Martin Kulhánek o Granadě
Koncem dubna jsem spolu s dalšími kolegy z českých škol odjel v rámci projektu Mobility do španělské Granady. V rámci rozšíření obzorů ve výuce globálních rozvojových témat jsme navštívili několik různých typů škol, neziskových organizací i památek. Granada si déle než půl tisíciletí po odchodu Maurů zachovala lesk orientální minulosti, a když jsme se ponořili do uliček staré muslimské čtvrti Albaicín, ocitli jsme se v úplně jiném světě. Navštívili jsme zahrady, pevnost a starobylý maurský palác Alhambra, vyšplhali jsme se na vyhlídku Mirador San Nicholas a obdivovali dokonalost katedrály a kláštera San Jeronímo. Na vrcholu kopce Sacromonte jsme si prohlédli muzeum romské kultury umístěné v autentických obydlích vytesaných ve skále. Zde byla také jedna z kolébek typického andaluského tance – flamenca.
V navštívených školách mě zaujalo množství projektů, které se zaměřují na ekologické chování jejich žáků, zejména pak na recyklaci odpadu. S tímto tématem se pojila rovněž návštěva pobočky organizace Madre Coraje (Matka Kuráž), která díky recyklaci odpadu hradí většinu své pomoci ve vybraných rozvojových zemích. Z aktivit granadských „neziskovek“ se mi velmi líbil „artivismus“, neboli aktivismus podpořený uměleckou formou provedení, na který se zaměřuje organizace ASAD, nebo pomoc Španělům, kteří žili větší část života v zahraničí a na stáří se vrátili do Španělska, či naopak mladým Španělům, kteří se hodlají odstěhovat do zahraničí v rámci EU za prací.
Nejvíce jsem ale vděčný za možnost poznat partu zapálených kolegů, kteří mě jen utvrdili v tom, že v českém školství pracuje mnoho kvalitních a lidsky příjemných učitelů.
Mgr. Martin Kulhánek
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |







