Jak jsem potkal o jarních prázdninách slovinského prezidenta
Zatímco většina studentů si o jarních prázdninách užívala zaslouženého odpočinku, já jsem spolu s českým národním týmem vyrazil reprezentovat Českou republiku a naši školu na mezinárodní debatní turnaj ve Slovinsku. Ljutomerský turnaj je jednou z nejstarších a nejkvalitnějších debatních soutěží pro středoškolské studenty v Evropě. Letos se ho zúčastnilo 51 týmů ze všech koutů světa – z Libanonu, Spojených států, Finska, Ruska, Slovinska, Chorvatska, Bosny-Hercegoviny, Makedonie, Rumunska, Turecka, Británie, Holandska a tři týmy z České republiky.
Turnaj byl slavnostně zahájen hymnou a desetiminutovým proslovem slovinského prezidenta Boruta Pahora. Pan prezident, ze kterého vyzařovalo velké charisma, mluvil především o tom, že argumentace a rétorika jsou pro demokracii velmi důležité dovednosti. I když státníci obvykle mají každodenně velmi nabitý program, pan prezident Pahor si udělal čas i na sledování prvních dvou kol soutěže. Pro všechny debatéry bylo osobní setkání s hlavou slovinského státu nezapomenutelný zážitek.
Náš tým si vedl skvěle, vyhráli jsme celkem čtyři z šesti debat. Debatovali jsme o tom, zda-li je vhodné nahrazovat lidskou pracovní sílu roboty; zda by se měly mikroúvěry v rozvojových zemích poskytovat pouze ženám; zda vojenská intervence USA do Blízkého východu je nebezpečnější než islámský fundamentalismus; zda bychom měli podporovat politickou změnu vycházející z občanských nepokojů a konečně o tom, zda by fotbalové kluby měly mít povinnost najímat hráče pouze ze svého blízkého okolí. Příprava na turnaj byla náročná, ale z výsledků je patrné, že se vyplatila – z českých debatérů jsem měl třetí nejlepší výsledek, a tak jsem se svým výkonem velmi spokojený.
Pokud by měl kdokoli o debatování v angličtině nebo češtině zájem, rád poskytnu další informace.
Martin „z Kentu“ Kraus, tercie



