do hotelu.
Věříme, že společná výuka a celá návštěva byla ku prospěchu oběma stranám, že se Slovincům v naší škole líbilo a že navážeme dlouhodobější spolupráci se slovinskými školami.



