Můří noc na Karlštejně

Dne 10. září 2010 jsme byli pozváni paní doktorkou Irenou Jančaříkovou ze Správy Českého Krasu na „Můří noc“, kterou vedl pan magistr Petr Heřman.

Z Buďánky se zúčastnil jen student sekundy Vojtěch Košťíř v doprovodu svého tatínka. Samotná akce „můří noc“ se koná v celé Evropě a jejím smyslem a posláním je seznámit širokou mladší i starší veřejnost studentstvo a další přírodomilný lid s touto velmi málo známou skupinou nočních motýlů. Tato akce se konala v celé Evropě ve dnech 9. – 13. 9. 2010.

Samotná akce pak začala na nádraží v Karlštějně, kde se shromáždilo okolo 30 účastníků. Z nádraží jsme se vydali pod vedením pana doktora Heřmana okolo Budňanské skály a v obci Karlštejn jsme šli přes místní hřbitov a odtud na cestu s krásným výhledem na Berounku, kde pan dr. Heřman připravil dva typy lapačů nočních motýlů a poté nás všechny krátce seznámil se životem nočních lepidopter.

Dozvěděli jsme se, že řád Motýli (Lepidoptera) zahrnuje v současné době asi 150 – 170 000 druhů motýlů. Z toho 3438 druhů motýlů žije u nás v České republice a jen 162 druhů je denních a zbytek jsou noční motýli.

Dále jsme se dozvěděli, že v Českém Krasu žije okolo 2200 druhů nočních motýlů.

Po velmi pěkné přednášce jsem chvíli tajemně čekali na prvního motýla, který se lapil do vertikálně zavěšené bílé plachty, jenž byla osvětlována silnou žárovou a napájena benzínovým agregátem. První „šťastlivec“ patřil ke druhu můra stepní. Poté se můry tzv. rozjeli a rozlétali a začali se lapat samy. Z dalších druhů jsme spatřili zejkovce jasanového, přímočarku, píďaličku, šedobarvce dřišťálového a další.

Vojta Koštíř si tuto akci velmi užíval a byl velmi nadšený a neustále si prohlížel chycené můry. Dokonce chytil i kobylku zelenou, která nám z křoví vydávala velmi příjemné podzimní tóny.

Asi okolo deseti hodin večer došel v agregátu benzín a tak jsme se vydali k vlaku. Cestou před nádražím jsme ještě pozorovali ježka.

Celkově bychom chtěli poděkovat za tuto akci správě Českého Krasu jmenovitě paní RNDr. Ireně Jančaříkové a panu Mgr. Petrovi Heřmanovi a děkujeme, že jsme se mohli této velmi zajímavé a nádherné noci plné můr a zejkovců a šedobarvců zúčastnit.

Tomáš Kočí a Vojtěch Košťíř

Mgr. Petr Heřman
Mgr. Petr Heřman
Mgr. Petr Heřman při výkladu o nočních motýlech.

Vojtěch Košťíř
Vojtěch Košťíř
Student sekundy Vojtěch Košťíř cestou na odchytové stanoviště a cestou s ježkem.

Zpět na úvodní stránku