Jak jsme lyžovali

Na lyžařský výcvik jsme odjížděli vlakem z hlavního nádraží v sobotu 8. března. Jeli jsme nejdříve do zastávky Ostrov nad Ohří, kde jsme přestoupili na autobus, který nás dovezl až před penzion Pinokio v Božím Daru. Tam jsme se ubytovali, dali si večeři a šli spát – druhý den nás totiž čekal celodenní běžkařský výlet.

Ráno jsme vstávali v 7:15, protože od 7:30 byla rozcvička – vlastně dvě. Mohli jsme si vybrat, zda půjdeme na otužovací nebo normální. Na otužovací jsme se krátce protáhli, vlezli do studené vody a rychle se vraceli zpátky do penzionu. Na normální se více cvičilo, než otužovalo.

První den jsme tedy celý strávili na běžkařském výletu. Rozdělili jsme se na dvě skupinky – pomalejší a rychlejší – podle toho, jak dobře jsme uměli běžkovat. Poté jsme se všichni potkali u kiosku Maringotka a odtud se společně vrátili zpět na hotel.

Další tři dny jsme byli rozděleni do dvou skupin. První dva dny se skupiny střídaly – jednou byly na běžkách, podruhé na lyžích nebo snowboardu. Třetí den dopoledne jsme lyžovali nebo snowboardovali a odpoledne běžkovali. Na lyžích nebo snowboardu jsme nejdříve jezdili dvě jízdy společně a pak nás učitelé nechávali jezdit samostatně. Pokud někdo neuměl lyžovat nebo snowboardovat, instruktoři ho to učili a řekl bych, že většina lidí, kterým to ze začátku moc nešlo, už poslední den lyžovala úplně skvěle.

Také na běžkách se polovina účastníků učila správné techniky a běžkařské styly.

V pátek jsme jeli lyžovat do Německa. Zpočátku to nevypadalo moc nadějně, protože se nám nedařilo dostat skipassy, ale nakonec to byl asi nejlepší lyžařský den celého výcviku.

V sobotu jsme měli závody, bohužel jen na lyžích, protože běžky byly nahrazeny orientačním během kvůli nedostatku sněhu na trasách. Lyžařský závod byl slalom, který se konal na sjezdovce „Za Prahou“, která je ideální pro závody lyžařů všech úrovní. Orientační běh měl neobvyklý formát – byly nám zaslány fotky s kontrolami, které byly vyfocené z míst, odkud bylo jasně poznat, kde se nacházejí.

Večer proběhlo vyhlášení výsledků obou disciplín a celkové shrnutí celého lyžařského kurzu. A samozřejmě nechyběla tradiční diskotéka. Pak jsme šli spát, protože druhý den se odjíždělo domů.

Poslední den jsme si zabalili, uklidili a vyčistili pokoje. Dali jsme si brzký oběd a jeli domů.

Sněhu sice nebylo úplně moc, ale běžkovat i lyžovat se dalo bez problémů. Navíc bylo celý týden krásné počasí a svítilo sluníčko. Myslím si, že si všichni odnesli skvělé zážitky i zkušenosti. Mně osobně se výcvik hodně líbil hlavně díky přístupu učitelů, běžkám a výletu do Německa.

Šimon Šlemr, kvarta

 
Zpět na úvodní stránku