Ptačí festival v Srbsku 2.–3. 10. 2010
Ve dnech 2. až 3. října 2010 se uskutečnil festival ptactva na různých místech naší republiky. Já a pan učitel Kočí jsme si vyjeli do chráněné krajinné oblasti v Srbsku. Sraz byl na vlakové stanici Srbsko v 8,00 hodin ráno. Celou akci zaštiťovala ČSO a CHKO Český Kras pod vedením ornitologů Jaroslava Veselého a Pavla Jandy.
Sešlo se asi 20 lidí. Společně jsem se vydali do lomu Alcazar. Cestou kolem potoka jsme zahlédli ledňáčka říčního a zaslechli skorce vodního. U řeky Berounky někdo hodil housku labuti, a ta s námi plavala až k lomu Alcazar.
Když jsme došli do lomu Alcazar, chvíli jsme se zastavili před skálou, která byla poseta plováky lilijic rodu Scyphocrinites (bohužel jsem neměl kladívko). O kus dál mezi keři jsme uviděli nastražené sítě na ptáky a uslyšeli jsme hlas pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla) vydávané MP3 (tento hlas má pěnice přilákat ). Poté jsme zaslechli hlas mlynaříka dlouhoocasého (Aegithalos caudatus) (také z MP3), a zanedlouho tam bylo nachytané celé hejno mlynaříků dlouhoocasých a jedna mladá „hloupá“ pěnice pokřovní (Sylvia curruca), která už měla dávno odletět. Potom se MP3 rozbila, a tak nám ornitologové ukázali odchycené ptáky.
Byli tam pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla), 1 mladá pěnice pokřovní (Sylvia atricapilla), budníček menší(Phylloscopus collybita), hejno mlynaříků dlouhoocasých, smíšené hejno sýkor koňader (Parus major), modřinek (Parus caeruleus), dvou babek (Parus palustris, syn. Poecile palustris) a třech úhelníčků (Parus ater). Byly tam také 2 červenky obecné (Erithacus rubecula) a 5 zvonků zelených (Carduelis chloris, syn. Chloris chloris).
Ornitologové nám zajímavě vyprávěli o všech chycených ptácích.
Když všechny lapené ptáčky vypustili z plátěných pytlíků, asi po dvou hodinách se všichni účastníci ptačího festivalu rozešli a my jsme odjeli vlakem zpět do Prahy.
Výlet do CHKO Srbsko se mi líbil a ornitologická přednáška byla také velmi zajímavá.
Vojtěch Košťíř (sekunda)
Zpět na úvodní stránku
