Naši studenti se podílejí na výzkumu v Akademii věd ČR
Student septimy Marek Holub se rozhodl část letošních letních prázdnin věnovat přípravě na své budoucí studium a povolání. Protože se zajímá o propojování inženýrských disciplín a biologicko-lékařských oborů, vybral si pro svoji prázdninovou praxi Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR. Podílel se tam na testování zcela nového přístroje pro měření pH, tedy kyselosti či zásaditosti. Zvláštností tohoto přístroje je, že pracuje na základě originálně vyvinuté vláknově-optické sondy, jejíž špička má zhruba průměr lidského vlasu. Takže s její pomocí lze sledovat v reálném čase chování kapek o objemu pouhých několika mikrolitrů. A to se může hodit v medicíně, biologii a dalších oborech. Takový výzkum ale vyžaduje bystré oči, velkou trpělivost a pevné ruce. A také rychlý úsudek, protože hrátky se světlem bývají někdy ošidné.
Marek rychle překonal všechny nástrahy, které na každého začátečníka číhají, a během své praxe otestoval stabilitu světelných zdrojů přístroje a spolehlivost výstupních charakteristik jeho prototypu. Nezastavil se na fyzikálních úlohách a vyzkoušel si také technologii přípravy miniaturních chemických sond. Jejich chování pak porovnával s funkcí komerčních elektrochemických pH-metrů. Přispěl tak k uvádění nového přístroje do praxe a získal první pracovní zkušenosti. Jeho noví kolegové z ústavu nešetřili chválou a s Markem se loučili se slovy, že se těší, že se s ním brzo setkají při výuce na MFF UK, FEL ČVUT nebo jiné inženýrské školy. A pokud má další šikovné spolužáky, práce ve výzkumu zbylo ještě hodně.
![]() |
![]() |



