P E Tree

Studenti staví díl stromu z PET lahví
Studenti staví díl stromu z PET lahví
Obrátil se na nás výzkumný tým PET-MAT (pet-mat.cz) s nabídkou, zda bychom se chtěli zapojit se svou školou do projektu PETree – tedy vánoční strom z PET lahví. Jde o iniciativu na podporu třídění odpadu a na rozvoj sociální uvědomělosti, která vznikla na základě naší již více než roční spolupráce Fakulty architektury ČVUT a společnosti Karlovarské minerální vody a. s. Cílem je postavit asi sedm metrů vysoký strom uprostřed Mariánského náměstí, což je v rámci jednoho atelieru téměř nemožné. Se stavbou budou tedy pomáhat děti a jejich učitelé v rámci ekologického vzdělávání a tím si na vánoce vyzkoušejí jednak zvelebit město a jednak poukázat na hodnotu skrytou v lahvi.

Studenti staví díl stromu z PET lahví
Studenti staví díl stromu z PET lahví
V praxi to znamená sestavit jeden z panelů o velikosti přibližně 1,5 x 3 metry, ze kterých bude strom složen, metodou, kterou výzkumný tým PET-MAT vyvinul. Tento panel bude pak dopraven na Mariánské náměstí, kde ho vedoucí stavby propojí s ostatními. Konstrukce je vymyšlena jako dutá, vznikne tím prostor pro umístění informačních panelů o tomto projektu a všeobecněji i o využití recyklátu v architektuře.

Studenti staví díl stromu z PET lahví
Studenti staví díl stromu z PET lahví
V naší škole se panel začat stavět dne 4. 11. a zúčastnili se ho studenti tercie, kvarty, kvinty a jednotlivci z vyšších ročníků (Vojtěch Koštíř, Jakub Hora). Skládání stromu na Mariánském náměstí začne 27. 11. Sestavování panelů ve strom bude trvat asi 3 dny, takže strom bude stát od 1. 12. na Mariánském náměstí. Osvětlení bude instalováno až na hotový strom, zde organizátoři spolupracují s Fakultou elektrotechnickou ČVUT.

A co o důvodech projektu říkají sami organizátoři?

Experimentální výstavní prostor ve formě Vánočního stromu z PET lahví

Proč jsme se jako výzkumníci v oboru architektury pustili zrovna do projektu vánočního stromečku z PETek? PET lahev je nejviditelnější z plastových odpadů, a to proto, že je lahví
HODNĚ. Kolik jich denně vzniká? V ČR? V Evropě? Na světě? Byli jsme se podívat ve výrobní hale nejmenované společnosti. (Lahve vyrábějí soukromé obalové firmy, jakož i firmy produkující zároveň obsah: pivo, minerálku, limonády.) Chtěli jsme pozorovat výrobu. Pouhým okem to ale nebylo možné, neboť linka osazená 16 formami produkovala 24 000 lahví za hodinu a ty z ní doslova prýštily. V Čechách statistiky uvádějí produkci asi 3 000 000 PET lahví denně. A celosvětově? Spojené státy produkují 1500 lahví za sekundu, co teprve Čína? Statistiky nejsou dostupné a navíc se mění každým okamžikem. S lahvemi umíme zacházet, umíme je recyklovat i spalovat, ale to všechno nestačí, protože jich naše civilizace denně vyprodukuje opravdu hodně, víc, než jednotlivé iniciativy dokáží zvládnout zpracovat. A tak naším návrhem, jak svět a sebe zachránit před utonutím v PET lahvi je chovat se zodpovědně a spolupracovat. A to ve smyslu především chování jedince ale i zapojení všech možných oborů lidské činnosti do výzkumu této problematiky a procesu zpětného odběru a zpracování. Proto vzniká tolik ekologických sdružení, aktivit, iniciativ. Ty si kladou za cíl výchovu ke společenské odpovědnosti směrem k zacházení s odpady od raného věku, a my se k nim jakožto architekti – pedagogové připojujeme.

 
Zpět na úvodní stránku