Festival svobody na školách – PÁD ŽELEZNÉ OPONY
Dne 14. 11. se na Mensa gymnáziu konal Festival svobody, jehož prostřednictvím jsme chtěli oslavit výročí Sametové revoluce. Ráno přišli žáci a žákyně do školy oblečeni ve stylu osmdesátek. V průběhu dne mohli navštívit besedy s pamětníky (Veronikou Kamenickou, Věrou Roubalovou-Kostlánovou a Martinem Machovcem), projekci dokumentárních snímků (Z deníku Ivany A., Z dopisů psaných přes železnou oponu, Největší přání 1989), filmů (Ucho, Spalovač mrtvol, Všichni dobří rodáci), zúčastnit se workshopů vedených zkušenými lektory na různá témata (Jak mluvit s politiky aneb lobbista nemusí být vždycky padouch, Ty svět (ne)změníš aneb udržitelný životní styl, Živá knihovna), zahrát si hry (Kolik stojí čest a Lidový soud), prohlédnout si tematickou výstavu nebo se zapojit do dalších aktivit, které byly režírovány samotnými žáky, např. vytváření účesů ve stylu 80. let. aj.
Druhý den se pak žáci sešli v jídelně, kde proběhl SAMETOVÝ HAPPENING, kdy zaznělo pověstné cinkání klíčů. Festival se z pohledu studentů velice povedl. Proběhl díky neziskovým organizacím Jeden svět na školách, Festival svobody na školách, Post Bellum o.p.s (Paměť národa), spolku Díky, že můžem, Nerudný fest.cz a hlavně díky paní učitelce Mgr. Michaele Komorousové. S organizací také hodně pomáhali samotní žáci školy. Všem moc děkujeme.
Denisa Radová, sekunda
![]() |
![]() |
![]() |




