Chemquest – školní kolo
Dne 26. ledna 2015 studenti tercie našeho Mensa gymnázia pod odborným dohledem PhDr. Tomáše Kočího Ph.D. prováděli pokusy do školního kola soutěže Chemquest, kterou pořádá VŠCHT (Vysoká škola chemicko- technologická). Jako první se představil pokus „Peklo ve zkumavce“ (Petr Dedek, David Míšek), byl to první z devíti pokusů, které jsme ten den zvládli a navíc u všeho radil pan učitel PhDr. Tomáš Kočí PhD. Další na řadě byl pokus s názvem „Zlatý déšť“ (Filipo Passeri). Tento pokus ukazuje, že když za tepla smícháte jodid draselný KI a dusičnan olovnatý Pb(NO3)2 a pak oba roztoky slejete a prudce ochladíte vodou, tak díky krystalizaci vznikají krystalky, které mají barvu zlata. Třetí pokus s názvem „Faraonovi hadi“ (Petr Štěpán, Petr Hubený, Matyáš Holub) se skládal z popela, etanolu a cukru, pokus můžete vidět na obrázku č. 2. Další pokus byly bengálské ohně, které se nepovedly. 5. pokus byla Freska (Martin Kent Kraus, Alexander Écsi). Principem bylo malování barvami do nezaschlé sádry. 6. pokus v pořadí byl Jod, voda a bělidlo, (Vít Vondrovic, Adam Jebousek, Prokop Špilar). Studenti nalili bělidlo do vodného roztoku jodu a ten to vybělilo. Následoval 7. pokus Chemikovo akvárium (Lukáš Kaufmann, Martin Zderadička, Matyáš Kopecký). Pokus spočívá v tom, že sypeme různé soli Mn, Ni, Ba, Fe Cu (chloridy, sírany) do 50% roztoku vodního skla, kde se tvořili krystaly. Jako 8. pokus byly „Barevné inkousty“ (Jakub Rubinstein, Alexander Susić). Jednalo se o důkaz železnatých solí. Poslední 9. pokus byly „Tajné inkousty“ (Hana Večeřová, Klára Kunertová). Jednalo se o malování roztokem NaOH na papír a poté vyvolání obrázku pomocí fenolftaleinu (FFT), přitom se objevilo veselé a vtipné fialové sluníčko.

