Rozvíjíme nadání: moderně, kvalitně, kompetentně
To byl název 4. konference, kterou ve dnech 16.-17. října 2014 pořádala Společnost pro talent a nadání ve spolupráci s Mensa gymnáziem. První den proběhl v Americkém centru v Praze 1, druhý den pak na Mensa gymnáziu v Praze 6.
Úvodní příspěvek na téma „Proč a jak jsme s psycholožkou Hanou Drábkovou ve školním roce 1988/89 zakládali československou pobočku ECHA“ přednesla Eva Vondráková, (předsedkyně STaN), následoval příspěvek Josefa Rydla, vedoucího oddělení vyššího odborného vzdělávání MŠMT.
Hlavní témata prvního dne:
„Jak nadaní prožívají školu“ – k tomuto tématu promluvili studenti Daniel Pražák (absolvent domácího vzdělávání a G Přírodní škola, dnes student PedF Uk), Kryštof Hes (student G Nad Alejí, účastník kurzů CTY, DSA, projektu ČKK, asistent „Objevitelských sobot“), mentor V. Vávra a L. Eckertová, autorka knížky Hustej Internet. V další části pak psycholožky, které se této problematice dlouhodobě věnují: V. Houšťová (PPP Břeclav), P. Picková (PPP Praha 1,2 a 4) a H. Žáčková ( ASPP).
„Jak učit a vychovávat nadané smysluplně“ – ukázky práce a zkušenosti učitelů, kteří umí systematicky a dobře pracovat s nadanými přednesli: M. Nedvědová (ZŠ Máj 2, České Budějovice), J. Rozehnal (8.ZŠ Frýdek-Místek), P. Kotačková a K. Šáchová (ZŠ a MŠ Čtyřlístek Uherské Hradiště), M. Hausner (ZŠ Lupáčova, Praha 3), A.Vávrová (ZŠ Kodaňská, Praha 10). V této sekci vystoupila i Jeanne Bočková (CTY) se studenty, kteří absolvovali celoroční kurzy CTY, a jejich učitelem z G Jana Nerudy v Praze.
„Perspektivy vzdělávání nadaných v ČR v mezinárodním srovnání“ – v této části vystoupili: I. Hošková (MŠMT ČR), S. Zelenda (Talnet) a T. Čechák (FJFI ČVUT).
Druhý den konference proběhl na Mensa gymnáziu, jeho hlavní téma bylo: Nové projekty k práci s nadanými v ČR a zahraničí; práce Mensa gymnázia. Zahájila ho ředitelka školy Magda Kindlová a Eva Vondráková, předsedkyně STaN. Následovala přednáška Marcely Fatrové a Václava Brdka – Jak je důležité naučit nadané „učit se“. Poté se účastníci konference mohli zúčastnit ukázkových výukových hodin ve všech třídách. Kromě zajímavých fyzikálních pokusů mohli účastníci konference vidět i „konferenci o nadaných“, kterou uspořádala při hodině českého jazyka třída septima. Videa z této mini konference rozhodně stojí za shlédnutí!
Následovala přednáška studenta MG Vojty Koštíře o jeho zájmech, studiu na MG i účasti na celoročním internetovém kurzu CTY, a Tomáše Blumensteina, předsedy Mensy ČR, o Logické olympiádě a dalších akcích Mensy ČR. Následovaly další ukázkové hodiny, kde se účastníci mohli podívat na výuku matematiky s hlasovátky či na hodinu chemie s výrobou duhy z cukru a potravinářských barviv.
Účastníci konference byli velmi spokojeni s jejím průběhem. My děkujeme všem, kteří přispěli k jejímu zdárnému průběhu.




